נשיא המדינה – ראובן ריבלין – השלים ביקור ארוך, היסטורי ומוצלח בהודו בליווי משלחת עסקית גדולה

צילום: Krishna Kumar
צילום: Krishna Kumar

נשיא מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין סיים בראשית השבוע (יום שני, 21.11) את ביקורו הארוך וההיסטורי בהודו. זהו ביקור ראשון של נשיא מדינת ישראל מאז 1996 והוא נועד לקדם שיתופי פעולה בתחומי האקדמיה, המסחר והדיפלומטיה, ולחזק ולהעצים עוד יותר את קשרי הידידות המפותחים בין המדינות.

ביקורו של הנשיא נפתח בסדרה של אירועים דיפלומטיים, אשר התקיימו במסגרת “היום הרשמי” של הביקור (15.11) וכללו סדרת מפגשים עם נשיא הודו, ראש הממשלה של הודו, ביקור באתרי הנצחה, קבלת פנים בארמון הנשיאות, מסדר כבוד ארוחות צהריים וערב רשמיות בהשתתפות שרים ובכירים וכיו”ב.

ביומו השני של הביקור (16.11), הגיע כבוד נשיא מדינת ישראל לביקור ממלכתי בעיר אגרה שבמדינת אוטר פאראדש (UP), על מנת לבקר בארמון הטאג’ מאהל המפורסם, אך גם על מנת לבקר במתקן טיהור מים לצריכה ביתית הממוקם בעיר אגרה ובו מותקנת טכנולוגיה חדשנית ישראלית של חברת “אקווייס” המטהרת את מיי נהר היאמונה עבור תושבי העיר וסביבותיה.

ביומו השלישי של הביקור הנשיאותי בהודו, הצטרפה אל ביקור נשיא המדינה משלחת של כ- 50 אנשי עסקים בהובלת נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, וסמנכ”לית קשרי חוץ במכון היצוא, סבין סגל. 

למעלה מ 37 חברות ישראליות נטלו חלק במשלחת העסקית ואלו נהנו מלו”ז ביקור גדוש ועשיר שאורגן עבורם ע”י הנספחות הכלכלית – מסחרית של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה הישראלי בשגרירות ישראל בהודו ובקונסוליה הכללית במומבאיי.

ביקור המשלחת העסקית החל ביום חמישי – 17.11 – בשעות הבוקר, בפורום עסקי שהתקיים בבית FICCI – אחת מתוך שתי לשכות המסחר הגדולות ביותר בהודו. הפורום התקיים בהשתתפות גורמי ממשל הודיים, שגריר הודו בישראל, מנכ”לית משרד המסחר ההודי, נשיא FICCI (שהוא גם קונסול הכבוד של ישראל בבירת בנגל, קולקטה וידיד קרוב של ישראל), נשיא התאחדות התעשיינים הישראלית, מאות אנשי עסקים מישראל והודו, נציגים מלשכת המסחר ישראל אסיה, ממכון היצוא הישראלי, מהתאחדות התעשיינים הישראלי ועוד.

את משרד הכלכלה ייצגו במהלך הפורום הנספחים המסחריים ממומבאיי, בנגלור ודלהי כמובן, אך גם הגב’ יפה בן ארי, ראש האגף הכלכלי במשרד החוץ הישראלי, אשר גוייסה להציג במהלך הפורום מצגת שהוכנה ע”י מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה על יחסי הגומלין המסחריים של ישראל והודו, כמו גם החשיבות של היחסים הכלכליים בראיית משרדי החוץ והכלכלה הישראליים. בחלקו השני של הפורום, התקיים דיון במסגרת פאנל שכותרתו: “איך לשלש את היקף הסחר בין הודו לישראל”.

סמינר עסקי בבית FICCI

לבסוף, נערך טקס חתימה על הסכם הבנות בין לשכת המסחר ישראל אסיה ו FICCI, אשר הצטרף לטקס חתימה שנערך מוקדם יותר באותו היום ובו נחתם מזכר הבנות בים התאחדות התעשיינים הישראלית ו FICCI גם כן.

צילום: Krishna Kumar
צילום: Krishna Kumar

בצהרי יום חמישי, 17.1, התקיים אירוע עסקי ענק בהשתתפות כ-550 (!) אנשי עסקים הודיים וישראלים מהפמלייה העסקית והמדינית אשר ליוותה את נשיא מדינת ישראל. האירוע, שנחשב לאירוע “פרוטוקול”, היה משותף לשלוש לשכות המסחר הגדולות והמובילות בהודו (CII, FICCI ו ASSOCHAM) וכלל בחובו את נאום נשיא המדינה, ראובן ריבלין.

הנאום, שנישא בפני קהל אנשי העסקים הגדול שגדש את האולם מקצה לקצה, ריגש את הקהל הגדול אשר כיבד את כבוד נשיא מדינת ישראל במחיאות כפיים סוערות, עם כניסתו ובסיום דבריו.

בתום הנאום החגיגי, התקיים באולם צד טקס חתימה על הסכם הבנות (MOU) בין התאחדות התעשיינים הישראלית ללשכת המסחר ASSOCHAM. לאחר מכן, נערכה ארוחת צהריים עסקית שכללה מפגשים עסקיים רבים, שנוצרו כתוצאה מ”שידוכים” שנעשו על ידי צוות הנספחות בניו דלהי  מבעוד מועד ובמהלך האירוע.

במקביל, יזמה הנספחות הכלכלית בניו דלהי בשיתוף עם הנספחות הצבאית, סיב”ט ו FICCI, אירוע שולחן עגול בנושא ביטחון מולדת (HLS) עבור כ 14 חברות ישראליות רלוונטיות שהשתלבו במשלחת העסקית או הגיעו בהזמנת הנספחות הצבאית וסיב”ט. בערב יום חמישי, השתתפו חברי המשלחת בערב גאלה בהובלת ORF, מכון מחקר מוביל בהודו ולשכת המסחר CII. 

בבוקר יום שישי, יצאו חברי המשלחת העסקית לביקור עבודה בחברת GMR, חברה רב תחומית העוסקת בתחום ההקמה והתפעול של שדות תעופה, אזורי תעשייה, כבישי אגרה, תחנות כוח וכיו”ב. החברה בוחנת בתקופה האחרונה כניסה לתחומים נוספים כגון אנרגיה סולארית, חקלאות, מים, פרוייקטים בתחום הערים החכמות ועוד. לחברי המשלחת העסקית הייתה הזדמנות לפרוש בפני נציגי החברה את מרכולתם ולעניין אותם בהזדמנויות השקעה ושיתוף פעולה במגוון תחומים – החל מיח”צ ואוכל, דרך סורגים דקורטיביים, עבור בחקלאות ופתרונות מים מתקדמים וכלה בפתרונות דפוס דיגיטאלי המותאם למשתמש הקצה, פתרונות מיגון ואבטחה, דיני חוזים בינלאומיים ורכש כימקלים לתעשייה. חברות ישראליות בתחום הביטחון וביטחון המולדת, נפגשות עם נציגי מחלקת הרכש הרלוונטית של GMR וקיימו מפגשי עומק בפורום מצומצם.

ביקור בחברת GMR

לאחר מכן, התקיימה פגישה של חברי המשלחת העסקית עם ראש ה – (DIPP (Department of Industrial Policy & Promotion. הפגישה, אליה הגיעו חברי המשלחת העסקית עם ציפיות נמוכות, הפכה במהרה למופע מרהיב ומרתק של נתונים, תוכניות, יעדים ושאיפות על מחוללי הצמיחה ההודיים, המספרים מאחורי הגידול בפעילות הכלכלית ועל שעתיד להתרחש בחודשים ובשנים הקרובות. בסופה של הפגישה, סיכמו כל הצדדים לפעול במשותף לחיזוק שיתוף הפעולה בין התעשיות הישראליות להודיות ולעדכן את הצד ההודי בכל בעיה או קושי הנוגעים לפעילותם בשוק.

במוצ”ש, נפגשו נציגי החברות הישראליות עם כבוד נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ושיקפו בפניו את התרשמותם החיובית מהודו כשוק יעד פוטנציאלי עבורם. נציגי החברות ביקשו להודות לנשיא המדינה וצוותו על ההזמנה להשתתף במשלחת בהובלתו ולא שכחו להודות גם למארגני המשלחת העסקית ממכון היצוא והנספחות הכלכלית – מסחרית של משרד הכלכלה הישראלי בניו דלהי, על הארגון והתוכן האיכותי של לו”ז המשלחת.

מפגש המשלחת העסקית עם נשיא מדינת ישראל

ביום ראשון, ביקר כבוד נשיא המדינה, שגריר ישראל בהודו, פמליית הנשיא וחברי המשלחת העסקית בהרכב מצומצם בעיר צ’אנדיגר, הממוקמת כ 270 קילומטר מדלהי. במהלך הביקור, נשא נשיא המדינה דברים בפני משתתפים נכבדים מאוד בכנס AGROTECG2016. נשיא ישראל, ישב על במה אחת עם נשיא הודו, מוקאג’י והשניים צעדו ביחד מיד בתום הטקס המכובד לחנוך את הביתן הישראלי בתערוכה, אשר הוקם ע”י הנספחות הכלככלית – מסחרית של משרד הכלכלה הישראלי בשגרירות ישראל בניו דלהי.

ביקור נשיאי הודו וישראל בביתן הלאומי

לאחר חנוכת הביתן, המשיכה המשלחת העסקית אל שיירת הנשיא ועזבה את צ’אנדיגר לכיוון שדה התעופה. בכך, הסתיימה למעשה המשלחת העסקית מבחינת צוות הנספחות בניו דלהי, שהמשיך לתפעל את הביתן הלאומי בתערוכת AGROTECH2016 בצ’אנדיגר .

צוות הביתן הלאומי באגרוטק 2016

בסופו של יום – למרות ההודעה המאוחרת על הביקור (אמצע אוקטובר) לחץ הזמנים, עונת הפסטיבלים וחופשות החג בהודו ובישראל והיקף המשלחת העסקית הגדולה והמגוונת, הצליחו צוותי הנספחות בניו דלהי ומומבאיי – במאמץ משולב עם לשכות מסחר וחברות מקומיות, מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה ומכון היצוא הישראלי – לארגן לו”ז ביקור עשיר בתכנים מקצועים ורלוונטיים עבור נציגי החברות המשתתפות. מתגובות נציגי החברות במשלחת עולה כי לו”ז הביקור עלה על כל ציפייה מוקדמת וחלק אף ציינו כי הם שוקלים בחיוב קידום פעולות יצוא של שירותיהם \ מוצריהם לשוק ההודי, בעקבות הביקור המאיר עיניים עבורם.

תודה לשרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, אשר הוביל את המשלחת העסקית. תודה לסבין סגל, סמנכ”לית קשרי חוץ במכון היצוא על הובלת הפרויקט מצידו הישראלי. תודה לרחל עזרתי, מרכזת מערך הרישום למשלחת שגייסה את החברות המשתתפות, תודה לדני קטריבס ואיתי נקש על הסיוע בקידום הסכמי ה MOU, תודה לשגריר ישראל בהודו, דניאל כרמון ולסגנית השגריר, דנה קורש, על הסיוע בהנעת תהליכים, תודה לקצ”מ שמואל מיכה ולקונסול זיו בלאו, תודה לקב”ט השגרירות, לצוות אבטחת הנשיא המדהימים, 730,….

תודה לחברי המשלחת העסקית הנכבדה שהאמינה בכוחנו להצליח והגיע עד לניו דלהי על מנת להשתלב בלו”ז המשלחת הייחודי שהוכן עבורם… ותודה ענקית לצוות הנספחות הכלכלית-מסחרית בשגרירות ישראל בניו דלהי – ורד מבצרי, אקהיל צ’אונדרי, וינוד מאהטה, סרסוואטי שארמה וקמאל ראבחה, שנרתמו למשימה ועשו לילות כימים (ואפילו ימי ראשון) על מנת להצליח ולעמוד במשימה.

תודה מיוחדת לצוות HP- INDIGO על הפקת אלבום תמונות מיוחד שדגימות מתוכו ניתן לראות בפוסט זה לעיל (קרדיט צילום: Krishna Kumar)

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל