תאי גזע-האוצר הגנטי לעתיד בריא יותר

תאי גזע-האוצר הגנטי לעתיד בריא יותר

שיתוף פעולה בין יפן לישראל

26 בפברואר 2018. בהובלת הנספחות המסחרית ביפן, נחתם בטוקיו, מזכר הבנות בין FIRM-הפורום היפני לחדשנות ברפואה רגנרטיבית לבין ISCS המועצה הישראלית לתאי גזע, לשיתוף פעולה בתחומים הקשורים לרפואה שיקומית המבוססת על תאי גזע.

טקס החתימה על ההסכם התקיים בביתה של גב’ יפה בן ארי-שגרירת ישראל ביפן. מצד יפן, חתם על ההסכם מר Yuzo Toda, יו”ר FIRM וCTO- של חברת פוג’יפילם. מצד ישראל, פרופ’ בנימין דקל-נשיא ISCS.

“בהתבסס על היצירתיות וה”דרייב” לחדשנות ביפן ובישראל, ניתן לצפות ששיתוף הפעולה בין שתי המדינות יאיץ את הפיתוח ויסייע לאפשר “הזדקנות בריאה” לאוכלוסיית העולם” אומרת גב’ בן ארי.

מר Yuzo Toda ציין שהוא שמח מאד על שיתוף הפעולה עם יזמים ואנשי פיתוח ישראלים, כי ישראל נחשבת כחלוצה בפיתוח טכנולוגיות לשימור ולשימושים רפואיים בתאי גזע.

ההסכם טרי, אבל השת”פ כבר רץ בשטח

על פי ההסכם, שני הצדדים ישתפו פעולה בחיבור בין חברות ישראליות וחברות יפניות העוסקות בפיתוח טכנולוגיות מבוססות תאי גזע. הגוף היפני- FIRM – The Forum for Innovative Regenerative Medicine מאגד יותר מ-200 חברות יפניות הקשורות לתחום ביניהן חברות פארמה, ביוטכנולוגיה, ייצור, ביטוח ועוד. מטרת ה-FIRM הינה להקים פלטפרומה שתקדם פיתוח טכנולוגיות ומוצרים מבוססים על תאי גזע. הארגון פועל בשתוף הממשלה והאקדמיה היפנית להשגת מטרה זו.

נועה אשר-הנספחת המסחרית של ישראל ביפן מוסרת: “אמנם מדובר בהסכם שנחתם רק השבוע אבל אנחנו רואים שיתופי פעולה מוצלחים בין ישראל לבין יפן בתחום זה כבר מספר שנים ומאמינים כי הפוטנציאל להרחבת שתוף הפעולה בתחום בין חברות יפניות לישראליות הינו רב”.

מספר דוגמאות לשת”פ שהתקיים עד כה:

  • דצמבר 2009 | פיתוח משותף לייצור תאי דם מתאי גזע – חוקרי הטכניון וחוקרים יפאנים החלו לפתח במשותף פלטפורמה ליצירת כלי דם ותאי דם מתאי גזע עובריים ומתאים בוגרים שיעברו תכנות מחדש לתאים עובריים. פרופסור יוסף איצקוביץ’ מהפקולטה לרפואה בטכניון וחוקרים ממרכז המחקר ריקן ביפאן, קיבלו מענק משותף בסך 600 אלף דולר ממשרדי המדע ביפאן וישראל, לצורך פיתוח הפלטפורמה הייחודית.
  • דצמבר 2016 | פלוריסטם חותמת על הסכם מסחור ביפן – במסגרת ההסכם תקים חברת סוסיי (Sosei) היפנית יחד עם פלוריסטם מיזם משותף לפיתוח ומסחור המוצר לטיפול בחסימות של כלי דם בגפיים. פלוריסטם התחייבה להביא למיזם המשותף את הטכנולוגיה, ולייצר עבור המיזם את תאי הגזע לניסוי קליני ולרישום המוצר. החברה היפנית השקיעה במיזם 11 מיליון דולר – תקציב מספיק להשלמת ניסוי קליני ב-75 חולים.
  • פברואר 2018 | Hitachi Chemical רוכשת מחברת Accelta הישראלית, זכויות שימוש בחמרי מדיה וטכנולוגיות להצמחה מהירה ובטוחה של תאים לצורך טיפולים רפואיים. החומרים והטכנולוגיות פותחו ע”י חברת Accelta, על בסיס מחקרים שבוצעו בטכניון בחיפה, במשך כ-20 שנים.

על רפואת תאי גזע

תאי הגזע מתפתחים בגוף בשלב מוקדם, לקראת מיונם לתאי רקמות שונות (עצם, עצב, שריר וכו’). גם בגוף בוגר, מאוכסנים תאי גזע לצורך טיפול במחלות שונות. (ריכוזים משמעותיים נמצאים בדם טבורי ובשיניים). ניתן לשמר תאי גזע בהקפאה, ובשעת צורך, להצמיח מהם רקמות שונות. על פי התפתחויות במחקר הרפואי ובפיתוח טכנולוגיות, נראה שבעתיד, יהוו תאי גזע מקור נאמן לטיפולים במחלות סרטן, אלדסהיימר, פרקינסון, ALS ועוד.

בעולם מתבצעים מחקרים מתקדמים ויש כבר לא מעט הצלחות בתחום היכולת לייצור רקמות והיתכנות לייצור בכמויות גדולות. ישראל נחשבת כמובילה עולמית הן בתחום המחקר לפיתוח שימושים בתאי גזע והן בפיתוח חומרים וטכנולוגיות לייצור מהיר, יעיל ובטוח של תאים ורקמות. לצורך זה, צריכה התעשייה לייצר מעשרות תאי גזע, רקמה של עשרות מיליוני תאים.

אחד מתחומי הפיתוח המשמעותיים הוא שיקום או החלפת תאים שניזוקים או מתים בתקופת ההזדקנות. היכולת לייצר תאים ורקמות חדשות ולהחדיר לגוף המטופל, יעזרו למערכת הרפואית לאפשר הזדקנות במצב בריאותי תקין.

השימוש בתאי גזע מאפשר טיפולים של שיקום רקמות בתהליך אוטולוגי, המתבסס על תאי גזע של המטופל עצמו. בתהליך זה נמנעת דחיית הרקמה החדשה ע”י הגוף.

צור קשר עם:

נועה אשר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל