מים לכולם: תכנית המשך להנגשת מים נקיים לאזורים הכפריים בוייטנאם

במדינה בה זורמים מעל ל 2,300 נהרות, קשה להאמין כי מחסור במים יהווה בעיה גדולה כל כך עבור וייטנאם. למרות כמויות המים הגדולות במדינה, בעקבות תשתיות לא מספקות ויכולת כלכלית נמוכה של הממשל, מי הנהרות לא תועלו לשימוש עבור מי שתייה או היגיינה כללית, ומקורות המים נותרו ברובם הגדול, בעיקר באזורים הכפריים, מזוהמים.

לפני כשלושים שנה, הוערך כי לשניים מתוך חמישה אנשים בוייטנאם לא הייתה גישה למקורות מים נקיים. הפער בין הערים לבין האזורים הכפריים בענייני נגישות למקורות מים משופרים ומתקני תברואה היה רחב מאוד, בדומה למדינות רבות נוספות, דוגמת סין וקמבודיה. בעוד שבערים הגישה למי ברז משופרים ובארות מוגנים הייתה רווחת ונגישה יותר, באזורים הכפריים, בהם חיו כ-80% מאוכלוסיית המדינה, לא היו קיימים כלל מי ברז, ומעיינות ובארות מוגנים היו נדירים. יתר על כן, מתקני התברואה היו כה דלים, שלשלושה מתוך חמישה אנשים במדינה לא הייתה גישה כלל למתקנים המפרידים בין האדם לצרכיו, כגון אסלה. מתקנים ירודים אלה, יחד עם החוסר החמור בנגישות למים נקיים, גרמו לתמותת ילדים גבוהה ולמחלות רבות.

נוסף על כך, המים שהמדינה אכן הפיקה, לא הונגשו באופן ישיר לשימוש התושבים, אלא לצרכי חקלאות. מאחר ווייטנאם היא מדינה בה כלכלת החקלאות רחבה וחשובה במיוחד, תחום החקלאות הוא זה אשר היווה את הנטל הכבד ביותר על מקורות המים של המדינה, וגזל את מרבית המים השמישים הנקיים. מעל ל-80% מתפוקת המים שימשה לצרכים חקלאיים.

משנות האלפיים המוקדמות, ממשלת וייטנאם, יחד עם ארגון הבריאות העולמי (WHO), Unicef והבנק העולמי, פועלים בתכנית רחבת היקף, תחת יעדי פיתוח המילניום (MDG) שקבע האו”ם בשנת 2000, להנגשת מים נקיים לציבור הוייטנאמי ושיפור מתקני התברואה עד לשנת 2015. בשנת 2004 רק ל-50% מהבתים באזורים הכפריים הייתה גישה למים נקיים ול82% מהבתים העירוניים, ואילו בשנת 2015 נרשם שיפור חד ביותר- מעל ל-90% מאוכלוסיית המדינה כבר הייתה בעלת גישה למקורות מים משופרים, ו-78% משתמשת בשירותים ועומדת בסטנדרטים הבינלאומיים לתברואה.

לצורך המשך פיתוח המדינה לאחר תום יעדי האו”ם, נקבעה תכנית חומש בין 2016 ל-2020, בה יושקעו מעל ל-225 מיליון דולרים, מתוכם 200 מיליון בהלוואת הבנק העולמי,במטרה להרחיב את האזורים הכפריים בהם תושג גישה למים נקיים ויתאפשר שיפור בתנאי התברואה. מעל ל-80% מתוך התקציב ייועד לטיהור והנגשת מים נקיים לאזורים אלה, ושאר התקציב ישמש עבור מתקני תברואה ושירותי פיקוח והערכה.

לאור התמורות הרבות שחלו בתחום טיהור המים בעשורים האחרונים, ניתן לראות בוייטנאם דוגמה להצלחה רחבת היקף, במעבר ממדינה בה מרבית האוכלוסיה סבלה ממים מזוהמים, מחלות הקשורות בזיהום והרגלי היגיינה ירודים שהביאו למחלות נוספות, למדינה בעלת תשתיות ששיפרו, ועדיין משפרות, משמעותית את איכות ואריכות חיי התושבים תוך טווח זמן קצר.

הנספחות המסחרית בהאנוי מזמינה חברות מים ישראליות אשר מציעות פתרונות במגוון תחומים כמו הולכה, אספקה, טיפול וטיהור מים, ואשר מעוניינות להרחיב את פעילותיהן לשוק הוייטנאמי, לפנות אלינו. חברות מציגות ויחידים אשר משתתפים בתערוכת WATEC  שתתקיים החודש בגני התערוכה, יוכלו לפגוש חברות מים וייטנאמיות אשר מבקרות בתערוכה

הפוסט נכתב בשיתוף עם רייצ’ל טננבאום מתכנית השגרירים של לשכת המסחר ישראל-אסיה

צור קשר עם:

יניב טסל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל