שנת הכלב נפתחה ביפן באופטימיות כלכלית

שנת הכלב נפתחה ביפן באופטימיות כלכלית

year of the dog Japan

יפן היא לא רק ארץ השמש העולה, אלא גם המדינה הראשונה באסיה בה נכנסה “שנת הכלב” בהתאם למחזור  השנים הסיני (בניגוד למדינות אחרות באסיה, התאימו היפנים את לוח השנה שלהם המבוסס על מנין השנים הסיני ללוח השנה האזרחי המקובל ברוב מדינות העולם כך ששנת הכלב נכנסת כבר בראשון לינואר).

שנת 2018 נפתחת עם אופטימיות רבה בשווקים של טוקיו.

לאחר 59 חודשים רצופים של צמיחה, הרצף הארוך ביותר בהיסטוריה המודרנית של הכלכלה היפנית, נדמה כי יש ליפנים המון סיבות לחייך. רק לאחרונה שבר מדד הניקיי שוב שיאים, וחזר לרמת השיא שלו  אליהם לא הגיע מאז תחילת שנות ה90. שיעור האבטלה ביפן נמצא אף הוא בשפל של כ24 שנה ועמד בסוף שנת 2017 על כ2.7 אחוזים בלבד.

נתוני המאקרו החזקים של כלכלת יפן משפיעים גם הם על הכיס של העובד היפני: לאחר עליות שכר קלות בשש השנים האחרונות צפויה עלייה בשכר של כ3% בתאגידים הגדולים ביפן באביב הקרוב.

חרף האופטימיות, אחת הבעיות הגדולות איתם עדיין מתמודדת יפן היא הזדקנות האוכלוסייה והזדקנות כח העבודה הנובעת מכך.

יפן הינה המדינה השנייה  המבוגרת ביותר בעולם עם שיעור של 27% בני מעל גיל 65. הגיל החציוני ביפן מתקרב ל- 47 כאשר ישנם מעל ל- 2 מיליון אזרחים בני למעלה מ- 90 בעוד שבשנה האחרונה נולדו פחות מ950 אלף תינוקות ביפן. דבר המביא להצטמקות  האוכלוסיה בכ400,000 תושבים כמידי שנה בשנים האחרונות. הקיטון הדמוגרפי בא לידי ביטוי בשוק העבודה בו מספר המועמדים פוחת מדי שנה.

הממשלה היפנית עושה מאמצים רבים לשנות את המומנטום הדמוגרפי השלילי ביפן. ראש ממשלת יפן הציב יעד של העלאת מספר הילדים לאשה ל1.8 ילדים אך נראה שטרם ישנו שינוי של ממש במגמה.

גם בזווית הישראלית, נדמה כי קיימות סיבות רבות לאופטימיות.

מסיכומי השנה של הנספחות, עולה כי ההשקעות הזרות של יפן  בישראל קפצו תוך 3 שנים ביותר מפי 20.

שנת 2017 הייתה שנת שיא בהשקעות של חברות יפניות בישראל אשר כללו בין היתר: רכישת נוידרום על ידי תאגיד מיצ’ובישי טנדה בסכום של כ1.17 מיליארד דולרים, רכישת 22% ממניות חברת אורמת על ידי קרן ההשקעות אוריקס בסכום מוערך של כ627 מיליון דולר, השקעה של 125 מיליון דולרים של סופט בנק בחברת למונייד המצטרפת להשקעה של כ-150 מיליון דולר בסייבריזון וכן השקעות רבות נוספות.

הנספחות הכלכלית בטוקיו מסייעת לחברות ישראליות לפעול בשוק היפני וכן מטפלת בבקשות של חברות יפניות המבקשות לאתר טכנולוגיות חדשניות בישראל בתחומים שונים.

 

 

צור קשר עם:

נועה אשר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל