טיפים לעשיית עסקים באינדונזיה

הכינו את המזוודות: עשיית עסקים באינדונזיה מדינת האיים בדרום מזרח אסיה, כרוכה בהרבה FACE TIME, כלומר להיות באינדונזיה בהווייתכם הממשית. לא יום-יומיים חטופים, או נסיעה דו שנתית, אלא הרבה ימים של שהות במדינה על מנת לפתח את מערכות היחסים עם השותפים והלקוחות המקומיים.

young balinese dancer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • האינדונזים, ובייחוד הג’אווניזים, נוטים להיעלב בקלות ולסלוח באיטיות. הקפידו על משנה זהירות בעת השיחות עמם ותנהגו ביתר תשומת לב בעת שיח ספורדי. הם רגישים במיוחד לנושא האיסלאם ומפלס הגאווה הלאומית שלהם גבוה מאוד.
  • גם מפיצים טובים מאד זקוקים לדחיפה- אל תשאירו אותם לבד בשטח ואל תצפו לקבל הזמנות ללא השקעה של זמן, הדרכה וטיפוח מצידכם.
  • התעניינו בתרבות המקומית- מחווה ראויה יכולה להתגלם בדמות לבישת חולצת הבאטיק המפורסמת שלהם, במיוחד ביום שישי. שאלו אותם שאלות על המנהגים המקומיים ואכלו אוכל אינדונזי מסורתי.
  • לפני שאתם נכנסים למכונית בג’קרטה, אל תשכחו ללכת לשירותים! הפקקים בעיר יכולים להטריף את הדעת ובהחלט לאתגר את השלפוחית שלכם. אל תגידו שלא אמרנו. ללכת ברגל בכלל אין על מה לדבר- מדרכות בערים באינדונזיה הן מחזה נדיר.
  • הכי חשוב- בחרו את השותף המומי שלכם בקפדנות ובזהירות. על פיו יישק דבר. עשו עליו בדיקת נאותות! השותף המקומי יהיה מאוד לויאלי כשהעסקים עובדים טוב אבל במידה ויתגלו קשיים המערכת המשפטית המקומית כנראה לא תעמוד לצד הזרים ולא תעניק לכם הגנה או פיצוי.
  • אם אתם עושים עסקים במדינה רק עם דרכון ישראלי, והיות וההליך להוצאת ויזה הוא מסורבל ויקר לבעלי דרכון ישראלי, אני ממליצה שהאדם שאמון על הקשר עם אינדונזיה יהיה בעל דרכון זר. שוב, ככל הדבר נוגע להתחלה של עשיית עסקים, נדרשת הגעה מרובה למדינה. מרבית החברות מתייאשות מההליך האיטי ומוותרות על הקשרים שכבר יצרו שם. אלוקציה של אדם בעל דרכון זר, או עובד שאינו ישראלי שמייצג את החברה תפתור את הבעיה מבעוד מועד.

וכמובן. אנחנו כאן לעזור לכם! אנא פנו אלינו לכל שאלה וסיוע. בהצלחה!

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל