וייטנאם מחפשת פתרונות להבטחת מזון בטוח

תחום המזון משחק תפקיד מרכזי ביותר בכלכלת וייטנאם על 95 מיליון תושביה. במדינה בה מרבית צריכת המזון נעשית דרך שווקים טריים ועסקים קטנים, שמירה על בטיחות המזון היא משימה לא קלה, ואחת הבעיות המרכזיות איתן היא נאלצת להתמודד.  לאורך דורות, תושבי וייטנאם רכשו את מזונם ואת חומרי הגלם  בשווקים וספקים מדיג, חוות וחקלאות מקומיים. היום, כאשר קיים מעמד ביניים ההולך וגדל, ניתן לראות כי למרות שחלים שינויים בדפוסי האכילה של התושבים, דפוסי רכישת המזון, נשארו כמעט זהים לאלו המסורתיים, וכאן מתחיל הקושי.

אופני גידול המזון, צריכתו והטיפול בו, מהווים את מקור בעיית נפוצות המזון המזוהם בוייטנאם. מאחר והתבואה החקלאית היא התוצרת של מיליוני החקלאים המתפרנסים מגידולי השדות שלהם, וברצונם להגביר את כמות ואיכות היבול, הם משתמשים ביד חופשית בחומרים מדבירים, אנטיביוטיים וכימיים. בפועל, חומרים אלה גורמים לנזק שהעם הוייטנאמי לא יודע כיצד להתמודד אתו. לאנשים שרגילים כל חייהם לרכוש מזון מקומי לא מעובד, אין את הכלים, הידע או ההרגלים הדרושים על מנת לטפל בחומרים מסוכנים אלה. ההערכות מדברות על כך שכרבע מהמזון נמכר ונסחר בעודו נגוע בחיידקים שונים, ביניהם סלמונלה ואי. קולי. חיידקים אלה מתקיימים בעיקר במוצרים מן החי, בהם לא קיים הרגל של שטיפה, ניקוי או בישול לפני מכירה או צריכה, צעדים שיכולים להפחית משמעותית את הסיכון שבצריכתם.

  Asian street food - people cooking some food in Seoul - South Korea. Noodle with vegetables and soup

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לצד קשיים אלה, הפיקוח על העסקים הקטנים אשר מניעים את שוק המזון המקומי, הוא בעייתי במיוחד. בכלכלת מזון הנעשית דרך מאות אלפי עסקים עצמאיים, ואוכלוסייה הצורכת תפריט המורכב בעיקרו ממזון טרי המגיע מעסקים אלה, תקנות בטיחות המזון והבריאות תופסות מקום משני. הבעייתיות ביישומן נובעת גם מבחינה כלכלית של העסקים עצמם – הם אינם מסוגלים לעמוד בעלות בדיקות המזון, ולכן לא רואים בהן רלוונטיות לפעילותם, וגם מבחינה מדינית – אין לממשלה מספיק אמצעים לאכוף דרישות אלה ולפקח שהעסקים אכן עומדים בהן, ואף לאסוף נתונים על מצב המזון על בסיס קבוע.

חמש השנים האחרונות, עם הכרת הממשל הוייטנאמי בבעיה ונסיונותיו לחוקק חוקים במטרה למזער את התופעה, לצד מודעות הולכת וגוברת של הציבור לשלם יותר על מזון שבטיחותו משופרת, הגיעו הזדמנויות חדשות לחברות בתחום בטיחות המזון וחברות בתחום טכנולוגיה חקלאית. אפיק נוסף הוא עבור חברות העוסקות באיסוף נתונים וניתוחם, שעל פי דו”ח הבנק העולמי, הינו מרכיב הכרחי לטובת טיפול אפקטיבי ומתמשך בבעיית בטיחות המזון במדינה.

תופעה  נוספת שמתחילה לבלוט בשנים האחרונות, בעיקר בערים הגדולות, היא עלייתן של רשתות קמעונאות מזון, אשר חלקן מנסות לתת מענה לאתגר ע”י מתן פתרון הוליסטי של שליטה ובקרה על כל שרשרת הערך של המזון החל מרגע זריעתו וגידולו בשדה ועד הגעתו למזלג (או לצ’ופסטיקס) של הצרכן (Farm-To-Fork).

הנספחות המסחרית בוייטנאם מסייעת לחברות ישראליות המעוניינות לפתח את עסקיהן במדינה

 

פוסט זה נכתב בשיתוף עם רייצ’ל טננבאום מתכנית השגרירים של לשכת המסחר ישראל-אסיה

צור קשר עם:

יניב טסל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל