הודו מחפשת פתרונות באנרגיה מתחדשת

אחד התחומים שמדינת קרנטקה בהודו החליטה לקדם בהחלטיות הנו אימוץ אנרגיות מתחדשות כבסיס לניהול משק החשמל במדינה. מכיוון שבישראל קיימות חברות טכנולוגיות רבות המציעות פתרונות בתחום האנרגיה המתחדשת, שמתי פעמי לכיוון משרד האנרגיה להיפגש עם שר האנרגיה. בבואי למשרדו חיכתה לי הפתעה בדמות טקס הכולל הנחת שרשרת חרוזים מכובדת. חשבתי לי “אוקי, מה לא עושים בשביל המדינה, נכון?”, והודיתי לשר על השרשרת.

IMG-20161006-WA0002

לאחר סיום הגינונים ועריכת מסיבת עיתונאים קצרה, השר ואנוכי התפננו לשיחה יותר אישית ומקצועית. בשיחה גיליתי כי המדינה נוקטת במדיניות ליברלית כלפי אימוץ שימוש באנרגיות מתחדשות. קיים שימוש די נרחב בייצור אנרגיה מרוח, סולרית, היידרו (hydro), וביומס (Biomass).  בנוסף, במדינת קרנטקה כל אזרח יכול להתקין ללא קושי פאנלים סולריים בביתו, להשתמש בכמה שהוא צריך, ולמכור את שאר האנרגיה חזרה לרשת החשמל (Grid). האפשרות הזאת למכור לגריד מתמרצת את האזרחים להתקין פאנלים ומגדילה את השווי הכלכלי של מתקנים שכאלו. תובנה נוספת שלקחתי מהשיחה הייתה שבמדינה חברות מסחריות המייצרות אנרגיה מתחדשת יכולות לחתום חוזים לאספקת חשמל ללקוחות קצה (לדוגמא מפעלים גדולים), אבל למעשה אינן צריכות להתחבר ישירות למפעל, דבר הכרוך בעלויות גבוהות. לחלופין, החברה המספקת אנרגיה מתחדשת מזרימה את החשמל לרשת החשמל הנוכחית אשר כבר מחוברת למפעל, ולמעשה מתקיים קיזוז והסדרה בין חברת החשמל של המדינה, החברה המספקת חשמל נקי, ולקוח הקצה. עם רגולציה תומכת שכזאת, מדינת קרנטקה מכוונת להגיע לצריכה של 40% מסך אספקת החשמל במדינה אשר תגיע מאנרגיה סולרית, עד שנת 2020.

שי מוזס ושר האנרגיה 1

לצד הישגים מרשימים אלו, ואולי בזכותם, קיים ביקוש הולך וגובר בהודו לטכנולוגיות חדשניות שיוכלו לסייע במעבר לשימוש באנרגיה נקייה. באם מדובר בצורך בחיבורים יעילים יותר בין הגריד המסורתי למקורות האנרגיה המתחדשת, במרכיבים מתוחכמים אשר משתלבים בייצור פאנלים סולריים חדשים, ביכולת לאצור אנרגיה ולטעון אנרגיה בסוללות בשימוש בטכנולוגיות חדשניות – כל אלו ועוד יש לחברות ישראליות מה להציע למדינת קרנטקה.

בהתאם, הזמנתי את שר האנרגיה  לביקור בישראל יחד עם משלחת עסקית להתרשם מהפתרונות הישראלים. הוא הביע הסכמתו, ואני מקווה מאד לראותו בישראל בתחילת שנת 2017. אעדכן בהמשך.

בינתיים, חברות טכנולוגיות ישראליות רלבנטיות המעוניינות לעבוד ולפתח את עסקיהן בהודו מוזמנות ליצור קשר עם הנציגות המסחרית בבנגלור.

 

צור קשר עם:

שי מוזס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל