ביקור נשיא המדינה בוייטנאם – זמן לסכם

 

ביקור נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בוייטנאם הסתיים בסוף החודש שעבר (26.3). היה ביקור ארוך, מגוון  ורווי פעילויות. הוא נועד לקדם שיתופי פעולה בין המדינות, בין היתר בתחומי הסחר, הכלכלה והמו"פ, וכמובן לחזק את קשרי הידידות בין המדינות.

לנשיא המדינה הצטרפה משלחת אנשי עסקים שכללה כ- 50 משתתפים מכ- 30 חברות, בהובלת נשיא התאחדות התעשייניים, מר שרגא ברוש, ויו"ר מכון הייצוא, מר רמזי גבאי. החברות נהנו מתכנית פעילות מגוונת שאורגנה ע"י הנספחות המסחרית של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה בשגרירות ישראל בהאנוי.

פעילות המשלחת העסקית החלה בסמינר שהתקיים במטה הבנק העולמי בוייטנאם שכלל גם מפגש עם זרוע ההשקעות הפרטית של הבנק, ובמקביל ביקור של חברות מתחום הגנת הסייבר ובטחון המולדת במטה חברת החשמל הוייטנאמית בו הן הציגו פתרונות העונים לאתגרי ההגנה על תשתיות קריטיות עימם וייטנאם מתמודדת לאחרונה.

ביום השני של הביקור התקיים הפורום העסקי וייטנאם-ישראל בהאנוי, הוא האירוע הגדול מסוגו אי-פעם שהתקיים בוייטנאם, עם יותר מ- 350 משתתפים. האירוע שזכה לכיסוי תקשורתי חסר תקדים אפשר לחברות הישרלאיות המשתתפות במשלחת לקיים מפגשים עסקיים עם לקוחות ושותפים וייטנאמים פוטנציאליים בפרופיל גבוה. באירוע זה בלבד התקיימו מעל 200 פגישות.

כפי שאמר הנשיא בדבריו בפורום הכלכלי שהתקיים בהאנוי :"אם נשלב זרועות בחקלאות, אם נשתמש בטכנולוגיה הישראלית כדי לשפר את התוצרת הוייאטנמית, נוכל להבטיח את הביטחון התזונתי של מיליונים ברחבי העולם. אנחנו קוראים לחברות וייאטנמיות ולקרנות וייאטנמיות לבוא ולהשקיע בסטארט-אפים ישראלים. אנחנו כאן כדי להצמיח את הכלכלות שלנו יחד בתחומי המחקר והפיתוח ואין לי ספק שמזכרי ההבנות המשותפים והסכם הסחר החופשי עליו אנחנו שוקדים יעזרו לנו לייצר עתיד טוב יותר למען הדורות הבאים".

במהלך הביקור מנהיגי המדינות קראו בפגישותיהן השונות להגדיל את היקף הסחר ל- 3 מיליארד דולר (ב- 2015 היקף הסחר הגיע לכ- 1.8 מיליארד דולר), יעד אשר הסכם הסחר החופשי עשוי לתרום לו רבות. בפורום סקר מר יוני הדר, סגן ראש מינהל סחר חוץ, את יחסי הסחר בין המדינות ואת האפרויות השונות לשיתופי פעולה כלכליים.

 

לאחר הפורום העסקי התקיימו סמינרים בתחום החקלאות והסייבר שמהלכם התקיימו פגישות נוספות, ועוד באותו היום לנציגי החברות היתה הזדמנות להשתתף במפגש בסגנון "שולחן עגול" עם כבוד נשיא המדינה,  במהלכו הציגו את פעילותן במדינה והפוטנציאל שהם רואים בה, והנשיא שיתף את החברות בתוכן הפגישות המדיניות שהוא שהוא קיים. נציגי החברות ביקשו להודות לנשיא המדינה על ההזמנה להשתתף במשלחת, כאשר הנשיא בתשובה התעקש שהוא זה שצריך להודות לנציגי החברות על הצטרפותם לביקור, ועל העבודה המאומצת להפיץ את הטכנולוגיה הישראלית אשר מהווה ציונות אמיתית.

ביומו הרביעי של הביקור הנשיא ערך ביקור היסטורי בהו-צ'י-מין סיטי (סייגון), ונאם בפורום העסקי שקיימנו שם. משרד הכלכלה רואה פוטנציאל כלכלי רב בסייגון, ולכן פתח שם נציגות כלכלית לפני כ- 3 שנים, במטרה לסייע לחברות ישראליות בדרום וייטנאם. במסגרת הפורום העסקי נחתם הסכם שת"פ מחקר ופיתוח תעשייתי בין יו"ר הרשות הישראלית לחדשנות והמדען הראשי של משרד הכלכלה, מר אבי חסון,  לבין מקבילו הוייטנאמי. ההסכם ייצור מסגרת נוספת לשיתופי פעולה בין חברות משתי המדינות -בתמיכה ממשלתית. מר אבי חסון גם הציג במסגרת את הכנס את חזונו ליצירת אקו-סיסטם המייצר חדשנות.

הביקור נחתם ביום שישי של השבוע, עם ביקור של החברות החקלאיות בפארק ההיי-טק החקלאי בפרברי סייגון, ולאחר מכן בסמינר "עשיית עסקים בוייטנאם" באירוח השותף המנהל של KPMG סייגון, שהיווה סיום ראוי לשבוע העמוס.

במספר אירועים שהתקיימו במהלך הביקור נחתמו במעמד נשיא המדינה 5 מזכרי הבנות פרטיים בין חברות ישראליות לשותפים ויטנאמים, בתחומי הבריאות, האנרגיה והחינוך.

ברצוננו להודות  לשרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, ורמזי גבאי אשר הובילו את המשלחת העסקית, וכן לגברת סבין סגל סמנכ"לית קשרי חוץ במכון הייצוא אשר הובילה את הפעילות מהצד הישראלי יחד עם רחל עזרתי שגייסה את החברות המשתתפות. תודה מיוחדת נתונה לגלעד טופיאס, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל-אסיה על הסיוע בקידום הסכמי ה MOU,  ובכלל על תמיכה ללא סייג בפעילות הנספחות המסחרית. תודה לכל צוות שגרירות ישראל בהאנוי.

תודה לכל חברי המשלחת העסקית שהרחיקו עד וייטנאם ועושים עבודה מדהימה. מבחינתנו הביקור הזה הוא רק התחלת התהליך, והנספחות המסחרית תשמח תמיד להיות שער הכניסה למדינה עבור כל יצואן ישראלי, בין אם הוא מעוניין להתחיל ובים אם הוא מעוניין להרחיב את עסקיו בוייטנאם. תודה ענקית לצוות הנהדר בנספחות  המסחרית של ישראל בוייטנאם שעבדו במסירות אין קץ.

צור קשר עם:

יניב טסל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל