נשיא חדש כלכלה חדשה

ב9 במאי רפובליקת קוריאה (דרום קוריאה) בחרה נשיא חדשMoon Jae-in ,הנשיא החדש נבחר לאחר שהנשיאה הקודמת הודחה בתהליך דמוקרטי עקב חשד לאי סדרים ושחיתות. בימים אלה מתנהל משפטה של הנשיאה המודחת ובקרוב נראה האם היא תורשע בפלילים או לא.

זאת הפעם הראשונה שנשיא מודח בקוריאה ובהתאם לחוקה הבחירות התנהלו באופן מזורז. קמפיין הבחירות נמשך כחודשיים וכשעה לאחר ההודעה על הזכייה נכנס הנשיא החדש לתפקיד ללא זמן חפיפה.

אז מה ההשפעה של הנשיא על הכלכלה ואם יש בכלל.

מוסד הנשיאות הוא חשוב מאד ובעל השפעה אדירה בקוריאה, הוא מחזיק בסמכויות רבות בנוגע למינוי שרים, העברת תקציבים, יחסים בינלאומיים ועוד… למעשה הנשיא מכתיב את הקצב והכיוון של הממשלה ובהתאם הכלכלה הקוריאנית מתיישרת.

חשוב להבין שהנשיא הנבחר הוביל עד היום את האופוזיציה הקוריאנית ומזוהה עם המפלגה הליברלית אשר חרטה על דגלה ערכים סוציאליים, חידוש הדיאלוג עם צפון קוריאה, והתערבות רבה יותר של הממשלה בכלכלה.

אז מה הולך לקרות?

  1. יצירת משרות – הנשיא הבטיח להילחם בבעייה של אבטלת צעירים (10% אבטלה בקרב גילאים 15 – 29 ) על ידי הגדלת תקציב הממשלה וגיוס עובדים נוספים למשרדי הממשלה, כ810,000 עובדים נוספים. כמו כן הוא הכריז שימנע העסקה של עובדים זמניים (עובדי קבלן) בממשלה ויעודד את הסקטור הפרטי לעשות בהתאם. פחות מחודש לאחר הזכייה בבחירות הנשיא הקים ועדה מיוחדת בבית הנשיא שתטפל בנושא התעסוקה וכבר הגישו בקשה להרחבה תקציבית של 9 מיליארד דולר בשביל לטפל ביצירת משרות בסקטור הציבורי והפרט.
  2. עסקים קטנים ובינוניים – עסקים קטנים ובינוניים הם 88% מהמשרות בכלכלה הקוריאנית אבל הם לא הגורם שמוביל את הכלכלה מבחינת יצוא, שכר ופיתוח. למעשה הכלכלה הקוריאנית עדיין נשלטת על ידי עשרה תאגידי ענק (קונגלומרטים). הנשיא Moon מתכנן לחזק את הגוף הממשלתי שתומך בעסקים קטנים ובינוניים, להגדיל את תקציבי התמיכה ולשנות את הרגולציה כך שתתמוך בעסקים אלה. בנוסף הוא מתכנן להגדיל את הנטל על הקונגלומרטים מבחינת מיסוי ורגולציה. מאז הבחירות מונה יועץ מיוחד בבית הנשיא לנושא זה, התקציב החדש שהוצע לפרלמנט נותן דגש על עסקים קטנים והצעד הבא יהיה להקים משרד חדש שאחראי רק על עסקים קטנים ובינונים (כיום זאת מחלקה בתוך משרד התעשייה מסחר ואנרגיה).
  3. חלוקה בנטל – במהלך הבחירות הנשיא ומפלגתו דיברו רבות על הצורך ביצירת חברה שוויונית וצמצום פערים חברתיים. היישום יתבצע בעזרת מגוון פעולות, כגון: הגדלת המיסוי על העשירון העליון וחברות (בדגש על חברות הגדולות),  מתן הקלות לשכבות החלשות, ,תמיכה באימהות עובדות ופנסיונרים, ועוד. המינוי של הנשיא החדש לתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים, שידוע בעמדתו נגד התאגידים הגדולים, היא ההתחלה של תהליך זה.

בחודשים הקרובים אחרי שתוקם ממשלה נוכל לראות כיצד הנשיא והממשלה החדשה מקדמים את האג’נדה הכלכלית החדשה, ובטוח שנשמע על שינויים רבים ורפורמות נוספות. חברות ישראליות שמתעניינות בשוק הקוריאני צריכות להבין שלנשיא ולממשלה השפעה רבה על העסקים ועל הלך הרוח ששורר בקהילה העסקית. חשוב לעקוב ולהבין מה תהיה ההשפעה ובהתאם מה יהיו הצרכים של התעשייה הקוריאנית וכיצד התעשייה הישראלית תוכל להשתלב.

כל שינוי הוא גם הזדמנות חדשה

צור קשר עם:

שי פילר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל