מהפכת ה GST של הודו יוצאת לדרך!

אמש, בשעה שרובנו כאן בהודו שוהים בתנומה עמוקה, יצאה לדרכה עוד רפורמה של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, והבוקר התעוררו 1.3 מיליארד תושבים ברפובליקה למציאות מס חדש שהוטל על סחורות ושירותים בהודו.

אז מה כל כך מרגש במס? ובכן – המס הזה, שזכה לשם (GST-Goods & Services Tax) הוא מס עקיף פאן הודי, שיוטל החל מהיום על סחורות ושירותים בכל רחבי הודו ובכך צפוי להחליף מגוון נרחב מאוד של מסים שונים המוטלים על ידי הממשל המרכזי והממשלות המדינתיות של המדינות המרכיבות את הודו ובתוך כך – לחולל מהפך אדיר בכל מערכות המס הנהוגות בהודו.

במהלך חדשני זה, מבקשת ממשלת הודו המרכזית לפשט תהליכי מיסוי במדינה ולהחליף לא פחות מ 13(!) מסים עקיפים שונים במס אחד (בעל רמות שיעור שונות) שיפשט את עשיית העסקים בהודו, את הליכי הגבייה, את שקיפות המחירים לצרכן וכיו”ב.

בין השאר, יחליף מס ה GST את המסים הבאים:

Central Excise Duty

Octroi

Service Tax

Entertainment Tax

Commercial Tax

Entry Tax

 Value Added Tax – VAT

Purchase Tax

Food Tax

Luxury Tax

Central Sales Tax – CST

Advertisement taxes

 

המס החדש הוא לא רק סוג של “מע”מ” כלל ארצי. המס החדש הוא “רב שלבי”, מכיל מרכיבים של “ערך מוסף” והוא גם “מותנה יעד”.

מה כל זה אומר?!

זה אומר שמס ה-GST יתווסף לעלות המוצר בכל אחד משלבי \ תהליכי הייצור שלו (חומר גלם => מוצר בסיסי => מוצר ממותג ומאוחסן => מוצר נמכר לצרכן) וכן ייגבה בהתאם למיקום בו מתבצעת המכירה של המוצר (בכל אחד משלבי הייצור).

בסך הכל, מדובר בשלושה מנגנוני גבייה שכמעט שקופים לצרכן: CGST \ SGST  ו- IGST, שההבדלים בניהם הוא שהראשון נגבה ע”י הממשל המרכזי (הפדראלי), השני נגבה ע”י הממשל המדינתי והשלישי נגבה ע”י הממשל המרכזי עבור הממשל המדינתי.

אז איך זה עובד?

נניח שראג’ קומר במיין בזאר מוכר ליוסי התייר מעיל עור מנומר ב-10,000 רופי. גובה ה GST הוא 18%. כמה מס יוסי צריך לשלם לראג’ במעמד הרכישה? 1800 Rs.. ומה עושה ראג’ קומר, אזרח שומר חוק ומוסר? מחלק את תשלומיו לשניים ומשלם 900 רופי ל CGST (כלומר – לממשל המרכזי) ו-900 רופי נוספים ל SGST (כלומר – למדינה בה התקיים הליך המכירה).

עכשיו – מה קורה אם חברינו ראג’ קומר מהמין בזאר שבמדינת דלהי, מחליט למכור מעילי עור דווקא לסוחר גיבור בשם ראנה שמתגורר לו בהארייאנה? ובכן… ה GST יחול גם כאן וראנה ישלם אותו הדבר ויהיה זה ראג’ קומר שיצטרך לסור אל פקידי ה-IGST במוקדם או במאוחר אבל לפחות חסך לעצמו כפל מס וטרטור מיותר.

טוב, נגיד שהבנתי את שלושת אפיקי הגבייה ששקופים לצרכן. מ הקטע של ה”ערך מוסף”?

קודם כל – חשוב להבין את תמונת המצב נכון להיום (בהנחה שכולם משלמים מסים כחוק):

 • נגיד וחומרי גלם לייצור חולצה עולים ליצרן 100 רופי. ונניח שהמס על מוצרי טקסטיל להלבשה עומד על 10%. אזי מחיר החולצה בשלב הזה הוא 100 רופי + 10% => 110 רופי.
 • באה חברת אופנה ליצרן ואומרת לו שהיא תשמח לרכוש את החולצות ב 110 רופי (נניח שהוא רוצה למכור ללא רווח ובמחיר עלות). היא מוסיפה לחולצה תוויות ולוגו ומעלה את הערך של המוצר ב 40 רופי. אז כמה שווה החולצה? 150 רופי. אבל בעצם… יש תוספת מס של 10% על מוצרי טקסטיל שמשולמים בשלב השני (שלב המכירה מחברת האופנה)… וכבר הגענו ל 165 רופי!
 • הקמעונאי משלם 165 רופי לחברת האופנה ומוסיף ערך מוסף בכך שארז את הסחורה, שינע אותה, החזיק במוכרנים ושילם שכירות על החנות. הערך המוסף לחולצה עומד על 30 רופי ועתה שווי המוצר עומד על 195 רופי לפניVAT שמתווסף בשלב הזה. אז נגיד שעתה החולצה שווה 214.5 רופי וזהו המחיר שבו היא נמכרת לצרכן.

הרפורמה החדשה במס של ממשלת הודו – רפורמת ה-GST – מאפשרת לכל אחד מהגורמים בשלבי הרכישה לשלם את חובת המס במתווה מעט שונה ומסתכלת על המחיר הבסיסי של המוצר ללא מס(!).

אם נחזור לדוגמא של החולצה:

 • חברת האופנה שילמה 10 רופי מס לממשלה (על חולצה ששווה הייתה 100 רופי כשנרכשה מהיצרן).
 • חברת האופנה, כזכור, הוסיפה ערך בשווי 40 רופי. כמה שווה המוצר עתה (ללא מס)? ל 140 רופי.
 • אם כך, עתה נדרשת חברת האופנה לשלם 10% מס לממשלה, נכון? 14 רופי. אבל חברת האופנה כבר שילמה מס בגובה 10 רופי כאשר רכשה את החולצה. אז מה חבות המס שלה בפועל? 4 רופי בלבד לממשלה.
 • עתה, חברת האופנה רשאית להעמיס את הוצאות המס שלה על שווי החולצה ולמכור אותה בסכום של 140 + 14 => 154 רופי לקמעונאי.
 • הקמעונאי, מוסיף ערך בשווי של 30 רופי למחיר החולצה (140+30) ובדיוק כמו בשלב הקודם –מוכיח ששילם בשלב קודם 14 רופי כמס ובאפשרותו להוריד 14 רופי מחובת המס העומדת על 17 רופי בלבד, וכך יוצא כי החוב של הקמעונאי לממשלה עומד על 3 רופי בלבד, מה שלא מונע ממנו למכור את החולצה ב 187 רופי בלבד(140+30+17) .

מס ה-GST – נקבע ע”י ועדה ממשלתית בראשה עומד שר האוצר הפדראלי של הודו – Arun Jaitley. בשונה מהמע”מ הישראלי, מס ה GST על סחורות ושירותים צפוי לחול בשיעור מס משתנה בערכים של: 0%, 5%, 12%, 18% ו-28%. נוסף לשיעורם הנקובים, ייכנסו לתוקף שיעורי מס ייחודיים בגובה 0.25% על אבנים יקרות או יקרות למחצה ו-3% על זהב. כמו כן, על סחורות המוגדרות כ”חטאים”, כמו סיגריות, צפוי לחול היטל נוסף.

מידע בדבר מוצרים שצפויים לרשום ירידת מחירים בעקבות הרפורמה במס – כאן.

הרעיון סביב יצירת מסגרת מס עקיף אחת שמאחדת מגוון מסים לא ישירים אחרים, נועדה להטיב עם הכלכלה ההודית במגוון דרכים:

 • יצירת סביבה תחרותית והוגנת יותר בין העסקים במדינות השונות בהודו
 • התאמת מערכת המס ההודית למקובל במדינות המפותחות
 • להטיב עם הצרכנים הסופיים שישלמו פחות “מסים על מסים”
 • להביא למציאות במסגרתה יש רק מס אחד על שירותים ומוצרים

בנוסף, צפוי החוק החדש לשפר את היקפי הגבייה של המסים בהודו ולהילחם בכלכלה השחורה והעלמות המס הנרחבות וכן להביא לאיחודה של כלכלת הודו וצמצום חסמי הסחר בין המדינות המשתייכות אל הרפובליקה.

ה- GST נכנס לתוקף ב-1 ביולי 2017 (אמש) בחצות לפנות בוקר.

מקורות: https://cleartax.in/s/gst-law-goods-and-services-tax

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל