הודו אומנם עוד לא חברה ב-OECD. ובכל זאת, לארגון יש תחזית בעניינה. מה אומרת התחזית?

ארגון ה – OECD פרסם לאחרונה סקירה הבוחנת את מצבה הכלכלי העכשווי של הרפובליקה של הודו. על פי הסקירה*, צפויה כלכלת הודו לשמור על רמת צמיחה גבוהה.

הסקירה מציינת את תהליך הדמונטיזציה (החלפת השטרות), החלת המס החדש GST ושינויים מוניטאריים נוספים כגורמים לירידת הצמיחה של הכלכלה ההודית ב 2017. בתחזית ל 2018, חוזה ארגון ה OECD צמיחה של 7.3% בתמ”ג בהשוואה לצמיחה נמוכה יחסית בהיקף של כ-6.8% בשנה הקודמת.

לטענת הארגון, בשנת 2017 חלק משמעותי מהצמיחה נבע דווקא מהגידול בהוצאה הממשלתית. זאת, מכיוון שגם היצוא ההודי צנח וכך גם היקף ההשקעות הזרות הכולל.עם זאת, על פי סקירת הארגון השקעות ההון הזרות הישירות הראו מגמת שיפור ב 2017 (בהשוואה ל 2016) עקב תהליך הליברליזציה בהודו, שהתיר לראשונה בעלות זרה על חברות הודיות בתחום הפארמה, הביטחון האזרחי, המזון, המסחר המקוון ועוד.

מנתוני הארגון עולה כי 10% מהשקעות ההון הזרות הישירות בהודו, נותבו לטובת הייצור בתעשיית ההייטק והאלקטרוניקה המקומית.

על פי הערכות הארגון, הצריכה הפרטית בשנה האחרונה תרמה כ-55% מהגידול בתמ”ג (GDP) של הודו וצפויה להמשיך ולתרום לגידול בתמ”ג בשיעור דומה גם בשנים הקרובות.

מאידך, רמות גבוהות של אבטלה ותעסוקה לא פורמלית (המהווה כ-90% מסך העבודה הכוללת) עשויה לפגוע בהמשך מגמת הצמיחה של הצריכה הפרטית.

בארגון מזהירים בנוסף כי הנטייה של ממשלות מדינה בתוך הודו לוותר לחקלאים ולחוואים על חובות והחזר הלוואות, עשויה לפגוע ביציבות הפיסקאלית של הודו ולפיכך מהווה “גורם לדאגה”.

בארגון ה OECD מברכים על כניסתן של טכנולוגיות מידע מתקדמות לענפי התעשייה ומגזר השירותים של הודו, המביא להתרחבות ביכולת של אלו לספק שירותים ומוצרים קיימים ולהכניס אל השוק שירותים ומוצרים חדשניים בעתיד.

בארגון מדגישים כי צמיחה כלכלית תושג רק באמצעות הגברת הצריכה הפרטית, משיכת השקעות, בעלות פרטית על נכסים שתגרור השקעות בנכס מצד גורמי מגזר פרטי, המשך ליברליזציה של השוק בתעשיות מסוימות ותכנון תקציבי מוקפד מצד הממשלות בהודו. העמקת הגירעון התקציבי, מזהירים בארגון ה OECD, מהווה סיבה לדאגה וכך גם רמת הביצועים הנמוכה של המוסדות הפיננסיים בהודו.

בארגון אף מציינים כי האינפלציה בהודו באה לידי ביטוי בעליית מחירי הדלק, הביגוד והדיור. מצד שני, הארגון מציין כי קיים עניין הולך וגובר בכלכלה ההודית מצד משקיעים וזאת עקב השיפור במערך התשתיות הלאומיות, פוטנציאל הסחר והעלייה בביקושים לסחורות בשוק.

בארגון רואים פוטנציאל גדול לצמיחתה הכלכלית של הודו ומציינים לטובה את מגמת הליברליזציה של תחום השירותים בהודו, כמו גם המאמצים לשפר את חופש התנועה והתניידות של עובדים מקצועיים ברחבי תת היבשת.

בארגון ה – OECD גורסים כי מגזר השירותים הטכנולוגיים של הודו (מגזר ה-IT) טעון “ארגון מחדש” על מנת להביא לצמצום התלות של המגזר ביצוא אל כלכלות זרות. זאת, בשל המכוונות של ממשלת הודו לעודד את מגזר הקמעונאות האינטרנטית להתרחב, כמו גם המיקוד בחיזוק הכלכלה הדיגיטאלית (ארנקים אלקטרוניים \ תשלומים באמצעות העברות כספים ממוחשבות \ שירותי סליקה מתקדמים וכלכלה המבוססת על פחות מזומן).

בארגון ה OECD קוראים לממשלת הודו להתמקד ביצירת חדשנות מקומית על מנת להמריץ את הצמיחה והפיתוח.

לטענת כותבי המסמך, הגברת פעילויות החדשנות תתרום להמשך הצמיחה יש בה על מנת להתמודד עם אי השוויון בצמיחה ובפיתוח. בתוך כך, מציינים ב OECD כי בעוד היקף ההשקעה במו”פ (R&D) בהודו נמוך ביחס לתמ”ג בהשוואה למדינות אחרות (ועשירות יותר) באסיה, נרשם גידול במספר החוקרים בתחום המו”פ, כמו גם עלייה בכמות הפטנטים המוגשים לרישום בהודו.

בארגון מציינים כי כישורי העבודה והניהול של העובדים והמנהלים בשוק העבודה ההודי, חסמים רגולטורים ומחסור במימון מהווים אתגר משמעותי במאמץ של הודו לעודד עסקים קטנים ובינוניים לאמץ טכנולוגיות חדשניות בפרט וחדשנות בחשיבה, בניהול ובתיעוש ככלל.

עם זאת, נראה כי הצרכנים בהודו דווקא יודעים לאמץ חדשנות – המסחר הקמעונאי האינטרנטי צפוי לגדול ב 85% (!!!) בשנת 2018 ולהגיע להיקף של 128 מיליארד דולרים. זאת, כאשר רק כ-30% מאוכלוסיית הודו משתמשת ברשת האינטרנט.

בארגון גם מציינים בעניין את תכנית הבריאות ההודית החדשה שהוכרזה במרץ 2017 שעשויה להגביר את הנגישות של האוכלוסייה ההודית לרפואה מתקדמת, מוזלת ובעלת כיסוי נרחב יותר אשר יעניק כיסוי ביטוחי בריאותי למחלות נוספות מעבר למה שהיה נהוג בעבר. בארגון מציינים גם את הרפורמה במסגרתה משרדי ממשל פדראלי בהודו, האמונים על פתיחת הסקטורים אשר בתחום אחריותם להשקעות הון זרות וישירות, יידרשו לעשות כן בתיאום עם המשרד לתכנון מדיניות תעשייתית במשרד התעשייה והמסחר של הודו.

* (Economic Outlook for Southeast Asia, China and India 2018)

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל