אסיה פאסיפיק
הצטרפו לרשימת התפוצה

לבחירת בלוג

להורדת המדריך לשוק הציוד הרפואי בקוריאה

החדשנות הישראלית מגינה על אוסטרליה מתקיפות סייבר של מדינות זרות

פורסם ע"י , נספח כלכלי סידני, אוסטרליה , בתאריך 17 באפריל 2018

ביבשת החמישית מתמודדים זה עשור עם מעורבות טכנולוגית של מדינות זרות, בעיקר מסין, שמנסות להתערב בפוליטיקה ובכלכלה האוסטרלית. המציאות החדשה הזו מביאה לקשר ישראלי-אוסטרלי הדוק ולפעילות ענפה של חברות סייבר ישראליות במדינה.

 

אוסטרליה אמנם נחשבת למדינה שנהנית מביטחון ויציבות אזורית מוחלטת, ללא איום ממשי על גבולותיה והיא נשענת על כלכלה ותעשייה מודרנית שצומחת באופן קבוע זה 3 עשורים ברציפות. בשנים האחרונות היא ניצבת בפני מציאות שמשתנה באופן דרמטי ושנובעת כנראה מהאיום המשמעותי ביותר שהיא נדרשת לו בשנים אחרונות – הביטחון הלאומי שלה, ריבונותה והמשך קיומה כמדינה מערבית ודמוקרטית בחלק זה של העולם. האיום המדובר נשקף ממדינות שכנות שעושות שימוש רחב היקף ביכולות סייבר כנגדה, מתוך כוונה להשפיע על מקבלי ההחלטות ולהתערב בפוליטיקה הלאומית האוסטרלית.

על פי לא מעט דיווחים, מתמודדת אוסטרליה בעשור האחרון עם מעורבות לכאורה של מדינות וארגונים שונים שמנסים להתערב בקבלת החלטות של בכיריה, להשפיע על הפוליטיקה ועל ערוצי התקשורת שלה ולעצב מחדש את האינטרסים הלאומיים שלה. כדי להבין את המצב הסבוך הזה נדרש להבין ולהכיר את הציר המורכב: ארה”ב-סין-אוסטרליה.

סין מנצלת את המציאות החדשה

מאז מלחמת העולם השנייה אוסטרליה היא בעלת ברית אסטרטגית מרכזית של ארה”ב, ונמצאת איתה בקשרים הדוקים ובשת”פ צבאי וביטחוני, מסחרי ופוליטי. לשתי המדינות עשרות מכנים משותפים שנובעים מהיותן דמוקרטיות דוברות אנגלית, המבוססות על משטרים וערכים דמוקרטיים, כלכלות שוק חופשיות המבוססות על סחר בינלאומי, פתוחות להגירה ונשענות על שלטון החוק ועיקרון הפרדת רשויות.

אולם, בעשור האחרון התהדק משמעותית הקשר של אוסטרליה עם סין, ואף התעצם לאור הצמיחה הכלכלית הסינית בעשורים האחרונים. קשרי הסחר ההדוקים התחזקו אף יותר עם כניסתו לתוקף של הסכם סחר חופשי בין המדינות ב-2015 ונכון לשנת 2018, עומד היקף הסחר ביניהן על מעל 160 מיליארד דולר, שמהווים לא פחות משליש מסך כל הייצוא האוסטרלי לשוקי חו”ל, שהם פי 8 בהשוואה לכל הייצוא האוסטרלי לארה”ב. הנתונים האלה הופכים את היחסים של אוסטרליה עם סין להוות מקור מרכזי להמשך הצמיחה והפיתוח הכלכלי והחברתי שלה.

בנוסף, מבחינה דמוגרפית, 1 מכל 20 מתושבי ואזרחי אוסטרליה הם מהגרים של הדור האחרון מסין, וזאת נוסף על אלפי בעלי הון סיניים שרכשו בה נכסים, בין היתר למגורים, וכן חברות ועסקים סיניים שפועלים ומשקיעים בה, תוך שהם נהנים מהיציבות, התשתית המשפטית והביטחון הכלכלי של המדינה.

ניכר שסין מנצלת את המציאות החדשה באוסטרליה לטובתה. בשנים האחרונות נחשפו מאמצי ריגול כנגד הצבא המקומי וניסיונות השפעה על מקבלי החלטות ופוליטיקאים אוסטרליים, בהם ניסיונות לרכוש חברות ותאגידים בעלי חשיבות לאומית ואסטרטגית. אלה הביאו את סוכנויות המודיעין והביטחון המקומיות לבצע הערכה מחדש ולמצוא שותפים חדשים וידידותיים במיוחד, בדגש על כאלו שיש להם מובילות טכנולוגית איכותית ומוכחת.

 Photographer is my life./ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Photographer is my life./ Getty Images Israel

בשל כך, מרקם היחסים הכלכליים, הטכנולוגיים והמסחריים בין ישראל ואוסטרליה הלך והתעצם מאוד במרוצת השנים האחרונות, והפך לקשר אסטרטגי, כלכלי, מסחרי ופוליטי חסר תקדים בהיקפו ובאיכותו, בזכות הצורך והעניין הרב של הצדדים לחזק ולהעמיק את השותפות בין המדינות בתחומים רבים, בדגש על אבטחה והגנה מפני התקפות ואיומי סייבר (Cyber Security).

הקשר הישראלי-אוסטרלי הביא לבנייה של יכולות לאומיות מתקדמות, המבוססות על אימוץ מודלים של הגנה מפני תקיפות, ויישום ארכיטקטורה ומתודולוגיה לאומית המתבססות על יכולות טכנולוגיות שפותחו באופן עצמאי על ידי שתי המדינות. הצורך בהגנה אפקטיבית על מערכות המחשוב וה-IT ועל מערכות ותשתיות קריטיות, לרבות מחשבי ממשלה, מערכות הנתונים של צבא אוסטרליה, כוחות הביטחון ואכיפת החוק, תשתיות קריטיות דוגמת מתקני אנרגיה, נפט וגז ועוד, מפני גורמים עוינים כמו סוכנויות לאומיות וצבאיות של מדינות באסיה, הזניקו את היחסים המסחריים והכלכליים בין אוסטרליה וישראל קדימה.

הפוטנציאל של תעשיית הסייבר הישראלית

בשנים האחרונות אוסטרליה חשפה מעורבות של מדינות זרות בפוליטיקה שלה, ובהם איומים הדדיים מצדה של צפון קוריאה, השפעה ונוכחות של סין ב”שכונה המיידית” בדגש על חגורת הפסיפיק. מספרם הגובר של איומים אלה הביאו את אוסטרליה להכיר בפוטנציאל של תעשיית הסייבר הישראלית בשוק האוסטרלי ולהזדמנויות שקיימות בו עבורן.

ואכן, בשנים האחרונות חברות סייבר ישראליות החלו לפעול באוסטרליה באמצעות נציגים ושותפים מקומיים, ואחרות פתחו בה פעילות ומשרדים קבועים בה. בין החברות אפשר למצוא את חברת Votiro Cybersec, שמפתחת ומשווקת תוכנות להגנה על קניין ומידע רגיש בארגונים ובחברות מפני תקיפות רשת מתוחכמות, שהשיקה משרד מכירות ופעילות בסידני; ואת חברת CyberGym, שפתחה בסוף 2017 משרד במלבורן ומציעה תוכניות לימוד ואימון להתגוננות מפני התקפות רשת עבור מהנדסים ומומחי סייבר ביחידות ה-IT והסייבר של חברות ותאגידים מקומיים.

במסגרת השותפות המתחזקת בין המדינות ביקרה באוסטרליה לפני שבועיים באוסטרליה קבוצה של 12 חברות סייבר ישראליות בהובלה וארגון של הנספחות הכלכלית של ישראל באוסטרליה ובשת"פ עם מכון הייצוא בארץ, שקיימה Road-Show עסקי וטכנולוגי בערים סידני ומלבורן במטרה ליצור שיתופי פעולה חדשים. המשלחת הישראלית הורכבה מקבוצת חברות סייבר מובילות בארץ, שמציעות פתרונות למערכת הבנקאית ולמוסדות פיננסים, לחברות מכרות וכרייה, אנרגיה ולמפעילים סלולריים. הקבוצה ביקרה במטות של ארבעת הבנקים הגדולים באוסטרליה (CBA, ANZ, NAB, Westpac  Bank) ובמשרדיהן של ענקיות המכרות, הכרייה והאנרגיה: Rio Tinto ו-BHP Billiton, במשרדי Energy Australia, במטה של חברת התעופה Qantas והדואר האוסטרלי AusPost ובמטות של חברות הסלולר הגדולות Telstra ו-Optus.

 

לקריאה במגזין גיק טיים: https://www.geektime.co.il/australia-wants-israeli-cyber-compnies

 

שי זריבץ' נספח כלכלי סידני, אוסטרליה

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי סידני, אוסטרליה, שי זריבץ'