חדשות מעודדות – מיצובה של הודו במדד ההגנה על זכויות קניין רוחני (IP) מצוי במגמת שיפור

לפני מספר שבועות פרסם מרכז מחקר ומידע אמריקאי בשם – U.S. Chamber’s Global Innovation Policy Center – את מהדורת 2018 של האינדקס העוסק בקניין רוחני (International Intellectual Property (IP) Index).

על פי מדדי אינדקס זה, ניצבת הודו במקום ה 44  מתוך 50 מדינות הנסקרות במדד (ישראל, אגב, נמצאת במקום ה 19). הדירוג הנוכחי של הודו משקף דווקא ירידה בהשוואה לשנה קודמת – מקום 43 מתוך 45 מדינות בסה”כ – ואולם, הניקוד שצברה הודו (12.3) משקף את הקפיצה המשמעותית ביותר של כלל המדינות שנסקרו ונכללו גם בסקירה של שנה קודמת.

מאמר דעה אשר פורסם בנושא גורס כי כלכלת הודו חייבת כמובן להישען על חדשנות אך לא פחות חשוב מכך – גם על הגנה על זכויות קניין רוחני (IP).

כלומר, לצד יצירת סביבת חדשנות ברת קיימא, חייבת הודו להבטיח הגנה ותחושת ביטחון לחברות מקומיות ובינלאומיות הבוחנות את האפשרות לפעול בתחומה ולסחור עימה.

המאמר גורס, בין השאר, כי הודו חייבת לרתום את יכולותיה ככלכלה מובלת שירותים ( services-led economy) לשם יצירת כלכלה המבוססת על ידע וחדשנות, להניח תשתית משפטית וכלכלית לחיזוק מיצובה בתחום הפיתוחים המותאמים למדינות מתפתחות (Frugal Innovation), כמו גם להמשיך ולפתח את יכולותיה בתחום החדשנות המתקדמת ולייצר סביבה רגולטורית, מדיניות ומעטפת אדמיניסטראטיבית ממשלתית חזקה שתאפשר להודו להפוך ממדינה שמתווכת או משלבת בין פיתוחים חדשניים של אחרים, למדינה מובילה בזכות עצמה בתחומיי המו”פ והחדשנות. ואולם, הדגש המרכזי במאמר נוגע בצורך לייצר סביבת חדשנות המגובה במסגרות חזקות המגינות על קניין רוחני.

מסגרות שכאלו, כך על פי הכותבת, יעודדו לא רק חדשנות מבית אלא אף ימשכו משקעים בינלאומיים וחברות בינלאומיות לפעול בהודו, לסחור עם הודו, להיכנס לשותפויות עסקיות ושיתופי פעולה אחרים בתחומי המו”פ.

בתוך כך, תגדל גם הנגישות של שחקנים בזירה העסקית ההודית אל טכנולוגיות חדשניות ויכולות ייצור מתקדמות ופורצות דרך.

המאמר גורס כי אימוץ מדיניות ברורה בתחום הקניין הרוחני, תאפשר לנתץ את המיתוס הרואה בזכויות קניין רוחני כאליטיזם של בעלי הון ובתוך כך – לחדד את ההבנה כי חדשנות וקניין רוחני קשורים זו בזה.

בנוסף, גורס המאמר כי כל עוד המדיניות הממשלתית של הודו כופה על חברות לתמחר את מוצריהן שלא בהתאם לעלויות העצומות של תהליכי המו”פ (כלומר – במחירים נמוכים שאינם משקפים את היקף ההשקעה במו”פ), הרי שבכך נפגעת הנגישות של הודו לידע, מחקרים ואמצעים חדשניים.

לקריאת המאמר המלא

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל