באפריל ייכנס לתוקף התקציב השנתי של הודו ל 2018 ו- 2019 – אז מה מבשר בוא התקציב?

בסוף ינואר 2018 הציג שר האוצר של הודו, Arun Jaitely, במסגרת נאום בפרלמנט, את הרפורמות והדגשים בתקציב הרפובליקה של הודו לשנים 2018-2019. כזכור, בהודו שנת התקציב מתחילה ביום ה 1 באפריל ומסתיימת ב 31 לחודש מרץ בשונה מרוב מדינות העולם. לתקציב השנתי לשנה זו ישנה חשיבות מיוחדת:

זהו תקציבה החמישי והאחרון של ממשלת הודו בראשות מפלגת ה- BJP שבראשה עומד ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי. לפיכך, צפויה לתקציב זה השפעה רבה על הפופולריות של מפלגת ה-BJP וכתוצאה מכך – על סיכויי ההצלחה של המפלגה בבחירות שעתידות להתקיים ב- 2019.

בנוסף, חשוב לציין כי בחירות “מקומיות” צפויות להתקיים גם ב-8 מדינות בתוך הודו השנה וגם להיבט זה עשויה להיות השפעה על חלוקת התקציב הפדרלי בין המדינות השונות בהודו.

Indian Money

במהלך נאומו, דיווח שר האוצר של הודו כי היקף משלמי מס ההכנסה בהודו עלה בשנת התקציב האחרונה ב 8 מיליון בהשוואה לשנת התקציב שקדמה לה וכי ככלל, היקף משלמי המסים הישירים עלה בשנת התקציב האחרונה בכ-18% (!). בתוך כך, התברר כי היקף תקבולי המס העקיף החדש של הודו – מס ה-GST (עליו כבר כתבתי בעבר) – היה גבוה במעט מהתחזית ועמד בשנת התקציב האחרונה על 21.57 לאק קרור (331 מיליארד $).

 


 אז מה חדש (על קצה המזלג) בתקציב לשנת 2018-2019?

 • חיזוק המרחב הכפרי והחקלאים באיזורי הספר: 

שר האוצר הדגיש את חשיבותם של תושבי המרחב הכפרי והתחייב לשורה של רפורמות. המטרה של הממשל היא לייצר הכנסה גבוהה יותר לחקלאים והכפריים וזאת באמצעות סיוע להגדלת התנובות וחיסכון בעלויות הגידול. בכך, מקווה הממשלה להגדיל את הכנסתם. שר האוצר ציין בנאומו כי החקלאות ההודית הניבה השנה גידולים בהיקפי שיא של 275 מיליוני טונות של תבואה וכ- 300 מיליוני טונות של פירות וירקות.

הרפורמות של שר האוצר לעניין זה כוללות, בין השאר, הקמה של קרן בהיקף של 320 מיליון דולר לשיפור הקישוריות והתקשורת בין שווקים חקלאיים, הקמה של קרן בהיקף של 80 מיליון דולר לחיזוק תשתיות חקלאיות (Operation Green), קרנות סיוע בהיקף של 1.6 מיליארד דולרים לחיזוק ענף הדגה וחקלאות המים וסכום דומה לחיזוק החקלאות המבוססת עדרי בעלי החיים (animal husbandry). וקרן ייעודית בהיקף של 192 מיליון דולרים לסיוע בקידום “משימת קנה הבמבוק הלאומית”.

בנוסף, התחייב שר האוצר, בשם הממשלה, להקצות 3 מיליארד דולר להתקנת מערכות השקייה ב- 96 אזורים ברחבי הודו, בהם קיים מחסור חמור במים ובתוך כך, גם אתגרים משמעותיים בתחומיי ההשקיה.

 • חיזוק מערך ההגנה והביטחון של הודו: 

שר האוצר הודיע במהלך הצגת התקציב על הגדלת תקציב הביטחון ב 8% בהשוואה לתקציב 2017-2018. בנוסף, הכריז שר האוצר על מדיניות חדשה, במסגרתה תעודד הממשלה עסקים קטנים ובינוניים מהמגזר הפרטי בהודו, להשתלב במערך התעשייתי המספק אמצעים, אביזרים, פיתוחים טכנולוגיים וחלקי חילוף למערך הצבאי העצום שלה הודו.

 • ביטוח בריאות ממלכתי (ModiCare) ורפורמות בריאות נוספות:

שר האוצר הודיע על השקת תכנית הבריאות הממשלתית הגדולה בעולם, שנועדה לסייע ל 100 מיליון משפחות עניות ולספק להן – לראשונה – כיסוי רפואי של עד 8,000 $ למשפחה. בנוסף, פועלת ממשלת הודו להקים 150,000 מרפאות ומרכזי בריאות ואלו עתידים לספק לאוכלוסיית הודו העצומה תרופות מצילות חיים ואבחונים נדרשים ללא עלות (!).

בתכנית זו (האחרונה מבין השתיים), מתכוונת הממשלה להשקיע כ-200 מיליון דולרים בלבד. בתוך כך, הודיע שר האוצר על הקמה של מערך בתי ספר לרפואה שיכשירו רופאים הודיים הנדרשים למערכת הבריאות הציבורית. בנוסף, הודיע האחרון כי ישקיע גם בהפיכת בתי חולים קיימים למרכזי לימוד אקדמיים לרפואה.

 • תמיכה בעסקים הקטנים והבינוניים:

שר האוצר הודיע על הכוונה להוריד את מס החברות בהודו מ 30% ל 25% בלבד על עסקים שהיקף הכנסתם עומד על פחות מ 2.5 מיליארד רופי. בנוסף, הודיע שר האוצר על כוונתו להשקיע 607 מיליון דולרים לעידוד ותמיכה בעסקים קטנים ובינוניים בדמות סבסוד ומימון בהתאם לנדרש.

 • העלאת מיסים על מוצרים מיובאים: שר האוצר הודיע על העלאת מכסים על מוצרים מיובאים דוגמת טלפונים ניידים, מכוניות, אופנועים, בשמים, נעליים וכיו”ב וזאת על מנת לחזק ולהגן על הייצור המקומי בהודו. בהתאמה, עלה גם המס על מוצרי מזון שונים כמו סוגים מסוימים של שמן צמחי ושמן חמניות. המס על משקפי שמש, מצתים, צעצועים, צמיגי אוטובוסים ומשאיות, ריהוט ועוד מוצרים מיבוא אף הוא עלה וכך גם המס על מסכים \ מרקעים שונים כמו OLED \ LED \ LCD  וכיו”ב.

 • חיזוק מערך הרכבות:

ממשלת הודו צפויה להשקיע במערך הרכבות השנה 22 מיליארד דולרים. בתוך כך, מתכוונת הממשלה להשקיע בשיפור הבטיחות במפגשי מסילה וכביש והעלמה הדרגתית של מפגשים אלו, כמו גם בהתקנת מדרגות נעות בתחנות רכבת הומות אדם, התקנת מצלמות בקרה וביטחון למעקב והבטחה של שלום הציבור והתקנה של פתרונות אלחוט ותקשורת WiFi ברוב תחנות הרכבת.

בנוסף, מתכננת הממשלה השקעה משמעותית במערכי המטרו של מומבאיי ובנגלור.

 • תעופה:

בכוונת הממשלה לחבר 64 נמלי תעופה בהודו שאין ביניהם טיסות ישירות נכון לעת הזו. בנוסף, מתכוונת הממשלה לבצע מהלכים שיגדילו את קיבולת שדות התעופה הפזורים ברחבי הודו פי 5. בתוך כך, הודיע שר האוצר על השקעה פעוטה של כ-10 מיליון דולר להתנעת התהליך ובחינת המהלכים הנדרשים לקידום היוזמה.

 • הגנת הסביבה:

שר האוצר הודיע כי בשנת התקציב הקרובה יבוטל המס על זכוכיות המיועדות לפאנלים סולאריים.

בנוסף, על מנת להתמודד עם מכת זיהום האוויר הקשה בדלהי והמדינות הסמוכות לה, הכריז שר האוצר על כוונתו להקים קרן מיוחדת להתמודדות עם נזקי זיהום האויר ומניעתם. הקרן בהיקף של כחצי מיליארד דולרים תופעל ע”י המשרד להגנת הסביבה בהודו ותממן פעילות משותפת למדינות האריאנה, פאנג’אב ואוטר פראדש (UP).

 • סיוע לעניים והנזקקים בחברה:

שר האוצר הודיע על כוונתו לחבר 640 אלף עניים לחשמל, לבנות כ-320 אלף תאי שירותים חדשים עבור העניים ולהשיק תכנית שאפתנית שאמורה להבטיח דיור לכל עד שנת 2022.

בתוך כך, צפויה הממשלה לנסות ולאתר פתרונות דיור ל 10 מיליון משפחות ברחבי הודו (!). 220 מיליארדי דולרים צפויה ממשלת הודו להוציא בשנת התקציב הקרובה על קידום הפרוייקט – National livelihood scheme – שלו שותפים משרדי ממשלה רבים בהודו. נוסף על האמור, צפויה ממשלת הודו להשקיע כ-25 מיליארד דולרים בסבסוד מזון עבור הנזקקים.

 • חיזוק מערכת החינוך: 

ממשלת הודו מתכננת להשקיע 16 מיליארד דולרים בשדרוג מערכת החינוך ברחבי הודו, תוך השקעה מאסיבית בחינוך טכנולוגי והחלפת כל הלוחות כיתה השחורים בלוחות מתקדמים ודיגיטאליים עד לשנת 2022.

 • חיזוק מערך ההגנות הסוציאליות לעובדים:

הממשלה הודיעה כי תממן 12% מהמשכורות של כלל העובדים המבוטחים במסגרת ה EPF של ממשלת הודו. בתוך כך, הודיעה הממשלה כי נשים המועסקות ומבוטחות במסגרת אותה קרן ממשלתית, תדרשנה להפריש 8% בלבד ממשכורתן במהלך 3 שנות העבודה הקרובות.

 • טכנולוגיה:

הממשלה הודיעה כי בכוונתה להשקיע 1.6 מיליארד דולרים בהתקנת 500 אלף ‘נקודות חמות’ שישמשו לחיבורם של 50 מיליון תושבים בפריפריה ואזורי המרחב הכפרי. עם זאת, הודיע הממשלה כי בכוונתה לנקוט בצעדים כנגד הסוחרים במטבעות הוירטואליים (ביטקויין ושות’) הואיל ומדובר במטבעות שהשימוש בהם אינו חוקי בהודו.

בנוסף, הודיע הממשלה על כוונת לבחון שימוש בטכנולוגית הבלוקצ’יין במסגרת החידושים הטכנולוגיים אותם מאמצת הודו בשנים האחרונות.

הצגת התקציב בפרלמנט עוררה דיונים ערים בפרלמנט עצמו ובתקשורת ההודית וזכתה כמובן לסיקור נרחב כשהדיון התקשורתי עסק בהרחבה בפערים והעמדות השונות הנשקפות מצד מפלגות האופוזיציה והקואליציה. תקציב זה, שהינו (כאמור) התקציב האחרון אותו מציגה הממשלה הנוכחית, מעורר הדים רבים גם בהקשר של הבחירות שצפויות להתקיים בשנת 2019.


 • תודה לאדוה וילצ’ינסקי, קצינה פוליטית פנים בשגרירות ישראל בניו דלהי, על הסקירה אשר סקרה את הצגת התקציב מיום ה 2.2.2018. סקירה זו סיפקה השראה של ממש לכתיבת פוסט זה.
 • תודה לאביגיל שפירא, דוברת שגרירות ישראל בניו דלהי, על סקירת התקשורת שגם היא שימשה חומר רקע רלוונטי לפוטס זה.

מקורות:

 1.  https://economictimes.indiatimes.com/news/economy/policy/key-highlights-from-budget-2018-ease-of-living-is-new-catch-phrase/articleshow/62735935.cms
 2. https://www.thehindubusinessline.com/economy/budget/budget-2018-special-scheme-to-tackle-air-pollution-in-delhi/article22621567.ece
 3. http://indianexpress.com/article/business/budget/union-budget-2018-here-are-all-the-major-announcements-and-highlights-5048912/
 4. https://www.ndtv.com/business/budget-2018-environment-ministry-gets-rs-2-675-4-crore-special-scheme-for-delhis-air-pollution-1807512

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל