60 שניות על טריטוריות האיחוד של הודו

את העובדה שהודו העצומה מחולקת לעשרות מדינות בעלות רמה מסוימת של עצמאות, המנהלות את עינייניהן הפנימיים בסוגיות אזרחיות בעיקר – כנראה שכולם כבר יודעים. בדרך כלל, נזרק בהקשר הזה המספר 29: “הודו מורכבת מ 29 מדינות”. המהדרין מפטירים כי “הודו מורכבת מ 29 מדינות וטריטוריות איחוד”.

מהן טריטוריות האיחוד הללו? מה מבדיל אותן ממדינה?

אז ככה: “טריטוריות האיחוד” בהודו, מנוהלות ישירות בידי הממשלה המרכזית (בשונה מ”מדינות האיחוד”). מעמדה של טריטוריה נקבע כאשר האוכלוסייה קטנה מדי מכדי לזכות בשלטון עצמי ו\או מרוחקת מדי ו\או ממוקמת באזור גיאופוליטי בעל חשיבות או רגישות מיוחדת ו\או כאשר קיים מצב פוליטי מיוחד (מתיחות/נסיכות לשעבר/ שטח במחלוקת).

ככלל – טריטוריות איחוד אינן שולחות נציגים לבית (הפרלמנטארי) העליון של הרפובליקה של הודו בדלהי ולמעשה, רובן מיוצגות ע”י נציג סמלי אחד בלבד בבית הפרלמנט התחתון (הלו הוא ה”לוק סבהא”).

יוצאת מן הכלל לעניין זה היא מדינת דלהי (בירת הרפובליקה של הודו ונקודת המוצא של רוב המטיילים הישראליים) ששולחת שבעה נציגים מטעמה לבית הפרלמנטארי התחתון (הלוק סבהא) ושלושה נציגים נוספים מטעמה לבית הפרלמנטארי העליון.

מדינת דלהי (שהינה גם עיר וגם טריטוריית איחוד) נבדלת מטריטוריות האיחוד האחרות בגודל אוכלוסייתה העצום (יחסית לגודל שטחה) המקנה לה זכות לייצוג הולם יותר בבתי המחוקקים של הרפובליקה.

בטריטוריות האיחוד של הודו נכללות, בין השאר, מדינת דלהי ; העיר צ’אנדיגר – השנויה במחלוקת בין מדינת האריאנה ומדינת פאנג’אב ששתיהן הכתירו אותה לבירתן; איי אנדמן ואיי ניקובר, המהווים טריטוריית איחוד אחת; טריטוריות האיחוד Dadra and Nagar Haveli ו- Daman and Diu  – שתיהן מאיזור מערב הודו (מהרשטרה \ גוג’ראט) שנשלטו בעבר ע”י פורטוגל וגודלן 491 קמ”ר ו 112 קמ”ר בהתאמה; טריטורית Puducherry*- המורכבת מארבע מחוזות (נפרדים!) שהיו בעבר בשליטת הצרפתים ; וטריטוריה אחרונה חביבה (המהווה אטרקציה תיירותית מלהיבה) היא טריטוריית Lakshadweep – ארכיפלג במזרח הודו.

חשוב לציין כי מבין שבעת הטריטוריות הנזכרות לעיל, שכאמור מנוהלות ישירות ע”י הממשל הפדראלי של הרפובליקה ההודית היושב בדלהי הבירה, רק ל-2 טריטוריות – דלהי ופודוצ’רי – מחזיקות מועצה מחוקקת משלהן, עניין שמקנה קצת יותר השפעה לאזרחיהן על סדר היום המקומי.

מעוניינים לעשות עסקים באחת או יותר מטריטוריות האיחוד?
זקוקים לסיוע ופתיחת דלתות אל מול הממשל היושב בדלהי?

אנחנו כאן עומדים לרשותכם !

פנו אלינו ונחבר אתכם לאנשי הקשר הרלוונטיים או אל הנספח\ת הכלכלי\ת הרלוונטי\ת בבנגלור או מומבאיי 🙂

(בתמונה: Lakshadweep. כן – דומה מאוד לתמונות מהמלדיביים)

* (תודה לאדוה וילצ’ינסקי – ראש דסק פוליטיקת פנים בשגרירות ישראל בניו דלהי – על הסקירה ששימשה השראה ובסיס לפוסט זה)

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל