לכבוד יום האישה הוייטנאמי: טרנספורמציות בתפקיד האישה בוייטנאם

לכבוד יום האישה הוייטנאמי, שחל ב- 20 באוקטובר, החלטנו להקדיש את הבלוג הנוכחי לנשים הוייטנאמיות. הנשים בחברה הוייטנאמית הנן נשים חזקות ומרשימות, אשר משחקות תפקיד חשוב בחברה הוייטנאמית כמו גם בכלכלה המתפתחת וראוי ומעניין להקשיב לסיפורן.

בפוסט זה, אציג את דבריה של ד”ר הונג (Dr. Khuat Thu Hong), מנהלת המכון ללימודי התפתחות חברתית בוייטנאם, בראיון שהתקיים עמה שנה שעברה בנושא התמורות בתפקיד האישה בוייטנאם.

הנשים הוייטנאמיות משחקות תפקיד חשוב ביותר בהתפתחות האומה, במיוחד בהווה ובעתיד. כשאנו מסתכלים לאחור על התפתחות החברה הוייטנאמית, בתחום הכלכלה בפרט, נשים מחזיקות בעמדות מפתח, כיוון שהן משתתפות באופן ישיר בכוח העבודה הלאומי ובעבודה בתשלום. למשל, בחקלאות- אחד מתחומי המפתח של המדינה- נשים ממלאות כ-70% מכוח העבודה, ובייצור בלבד, הן מתפקדות ככוח עבודה משמעותי בשוק התעשיות המכוונות לייצוא. כמו כן, תפקידי הנשים בכלכלה יהיו משמעותיים הרבה יותר בעתיד כיוון שוייטנאם נטמעת יותר בתוך העולם, בעוד שהתעשיות הללו ממשיכות להיות חוד החנית של התעשייה.

ד”ר הונג מקווה כי מתווי המדיניות בוייטנאם מודעים לתפקידן של הנשים בכלכלה, כך שיתוו מדיניות לתמיכה נוספת, העצמה נשית וחתירה לשיוויון מגדרי. לדידה, על החברה להתבונן בנשים דרך תרומן לכלכלה, ולא כדבר מה משני לגבר. במדינות רבות אחרות, גברים הם המפרנסים העיקריים של התא המשפחתי, אך בוייטנאם הנשים מרוויחות שכר דומה לזה של הגברים, או אף גבוה יותר. מלבד תחומי הכלכלה, נשים משחקות גם תפקידי מפתח בבניית חיי משפחה מאושרים.
באמרה כך, ד”ר הונג מעוניינת להדגיש כי החברה, אף כי מהללת את התפקיד הנשי עוד לא הכירה לגמרי בערכים המוניטריים של הנשים, כמו גם הערכים הפסיכולוגיים, רוחניים ותרבותיים אשר באים לידי ביטוי באמצעות תרומתן. ד”ר הונג גם אינה חשה בנוח עם העובדה כי הדיעה הרווחת בחברה הוייטנאמית היא עיניני הבית והמשפחה הם תחת ארחיותה הבלעדית של האישה, בוייטנאם נפוץ לחשוב כי אם האישה נכשלת בניהול התחום המשפחתי, היא שווה כקליפת השום, ולא משנה כמה מוצלחת היא בפן החברתי. במילים אחרות, הצלחתן של נשים בקריירה, פוליטיקה, כלכלה וחינוך לא יקבלו התייחסות כל עוד האישה נכשלת בביצוע תפקידה כרעיה ואם. דרך חשיבה זו מרפה את ידייהן של נשים לנצל הזדמנויות להתפתח, לגשת ללימודים גבוהים, לפתח קריירה, כמו גם להשתתף בפעילויות חברתיות ופוליטיות.
בפועל, לא רק באזורים כפריים, אלא גם בערים, נשים רבות מכניסות משכורת גבוהה יותר מהבעליהן, אך עדיין אין באפשרותן להתדיין או לקחת חלק בקבלת ההחלטות הכלכליות במסגרת המשפחתית. ברוב המקרים, נשים גדלות תחת האמונה כי עליהן להיות כנועות, לעמוד בפני הקרבה וקשיים, ולעשות ויתורים. עליהן להכיר את זכויותיהן ולהגן עליהן היטב, ולא לעשות ויתורים.
וייטנאם עושה מאמצים מסוימים לעבר שיוייון מגדרי וקידום נשים. כמו גם שחרורן. הנשים עצמן, כולל אלו מאזורים כפריים, עשו שינויים מרחיקי לכת במונחים של תפישה ומודעות לנושא ופועלות לייצר חיים שיוויוניים יותר.בהמשך לזאת, מאמצים חברתיים העצימו נשים, אך לא עשו דיה כדי להשפיע על גברים; זאת כתוצאה מהתפישה הרווחת שנשים נחותות מגברים, כך שיש לתת יחס מיוחד לנשים. כתוצאה מכך, דרכי החשיבה הגבריות נותרו כשהיו בעוד שחשיבתן של הנשים עברה מטמורפוזה. ד”ר הונג סבורה כי זהו הזמן לכוון את ההשפעה לעבר הגברים- על הגבר להבין כי יש לו אחריות כלפי משפחתו. כאשר לגבר ולאישה יש תפקידים דומים בהתנהלות המשפחתית. מדיניות, פעילותיות, תוכניות והתערבויות צריכות להיות מכוונות כלפי גברים, ואלץ אותם לשנות את מודעותם, מחשבותיהן והתנהגותם, לצד המשך מתן תמיכה וחיזוק לנשים כמובן.

מספר נשות עסקים מובילות בוייטנאם:

קאו צ’י נוק דונג ( Cao Thi Ngoc Dung)- הקימה את PNJ בשנת 1998. מחנות יחידה, היא הפכה את PNJ למותג הוייטנאמי הגדול ביותר בתחום התכשיטים, עם יותר מ 3.000 עובדים ומאתיים חנויות. בשנת 2015, PNJ הסתכמו רווחי הרשת ל- 350 מיליון דולר. PNJ נרשמה בבורסה הוייטנאמית בשנת 2004 וכיום דונג מחזיקה בכ-17% מניות מהחברה.

נגויין צ’י פונג טאו ( Nguyen Thi Phuong Thao)-למדה ברוסיה בשנות ה-90. היא השותפה הבכירה והמקימה של Sovico Holdings. החברה מחזיקה ב-HD Bank ובחברת התעופה הפרטית לואו-קוסט הראשונה בוייטנאם VietJet Air. בשנת 2014 החברה התמזגה עם DaiABank וכיום מוערכת בכ-5 מיליארד דולר, עם 10,000 עובדים ו-225 סניפים. VietJet הוקמה בשנת 2011, וכיום יש ברשותה 29 מטוסים ונתח השוק שלה ממשיך לצמוח.

תאי הונג (Thai Huong)- נולדה בשנת 1958, תאי הונג נכנסה לשוק החלב בשנת 2009 עם התחייבות לשנות את תעשיית החלב של וייטנאם, עם התמקדות בחלב נוזלי במקום חלב באבקה. כיום היא יושבת הראש של חברת  (TH Joint Stock Company) וסגנית יושב הראש ומנהלת כללית של Bac A Joint Stock Bank. קבוצת TH ידועה בעיקר בזכות מותגה המוכר בתחום החלב TH true MILK, וכיום פועלת בתחומי הכלכלה, היערנות והחינוך. בשנת 2016 הלכה צעד קדימה עם תוכנית התרחבותה הגלובלית כשהקימה ברוסיה בעלות של כ2.7$ ביליון פרויקט ייצור היי טק של חלב מרוכז וטרי ברוסיה.

הנספחות המסחרית בהאנוי מסייעת לחברות ישראליות להיכנס לשוק הוייטנאמי באמצעות סיוע במציאת שותפים (נשים וגם גברים), איתור הזמנויות, מחקרי שוק ועוד. 

הפוסט נכתב ע”י רונה בורוש – טסל

צור קשר עם:

יניב טסל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל