נחתם ההסכם בין השותפות Trans Pacific Partnership

Trans Pacific Partnership

 נחתם ההסכם בין השותפות

 

ב21 למרץ הסכם TPP נחתם. ממשלת יפן מעריכה שההשפעה החיובית של ההסכם תגדיל את התמ”ג של יפן ב-1.5% ותוסיף כ- 460,000 מקומות עבודה.

11 המדינות החברות בשותפות הטראנס פאסיפית, חתמו ב-8 במרץ 2018, על ההסכם המעודכן לשיתוף פעולה מסחרי והסרת חסמי מסחר ורגולציה, על מנת להגדיל את הקפי הסחר בין המדינות החברות. ההסכם נחתם בסנטיגו שבצ’ילה. שותפות זו בין המדינות המקיפות את האוקינוס השקט, מייצגת כ-500 מליון תושבים וכ-10% מהתמ”ג העולמי. ההסכם ייכנס לתקפו 60 יום לאחר חתימת 6 המדינות הראשונות על ההסכם.

ארה”ב, שהתכוונה להיות חברה בשותפות, פרשה ממנה מיד לאחר היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות. פרישתה של ארה”ב הקטינה משמעותית את כוחה הכלכלי של השותפות, אך עדיין מדובר בהיקף סחר  דומה לזה של האיחוד האירופי.

 

מה זה TPP

השותפות הטראנס-פאסיפית (TPP) היא הסכם סחר בין אוסטרליה, ברוניי, קנדה, צ’ילה, יפן, מלזיה, מקסיקו, ניו זילנד, פרו, סינגפור ווייטנאם. ההסכם הראשון נחתם ב -4 בפברואר 2016, אך הוא לא אושר כנדרש ע”י המדינות ולא ניכנס לתוקף. נסיגתה של ארה”ב בינואר 2017 מהחברות בשותפות ביטלה את האפשרות לפעול בהתאם להסכם המקורי. שאר 11 המדינות ניהלו משא ומתן על הסכם סחר חדש.

ה- TPP החל כהרחבה של הסכם השותפות הכלכלית האסטרטגית של טראנס-פסיפיק (TPSEP או P4) שנחתם על ידי ברוניי, צ’ילה, ניו זילנד וסינגפור בשנת 2005. בשנת 2008, הצטרפו אוסטרליה, קנדה, יפן, מלזיה, מקסיקו, פרו, ארצות הברית ווייטנאם. סה”כ עמדו 12 מדינות לחתום על ההסכם.

הסכם TPP המקורי כלל צעדים להקטנת חסמי התעריף והמסחר, הגנה על קניין רוחני וכן, הגדיר מנגנונים ליישוב סכסוכים בין המשקיעים למדינות החברות.

 

צור קשר עם:

נועה אשר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל