ערים חכמות בטאיוואן

הטרנד העולמי של שימוש בטכנולוגיות Internet of Things בתשתיות הערים החכמות מוצא ביטוי נרחב בטאיוואן.

בשנים האחרונות ממשלת טאיוואן מעודדת אימוץ טכנולוגיות חדשניות, שילוב תקשורת אינטרנטית מהירה בתשתיות עירוניות והפיכת המרחב העירוני למרחב חכם ומתקדם.

מטרות המהלך נועדו לשפר את איכות החיים, איכות הסביבה וביטחונם של התושבים כמו גם לייעל תהליכים לוגיסטיים, לחסוך במשאבים ולשפר את שירותי התחבורה הפרטית והציבורית. שש הערים הגדולות בטאיוואן כבר הפכו את עצמן לפלטפורמות פתוחות, אשר קולטות פרויקטים לערים חכמות והן נשכרות הן מהתוצאות והן מהחדשנות הזורמת אליהן.

 

תחבורה, רפואה ותשלומים חכמים

ממשלת טאיוואן מעודדת את החברות המקומיות להגביר את השקעותיהן במחקר ופיתוח על מנת לייצר כלכלה המונעת מחדשנות, ועל אף שטרם הוסרו כל המגבלות הרגלוטוריות והבירוקרטיה המקשה על התהליכים השונים, קובעי המדיניות וראשי המגזר העסקי במדינה צופים שיפורים בתקופה הקרובה.

ההערכה הזו לא מגיעה משום מקום. ב-10 השנים האחרונות ממשלת טאיוואן עודדה מספר פרויקטי פיתוח של ערים חכמות ומגוון אפליקציות, אשר חיזקו את מעמדה במיוחד בתחום טכנולוגיות המידע והתקשורת, והפכו אותה למדינה שבה תשתית ייצור שיכולה לתמוך בכל מרכיבי ה-IoT. בנוסף, לפני כ-3.5 שנים קמה במדינה היוזמה המשותפת לתעשייה ולארגונים מקצועיים שנקראת Taiwan Smart City Solution Alliance, והיא פועלת באופן נרחב לייצר מודעות תעשייתית וחברתית לפתרונות בתחום, כולל תערוכות איכותיות המסייעות לקידום הענף.

במסגרת היוזמה הזו מתכננת הממשלה להקים בעיר טאיצ’ונג פארק תעשייתי ייעודי לייצור מתקדם בהשקעה מצרפית של כ-2.3 מיליארד דולר ארה”ב; מרכז מחקר פיתוח; ואזור הדגמה של ערים חכמות עם מרכז תפעול חכם. בעיר כבר מיושמות טכנולוגיות מידע ותקשורת חדשניות, אשר אפשרו להגדיל את אזורי הכיסוי של הרשת הסלולרית לאזורים מרוחקים ולשפר את השירותים לתושבים באזורים אלה.

בשנת 2012 יושמה בהצלחה בעיר הבירה, טאיפיי, תוכנית האופניים השיתופיים YouBike ואף פותחה אפליקציה תואמת עבורם, אשר אוספת ומציגה מידע שימושי על מסלול המשתמש ואטרקציות שונות. השירות נפוץ בכל רחבי העיר ובעלויות נמוכות של כ-60 אגורות לחצי שעה, אלפי זוגות אופניים נמצאים בשימוש והשירות זוכה להצלחה אדירה לרווחת התושבים; בחודש יוני 2017 השנה הושקה בעיר אפליקציית Pay.Taipei, המאפשרת תשלום חשבונות, דמי חניה ותשלומים עבור שירותים רפואיים.

taipei.youbike.com.tw

גם מחוץ לגבולות הערים הגדולות יישמה טאיוואן פתרונות של ערים חכמות, כמו התקנת רשת Wifi חינמית ברשת הרכבות המהירות (רכבות קליע) וברשת הרכבות המחברת בין טאיפיי, שדה התעופה הבינלאומי בטאיוואן ומחוז ג’ונג-לי, כך שניתן להשתמש באינטרנט באופן רציף גם במנהרות הרבות שנמצאות בדרך. אחד הפתרונות המוצלחים ביותר בתחום התחבורה הוא המערכת האלקטרונית לגביית אגרה בכבישים מהירים (ETC) . הטכנולוגיה מכסה כבישי אגרה לאורך יותר מ-1,000 ק”מ ומופעלת באמצעות מדבקות שמוצמדות לשמשת הרכב ומאפשרות גבייה אוטומטית מחשבונות eTag של המשתמשים. טעינת המדבקות נעשית באינטרנט או באחת מ-11,000 חנויות נוחות הפזורות בטאייוואן.

במדינה גם נעשה שימוש נרחב בכרטיסי תשלום חכמים (Easy-Card), הניתנים לטעינה ומאפשרים ביצוע תשלומים שונים, כולל לתחבורה הציבורית, למסעדות ולספקי שירותים שונים, בדומה לכרטיסי אשראי ניטענים. בעיר טאו-יואן הושק כרטיס תושב חכם עימו ניתן לשלם באוטובוסים, לשאול ספרים בספרייה הציבורית ולקשרו לכרטיסי האשראי של המשתמש.

גם בתחום הרפואה יושמו בטאיוואן טכנולוגיות של ערים חכמות, באמצעות התקנת שבבים אלקטרוניים בכרטיסי המבוטחים שמנפיקה המדינה לתושבים, המכילים את כל המידע הרפואי של בעל הכרטיס ומקלה על הטיפול בחולים.

בסוף חודש מרץ 2018 יתקיים כנס ערים חכמות בטייפה והנספחות הכלכלית מתכננת פעילות סביב התערוכה ועל כך נעדכן בהמשך, נשמח לראות חברות ישראליות בטאייוואן!

יצואנים המעוניינים ליצור קשר עם הנספחות הכלכלית בטאיוואן, אנא פנו באמצעות כתובת האימייל:  ran.yehezkel@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

רן יחזקאל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל