שלום סינגפור. שלום אינדונזיה.

קוראים יקרים,

בסוף דצמבר 2017, אני מסיימת את תפקידי כנספחת המסחרית של ישראל בסינגפור ובאינדונזיה. במשך 4 שנים, פיתחתי את השוק בשתי מדינות שונות באופיין ותרבותן, עבור התעשייה הישראלית. תחת ניהולי, יצר צוות הנספחות קשרים עסקיים ל-50 חברות בשנה באינדונזיה ו-150 חברות בשנה בסינגפור. במשך 4 שנות כהונתי בתפקיד, יצרנו עיסקאות של גיוס הון ומכירות, בהיקף כולל של כ-400 מיליון דולרים.

לקראת סיום תפקידי בנספחות, אני מודה מאד למנהלי מנהל סחר חוץ שבטחו בי והפקידו בידי את התפקיד החשוב. לכל צוות הנספחות, ששיתפו פעולה וגילו יצירתיות, יוזמה ונחישות לפיתוח עסקי מתמשך מול שתי המדינות. ומעל לכל, תודה למנהלים בתעשייה שנעזרו בשירותי הנספחות, הובילו את מפעליהם להצלחות עסקיות ותרמו להטמעת תדמיתה הטובה של ישראל בשתי המדינות.

 

קצת על סינגפור ואינדונזיה

 • סינגפור – מדינה קטנה (720 קמ”ר) עם אוכלוסיה של כ-5 מיליון תושבים. המדינה מפותחת מאד ונמצאת בין המדינות המובילות בעולם במדדים הכלכליים. המדינה מגדירה את עצמה כזירת עסקים מתקדמת והפכה למרכז הבנקאות והפיננסים של המזרח הרחוק ויש בה נציגויות של 7,500 חברות רב-לאומיות. בהתאם, נבחרים מנהיגי סינגפור לפי יכולותיהם הקוגנטיביות. ראש ממשלת סינגפור מקבל את המשכורת הגבוהה ביותר מבין כל ראשי הממשלות בעולם – 5-6 מיליון דולר בשנה. גובה משכורתו מעיד על הציפיות ממנו בתחום ניהול המדינה. התל”ג לנפש עומד על 55,000 דולר בשנה. רוב החברות המקומיות המובילות בסקטור הפרטי בסינגפור מוחזקות ע”י הממשלה. ההון האנושי איכותי, אבל קטן. יש מחסור בידיים עובדות והאבטלה עומדת על 3%.

תחומי העניין העיקריים בתחום סחר חוץ הם: FinTech, סייבר והשקעות.

 • אינדונזיה – המדינה, שאין לה יחסים דיפלומטיים עם ישראל, מתפרשת על 17,000 איים שרק מחציתם מאויישים. זו המדינה הרביעית בגודלה בעולם במונחי אוכלוסיה. האוכלוסיה מונה 270 מיליון תושבים ונמצאת במגמת גדילה. ההערכות הןכי עד 2030, תגיע אוכלוסיית אינדונזיה ל- 300 מיליון. המנהיגים הם פוליטיקאים, לרוב מוסלמים, לעומת השוק העסקי שמנוהל על ידי סינים אינדונזים, חלק ניכר מהם נוצריםוהם למעשה שולטים בכלכלת המדינה. אינדונזיה נמצאת בשליש התחתון של מדדי הכלכלה העולמיים והשכר הממוצע בה הוא 3,000 דולר בשנה.

תחומי העניין העיקריים בתחום סחר חוץ הם: כרייה, חשמל וגז, תעשיית המזון, תחבורה, תקשורת, כימיקלים, פרמצאבטיקה, חקלאות, טכנולוגיות מים, סייבר והיי-טק.

מידע נוסף על כלכלת שתי המדינות ניתן למצוא בכתבות שפרסמתי בבלוג אסיה פסיפיק של מנהל סחר חוץ.

 

מה חושבים כאן על ישראל?

 • בשתי המדינות ישנה הערכה רבה לצה”ל ולתעשייה הצבאית.
 • מנהלים ומנהיגים מעריכים מאד את החדשנות והיצירתיות הישראלית וביטוייה בפיתוח פתרונות טכנולוגיים בתחומי רפואה, מים, פינטק, סייבר ועוד.
 • המוצרים הישראליים ידועים באיכותם ובמחירים הוגנים ביחס למתחריהם מהעולם המערבי. לעתים המוצרים הישראלים מפתיעים במחיריהם מול מוצרים סיניים נחותים ועל כן המקומיים יבכרו מוצר ישראלי על מוצרים אסייתיים.
 • בתחומי טכנולוגיות חקלאות ומים, יש לישראל תדמית חזקה מאד. חברות מובילות בשני תחומים אלה כגון: נטפים, אודיס, אקווה-מעוף, עמיעד, ברמד ורבות אחרות, משווקים בהצלחה לשתי המדינות.
 • הישראלים ידועים כגמישים ונוחים לעבודה (אתם מופתעים)? יש להם נכונות להתאים מוצרים ותנאים עסקיים בהתאם לצרכי שווקי היעד. זאת לעומת חברות אירופאיות ואמריקאיות שמוכנות למכור רק בדרך שלהן.

 

פעילות הנספחות המסחרית

הנספחות משתדלת ליצור תקשורת ברורה והוגנת מול גורמים מסחריים וגורמי ממשל בשתי המדינות, יחד עם הידיעה הברורה, שבסינגפור ההחלטות נקבעות בעיקר על בסיס ניתוח עסקי, ובאינדונזיה יותר על קשים אישיים ומחירים תחרותיים.

בתקופת עבודתי כנספחת המסחרית, יזם צוות הנספחות פעילויות בתחומים הבאים:

 • טוויית רשת קשרים עם גורמים בעסקים, בתעשייה ובממשל, כדי לאפשר יצירת קשרים פרטניים לחברות ישראליות.
 • יזום משלחות תעשייתיות מישראל ויצירת מפגשים יזומים עם מקבלי החלטות מקומיים
 • אירוח של אנשי עסקים מסינגפור ואינדונזיה בישראל, ויצירת מפגשים עם מנהלים בתעשייה.
 • מענה על פניות פרטניות של מנהלים בתעשיות השונות ויצירת קשרים עסקיים עם גורמים מתאימים.

 

סיפורי הצלחה:

 • קרן Temasek מסינגפור הקימה בישראל את קרן ההשקעות Red Dot, בהשקעה של 150 מיליון דולרים. הסכום יושקע בחברות ישראליות. בין השאר, מתחרה הקרן על קניית חברת נטפים-המובילה העולמית בפתרונות להשקיה מדוייקת.
 • חברות סייבר ישראליות ביצעו ב-4 השנים האחרונות מכירות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים בסינגפור.
 • הצלחה “על הדרך” – לפעמים, כדאי לנצל הזדמנויות ולנסות: מנהלי חברה טכנולוגית ישראלית עצרו בסינגפור בדרכם לכנס באוסטרליה. “אם כבר יש לנו יום וחצי להרוג בסינגפור, למה שלא ננסה להיפגש עם מישהו?” אמר המנכ”ל. בסיוע צוות הנספחות, התקיימה פגישה עם לקוחות פוטנציאליים בסינגפור ועסקה גדולה מאד עבור החברה הישראלית נמצאת כרגע במו”מ.

 

אני מאחלת הצלחה ליואב סיידל שיחליף אותי החל מ-1 בינואר 2017. יואב עבד בשנים האחרונות במשרד הכלכלה והתעשייה כדסקאי במחלקת אסיה פסיפיק ולאחר מכן כעוזר של סגן מנהל המינהל. בתקופה זו גם ניהל מהארץ את המשרד שלנו בארגנטינה. לפני הצטרפותו למשרד הוא היה כלכלן במשרד האוצר והוא בעל תואר ראשון ושני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית. ניתן ליצור איתו קשר, גם לפני הגעתו לסינגפור במייל: yoav.saidel@economy.gov.il.

 

שלכם,

רון שניר – נספחת מסחרית בסינגפור ואינדונזיה

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל