ממשלת הודו הכריזה כי כל המדינה מחוברת לחשמל. האומנם?

בהודעתו של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, נמסר כי אחרון הכפרים שבמדינת המחוז מניפור חובר לחשמל ובכך השלימה ממשלת הודו את התחייבותה. הבעיה: הממשלה מגדירה כפר כמחובר לחשמל גם כאשר רק 10% ממשקי הבית בו מחוברים

בסוף חודש אפריל הודיע ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, כי כלל 597,464 הכפרים בהודו חוברו לרשת החשמל.

בכך, אליבא דה מודי, מילאה ממשלת הודו את הבטחתה.

הישג זה חותם את המסע הארוך של ממשלת הודו שהחל בשנת 2015, במסגרתו הבטיח ראש הממשלה מודי כי בתוך 1,000 ימים בלבד, כל הכפרים בהודו יחוברו לרשת החשמל.

האתגר המשמעותי לחיבור כלל משקי הבית לרשת החשמל שניצב בזמנו בפני ממשלת ה- BJP נתפש כמעט כבלתי אפשרי והנה, 15 יום בטרם המועד המתוכנן, הודיעה ממשלת הודו כי הצליחה לחבר את אחרון הכפרים.

הממשל הפדרלי בהודו מתגאה בהישג ואומר, כי החיבור של כלל הכפרים לחשמל עתיד לחולל מהפכה של ממש בקרב תושבי הכפרים, להוביל לצמצום פערים חברתיים, לפיתוח יכולות חקלאיות, להגדלת אפשרויות התעסוקה ועוד.

עם זאת, המבקרים טוענים כי הגדרת הממשל הקובעת כי כפר מוגדר “מחובר לחשמל” גם כאשר 10% בלבד מהבתים בו מחוברים, אינה משיגה את המטרה האמיתית. עוד לטענת המבקרים, הודו של שנת 2018 לא תוכל לסבול מציאות בה קיימים 35 מיליון בתי אב ולא כולם מחוברים לחשמל.

המספרים בהקשר זה מדהימים: במדינות אוטר פראדש, ג’אהארקאהנד ואסאם למעלה מ 40% מהבתים אינם מחוברים לחשמל כלל. במדינות כגון אודיסה, ארונצ’ל פראדש ומגאליה מדובר ב 30% בשיעור ובמדינות טריפורה, נגלאנד, ביהאר ומאניפור – למעלה מ 20% מהבתים אינם מחוברים כלל.

לא מעט מקטגרים טוענים כי עיתוי ההכרזה: שבועיים טרם הבחירות במדינת קרנתקה בדרום הודו, כמו גם ריח הבחירות הפדרליות שבאוויר, הם שדחפו את ממשלת מודי להתגאות בהישג החלקי ולצאת בהכרזות הניצחון.

מהאופוזיציה ההודית – מפלגת הקונגרס, נשמעו בשבועות האחרונים קולות שאומרים כי ממשלת מודי מנסה לקחת קרדיט על הצלחת מפלגת הקונגרס שלכאורה חיברה בעצמה 97% מהודו לרשת החשמל בין השנים 2005 ל- 2012. לטענתם, בשנים אלו חוברו 104,496 כפרים לחשמל, בעוד שהחל מאפריל 2015 (ראשית כהונת ראש הממשלה מודי) ועד היום “רק” 19,679 כפרים חוברו לרשת.

בשעה שמלחמת הגרסאות נמשכת, מתחייבת ממשלת הודו המכהנת בראשות ראש הממשלה נרנדרה מודי, לספק עד דצמבר 2018 חשמל לכל הבתים בהודו.

לנו נותר רק לאחל הצלחה לכל העושים במלאכה.

*** תודה לאדוה וילצ’ינסקי – קצינה פוליטית בשגרירות ישראל בניו דלהי, הודו על ההשראה והבסיס לכתיבת שורות אלו ***

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל