אשת הברזל בגרסת המסאללה – הכירו את שרת ההגנה החדשה של הודו

Nirmala Sitharaman 

לפני כחודש (24.8.2017) הזמין אותי שגריר ישראל בהודו – דניאל כרמון – להצטרף אליו לפגישה עם שרת התעשייה והמסחר של הודו, הגב’ Nirmala Sitharaman.

ראיתי במפגש שכזה הזדמנות להודות לשרה על שיתוף הפעולה המדהים שלו אנו זוכים מצוות  Invest India הכפוף למשרדה, כמו גם הזדמנות להציג בפני השרה סוגיות הנוגעות לחסמים ואתגרים עימם מתמודדים יצואנים וגורמים עסקיים ישראליים המבקשים לפעול בשוק ההודי. מפאת משך הזמן הקצר של המפגש, כמו גם אופייו הטקסי, נבצר ממני להעלות את כלל הנושאים שעל הפרק. עם זאת, זכיתי להתוודע לאשה מרשימה מאוד, הבקיאה בפעילויות משרדה, איכפתית וקשובה, שאף ביקשה להעמיק בפרטים ולקבל מידע נוסף על הסוגיות אותן הספקתי להעלות.

לאחר מספר ימים, הופתעתי לגלות כי המפגש כנראה פחות רלוונטי. השרה, שהייתה “שרת מדינה” לענייני תעשייה ומסחר, קודמה למעמד של “שרת קבינט” ומונתה לתפקיד שרת ההגנה \ ביטחון של הודו, במה שנראה כאחד המינויים המעניינים והמפתיעים בסבב חילופי התיקים אותו ערך ראש ממשלת הודו לפני כשבועיים ימים בלבד.

אם כך – הכירו את שרת ההגנה החדשה של הודו – Nirmala Sitharaman – שרת ההגנה במשרה מלאה הראשונה בהיסטוריה של הודו כרפובליקה והשנייה לשאת בתפקיד מאז החזיקה בתיק אינדירה גנדי, אשר שימשה כראשת הממשלה. מהיכן הגיעה השרה לתפקיד הרם? היכן צמחה? איה פעלה ומה המשמעות של המינוי על יחסי הסחר של ישראל עם הודו? על כך ננסה להשיב בפוסט זה.

סיטהאראמאן (58) נולדה במאדורי אשר במדינת (State) טמיל נאדו אשר בהודו. היא בוגרת תואר ראשון ושני בכלכלה וטיוטת התיזה שלה לדוקטורט מתמקדת בקשרי הסחר הבינלאומי של הודו עם אירופה. לאחר לימודיה ובעקבות נישואיה, היגרה השרה סיטהאראמאן ללונדון, UK, השתלבה בחברת היעוץ הבינלאומית PWC והתמחתה בכלכלות מזרח אירופה. היא אפילו הספיקה לעבוד תקופה קצרה ברשות השידור הבריטית — BBC בטרם שובה להודו. עם שובה להודו, עמדה בראש מכון מחקר ללימודי מדיניות ציבורית במדינת Hyderabad והשתלבה גם במועצה הלאומית לנשים של הודו.

בשנת 2008 הצטרפה סיטהאראמאן למפלגת ה BJP וב 2010 כבר הפכה לדוברת המפלגה. עם עליית מפלגת ה BJP לשלטון ב 2014, מונתה לתפקיד שרת המדינה (דרג שר נמוך) לעינייני תעשייה ומסחר. בתוך שרת המסחר והתעשייה של רפובליקת הודו, התייבה השרה כי המשרד בראשותה יירתם לסייע ליצואנים ההודיים, בדגש על העסקים הקטנים והבינוניים הזקוקים ל’החזקת יד’ וסיוע במאמצי היצוא שלהם מהודו. ואכן, מהנתונים הרשמיים עולה כי היצוא מהודו עלה במשך 12 חודשים רצופים. אף על פי כן, לא הצליחה כלכלת הודו לסגור את הגירעון המסחרי שלה, העומד כיום על כ- 11 מיליארד דולרים.

במהלך תקופתה, שמה שרת התעשייה והמסחר (לשעבר) דגש גם על הגנות על זכויות יוצרים וקניין רוחני, ודיווחה כי משרדה יוזם הקמת מערכת משפט ייעודית שתטפל בסגיות של הפרת זכויות יוצרים וקניין רוחני. בתקופתה אף גייסה הודו השקעות הון זרות וישירות בהיקף של למעלה מ 60 מיליארד דולר בשנת המס 2016-2017 לבדה (שנת המס ההודית מחולקת אחרת) והמשרד בראשותה אף נטל על עצמו אחריות כוללת לשיפור דירוגה של הודו במדד קלות עשיית העסקים הבינלאומית. תהליך לגיבוש מדיניות תעשייתית כלל הודית חדשה – בשיתוף לשכות המסחר הגדולות, מכוני מחקר, קבוצות חשיבה, מוסדות אקדמיה ומגוון מדינות בתוך הודו, מצוי היה בהילוך מתקדם בחודשים שקדמו לרגע ההכרזה על עזיבתה לרגל תפקידה הרם החדש.

ב 7.9.2017 נכנסה השרה  Nirmala Sitharaman רשמית לתפקידה ההחדש, המורכב ורב האחריות. במערכת הפוליטית ובתקשורת ההודית מקווים כי יכולותיה וניסיון החיים המקצועי אותו צברה יסייעו לה בהובלת הרפומה הגדולה במערכת הביטחון ההודית ככלל ובצבא ההודי בפרט, הנגררת מאז שנות ה 90. בין השאר, אמורה הרפורמה להביא למינוי ראש מטות משולבים (רמט”ל) בראשות הצבא ההודי וכן ליצירת מטכ”ל ויחידות צבאיות חוצות זרועות צבאיות שידעו לספק מענה לאתגרים הביטחוניים המורכבים עימה מתמודדת הרפובליקה של הודו.

על פי פרסום בכלכליסט: “במגזר העסקי (של הודו, ב.ג) מצפים ממנה לקדם שיתופי פעולה אסטרטגיים ולהוביל מודל שיאפשר לחברות פרטיות בתעשייה הביטחונית לכונן שותפויות עם יצרניות זרות (…) פי הערכות, עד 2022 יוכלו חברות הודיות לזכות בחוזים ביטחוניים בסכום כולל של כ־41 מיליארד דולר”.

אז מה עשוי לצאת מכל זאת לתעשייה הישראלית?

עוד מוקדם לומר. עם זאת, ניתן להתרשם מהצהרות השרה הראשוניות בדבר כוונתה לשפר את תהליכי הרכש של משרד הביטחון בראשותה ולשדרג את יכולות היצור המתקדמות של התעשיות הצבאיות של הודו. נראה כי עשוי להיווצר כאן חלון הזדמנויות רחב לשיתופי פעולה בין חברות טכנולוגיה ישראליות בתחומים האמורים לבין חברות תעשייה צבאית הודיות, כמו גם חברות פרטיות אחרות בשוק ההודי (במיוחד מתחום חלפי הרכב), המגלות עניין רב בכניסה אל תחום הייצור הביטחוני וכבר פונות אלינו במטרה להתחבר אל חברות טכנולוגיה ישראליות שיש בכוחן להציע פתרונות רלוונטיים לתחום.

בנוסף, ניתן אולי לראות במינוי כהזדמנות עבור חברות ישראליות – המתמחות בייצור מתקדם – להטמיע שיטות עבודה וטכנולוגיות ייצור מתקדמות, חכמות ומהירות יותר בתעשיית הייצור הביטחוני המקומית.

כל שנותר הוא לקוות כי הרפורמות והיוזמות אותן קידמה השרה בתפקידה הקודם תמשכנה להתקדם ולקרום עור וגידים וכי מדיניותה בתחום הרכש והמחקר המשותף במסגרת תפקידה החדש, ייצר הזדמנויות משמעותיות לתעשייה הישראלית ומתווים להמשך שיתוף פעולה מעמיק עם התעשייה ההודית הצומחת.

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל