מדוע היפנים רוצים שהוייטנאמים יעבדו יותר שעות?

מי שהשתתף בשבוע שעבר ב- Vietnam Business Forum אשר התקיים בהאנוי, יכול היה לקבל תשובה לשאלה זו ולעוד סוגיות רבות שהועלו ע”י הקהילייה העסקית הבינ”ל בוייטנאם בפני נציגי הממשלה. מדובר בפורום שנוסד ב 1997 במטרה לכונן ערוץ תקשורת לא פוליטי שלא למטרות רווח וליצור דיאלוג ממשלתי – פרטי. המארגנים הראשיים של הפורום הם המשרד לתכנון והשקעות של וייטנאם, הבנק העולמי ותאגיד ה- IFC מקבוצתו.

הפורום מתכנס פעמיים בשנה, והכותרת הפעם הייתה, בתרגום חופשי –”חיזוק המגזר הפרטי”, משמע טיפוח שותפויות בין תאגידים מקומיים וזרים לטובת פיתוח הרמוני של כלכלת וייטנאם. המוטיב המרכזי שחוזר בכנס מתייחס ל -“שילוש הקדוש”- במקרה הזה ממשלה-השקעות זרות-מגזר פרטי מקומי.

תמונה וייטנאם ביזנס פורום

בפורום ישבו מצד אחד של השולחן נציגי איגוד לשכת המסחר הוייטנאמי (VCCI) לצד מספר לשכות מסחר דו-לאומיות, ומהעבר השני נציגי בכירים של משרדי ממשלה מקומיים, כאשר השנה אורח הכבוד היה לא אחר מאשר ראש ממשלת וייטנאם, Nguyen Xuan Phuc. בין באי הכנס ניתן היה למצוא שגרירים ונציגי ממשלות זרות, נציגים מחברות רב- לאומיות וכן את מובילי הקהילייה העסקית בוייטנאם. האופן בן מתנהל הכנס הוא במעיין “תורות”, כאשר ראשית הקהילה העסקית והבינ”ל משמיעה את דבריה, ולאחר מכן נשמעות תגובותיהם של נציגי משרדי הממשלה השונים. לבסוף מוקדשים פאנלים לנושאים נבחרים שנבחרו מראש.

ובכן, התשובה לשאלה המוצגת בכותרת, היא שחלק בלתי מבוטל בשרשרת האספקה של תאגידים יפניים רב-לאומיים נמצאת בוייטנאם (וגם של קוריאניים, סינגפורים, טאיוואנים ורבים אחרים). כיוון שהתאגידים הללו רוצים לייצר בתנאים תחרותיים יותר, הם מעוניינים לשנות את חוקי העבודה בוייטנאם, שכרגע לא מאפשרים לעבוד יותר מ- 200 שעות נוספות בשנה. כידוע, וייטנאם היא מדינה סוציאליסטית בתפיסתה, ונושא שעות העבודה הוא נושא רגיש, כך שאין לצפות לתמורות מרחיקות לכת בהקשר זה.  סוגיות נוספות שהועלו בפורום ע”י נציגי המגזר העסקי הבינ”ל, הן איכות האוויר הבעייתית בערי וייטנאם, תשתיות התחבורה הלא מספקות, תקני החשבונאות המיושנים, קשיים בהוצאת ויזות ועוד. אחרי הכל, טענות שמפנה המגזר העסקי כלפי הממשלה הן תפועה רווחת, אפילו בוייטנאם.

השנה הוקדש פאנל מיוחד לנושא של תמיכת הסקטור העסקי בפיתוח בר קיימא ורגישות לשינויי אקלים, בו דובר רבות על תכניותיה של וייטנאם להפיק עד 6.5% מתצרוכת החשמל באמצעי אנרגיה מתחדשת,  יעד שאותו מקווים להשיג עד שנת 2020. כן דובר רבות על חשיבות פיתוח המגזר החקלאי, שאחראי ל- 20 אחוז מהתוצר ועל תעסוקתם של מעל 65%  מהאוכלוסייה.

ובכן, למרות שקשה עדיין לקבוע אם וייטנאם תעמוד ביעד השאפתני שהיא הציבה מבחינת אנרגיה, ברור שיש עניין רב מאוד מצד ממשלות וכן מצד תאגידים רב-לאומיים בהשקעות במדינה, שנמצאת בתור הזהב מבחינת גיל האוכלוסייה והכשירות שלה לעבודה (מתוך דברי ראש הממשלה בכנס), וזהו הגורם המרכזי לכוח ולצמיחה.

הנספחות המסחרית מזמינה גם חברות ישראליות אשר רוצות לפתח את עסקיהן בוייטנאם להשתמש בשירותיה. רק אל תצפו מהוייטנאמים לעבוד יותר מדי שעות!

צור קשר עם:

יניב טסל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל