הסכם מחקר ופיתוח בילטרלי עם New South Wales באוסטרליה

בשבוע שעבר השיקה הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בסידני את הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW – New South Wales באוסטרליה באירוע חגיגי שאירחה הבורסה לניירות ערך ASX בסידני אוסטרליה.

השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ההסכם נחתם באפריל שנה שעברה ופורסם בספטמבר האחרון והוא ההסכם השלישי לשת"פ במחקר ופיתוח בין ישראל ואוסטרליה.

מדובר בפלטפורמה בין ממשלתית של מימון משותף שמאפשר ליזמים בכל אחת מהמדינות להציע ולפעול בשת"פ אחד עם השני במחקר פיתוח וליהנות ממימון משותף של כל אחת מהממשלות בסכום של עד 250 אלף $ אמריקאי לפרויקט, טכנולוגיה או מוצר חדש שיפתחו ושיהיה בעל היתכנות מסחרית עסקית וטכנולוגית רלוונטית לשווקים.

השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSW

כאשר הסכם מו"פ עם מדינת ויקטוריה בשם Vistech-Israel R&D קיים מזה כשני עשורים ובנוסף הסכם מסגרת למימון ותמיכה ממשלתית פדרלית בין ישראל והממשל המרכזי באוסטרליה נמצא בשלבי גיבוש סופיים.

האירוע שהחל בערב קודם לסמינר, התקיים בבורסה וכלל מפגש מסוג "כלכלה על הבר" שארגנה הנספחות המסחרית בבר מרכזי בסידני בו הציגו 5 סטארט-אפים ישראלים את הטכנולוגיה והמוצרים שפיתחו בפני קבוצת משקיעים אוסטרלים שהאזינו ל Pitching ושאלו שאלות טרם בחרו והחליטו אם, במי וכמה להשקיע מכספם.

למחרת קיימה הנספחות בשת"פ עם משרד התעשייה של מדינת NSW סמינר עסקים במשרדי הבורסה האוסטרלית ASX אליו הוזמנו יזמים ומשקיעים מאוסטרליה במהלכו הצגנו ופירטנו את היתרונות של ההסכם, למי הוא מיועד וכיצד הוא פועל.

אוסטרליה היא פדרציה ששמה המלא הוא The Commonwealth of Australia  וככזו היא מחולקת ל 8 מדינות שונות (6 מדינות ושתי טריטוריות יבשתיות עיקריות), ובאופן כללי היא נמצאת בתהליך ארוך של שינוי והתאמה למציאות המשתנה שמכתיבה הכלכלה העולמית.

 

מדינת NSW היא המדינה הגדולה והמאוכלסת ביותר בפדרציה ומתגוררים בה כמעט 8 מיליון תושבים שהם שליש מתושבי אוסטרליה כולה.

NSW הינה המדינה המפותחת ביותר בפדרציה ובירתה היא העיר סידני, והיא גם המובילה ביסוד ותמיכה בתעשיית חדשנות טכנולוגית ורואה את ישראל כמודל לחיקוי, למידה ושת"פ מתוך מטרה לחזק את מעמדה ומרכזיותה ככלכלה חדשנית, מוטת ידע וטכנולוגיה.

באופן כללי קיימת באוסטרליה הבנה שהעולם משתנה לנגד עיניהם ושעל מנת לשמור על המאפיינים של פיתוח וצמיחה כלכלית ותעשייתית, שגם כלכלת אוסטרליה צריכה להשתנות ע"פ התכתיבים והמציאות של הכלכלה העולמית, הגלובליזציה והחדשנות הטכנולוגית שמאפיינת אותה.

כלכלת אוסטרליה שמתאפיינת בתעשיית ענק של אוצרות ומשאבי טבע בלתי נדלים שבתחומה שהיוו את מקור העושר של כלכלתה מפנימה בשנים האחרונות ובאיחור גדול מבחינתה, שהמאה ה 21 היא המאה של החדשנות, היזמות של כוח הידע והטכנולוגיה, ושאין להם ברירה לפתח בקרבם יזמות וחדשנות טכנולוגית שכל כך חסרים אצלם ושאף פעם לא היו מובילים או נדרשים עברם, ושהם חייבים להפעיל מדיניות ותמיכה ממשלתית שתאפשר לעודד יזמים עם רעיונות, פתרונות וטכנולוגיות לצמוח, להתפתח ולהשתלב בכלכלת המדינה.

בשל כך אוסטרליה פועלת בשנים האחרונות לייסד בקרבה תשתית תעשייתית – טכנולוגית: אקו-סיסטם אוסטרלי מקומי שבעתיד יהפוך גם אותה להיות מרכז של סטארט-אפים ו Hub של יזמות וחדשנות טכנולוגית.

מדובר בתהליך דרמטי, מורכב וארוך טווח עבור האוסטרלים. תהליך שכרוך בהבנה שהם לא יוכלו להמשיך ולהסתמך על האדמה והים לעד כמקורות הכנסה, שהם חייבים לעבור לכלכלת ידע וטכנולוגיה מתקדמת, ושהם נדרשים לייצר תשתית חדשה ושונה לחלוטין מזו שהם הכירו ונדרשו לה במהלך שלושת העשורים האחרונים, ושללא חדשנות – אין תחרותיות, ככל הנראה שלא תימשך הצמיחה, והכלכלה המקומית עשויה בעתיד להיות בבעיה.

ולכן אנו רואים בשלוש השנים האחרונות תהליך שלא היה כדוגמתו באוסטרליה ובו המדינות המרכזיות והמפותחות של ה Commonwealth: כשבנוסף על מדינת NSW גם מדינות ויקטוריה, קווינסלנד ואחרות פועלות במרץ לייסד ולהשקיע בתשתית שתתמוך ביזמים וסטארט-אפיסטים מקומיים בדומה למודלים המוצלחים שפעילים בישראל, ובמקביל לחתום איתנו על סדרה של הסכמי שת"פ בתחום החדשנות והיזמות הטכנולוגית.

השקה בשבוע שעבר של הסכם המו"פ הבילטרלי בין ישראל ומדינת NSWהולכים ומתפתחים באוסטרליה מתחמי יזמות משותפים כפי שקיימים בישראל, בברלין ובניו יורק, נוסדות בה קרנות הון סיכון להשקעות בטכנולוגיות חדשניות, חממות טכנולוגיות, אקסלרטורים ו ופועלים כבר כמה שנים מרכזי ידע וחדשנות עבור יזמי טכנולוגיה אוסטרלים, אוניברסיטאות מחקר מקומיות מתעניינות במודל המוצלח של מקביליהם הישראלים שתומך ב'מסחור טכנולוגיות' ועוד.

בנוסף המציאות מולידה תהליך בו מדינות הפדרציה יחד עם חברות ותאגידי תעשייה מקומיים מארגנים משלחות עסקיות וביקורים של בעלי תפקידים במספרים הולכים וגדלים מאי פעם בארץ, שנועדו ללמוד את הסיפור והרומן המתמשך של אינטל איתנו, להכיר את הפלא של מובילאיי, להבין מה ואיך עושים במרכזי הפיתוח של Apple, Yahoo, Facebook, Google שקיימים בתצורתם המיוחדת – רק בישראל,

להיפגש עם רשות החדשנות ועם קרנות הון סיכון שעשו ועושות את זה כל פעם מחדש וכמובן שעם האנשים הצעירים, 'החוצפנים' ששירתו ב 8200, עם היזמים הסדרתיים הישראלים והקהילה הישראלית שמוכיחה שישראל היא לא רק מרכז גלובלי של ידע וחדשנות אלא ההיי טק הישראלי הוא לא פחות ידוע, מוערך ומוכר מאשר הגשר שחוצה את נמל סידני ושמשקיף על בית האופרה הצף המפורסם של קו הרקיע של סידני, אוסטרליה.

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל