מה חושבים בתאילנד על בחירתו של טראמפ לנשיא ארה”ב

הקהילה העסקית בתאילנד חלוקה לגבי ההשפעה של בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה”ב על תאילנד, כאשר הרוב מצפה לשינויים בסחר הבינלאומי.

Businessmen handshake - United States and Thailand

בלשכת המסחר התאילנדית מציינים כי המגזר הפרטי מודאג בעיקר משינויים אפשריים במדיניות החוץ של ארה”ב, אך מקווים כי טראמפ, כאיש עסקים ותיק, ימצא את הדרך הנכונה להתמודד עם סחר בינלאומי. יו”ר הלשכה לא סבור כי הניצחון של טראמפ ישפיע הרבה על יצוא תאילנדי, מכיוון שהתוכניות של ארה”ב לסגור את שעריה בפני יבוא אינן ריאליות, לדעתו. עם זאת, היצואנים התאילנדיים מתכוננים לשינויים האפשריים ומכינים את עצמם להתרחבות לשווקים נוספים, לדבריו.

במועצת ההובלה הלאומית של תאילנד סבורים כי הניצחון של טראמפ בבחירות עשוי ליצור מערבולת בסחר העולמי בטווח הקצר, על גבי ההשפעה של יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. לדברי נשיא המועצה, המדיניות של טראמפ צפויה להאיץ את הכלכלה האמריקנית במהירות, וכתוצאה מכך להגדיל את היצוא מתאילנד לארה”ב. הפרוטקציוניזם, בו צפוי לנהוג טראמפ, ייתן לתאילנד הזדמנות להימנע מהצטרפות להסכם TPP, שהנשיא החדש לא צפוי לתמוך בו. השפעה חיובית נוספת על אקלים הסחר הבינלאומי תהיה, להערכתו, בשיפור הצפוי של היחסים של ארה”ב עם סין ורוסיה.

ראש מחלקת הסכמי סחר במשרד המסחר התאי סבור כי יצואנים תאילנדיים צריכים להתכונן להשפעה השלילית של מדיניותו של טראמפ בנושא הסחר ולחפש שווקים חדשים כדי להחליף את ארה”ב, מכיוון שהנשיא החדש צפוי לשבור את המחויבות הרפובליקנית לסחר חופשי. הקמפיין של טראמפ התבסס על פרוטקציוניזם והתבדלות, למרות שמוקדם עוד לקבוע אם הבטחות הקמפיין תמומשנה, לדבריו. כיום ארה”ב היא שותפת הסחר השלישית בגודלה של תאילנד, אחרי סין ויפן. הסחר בין במדינות הסתכם ב-37.92 מיליארד דולר ב-2015, כאשר היצוא התאילנדי לארה”ב (24.05 מיליארד דולר) היווה 11% מסך היצוא מהמדינה.

יו”ר התאחדות התעשיינים התאית סבור כי עדיין מוקדם מכדי להעריך את ההשפעה של הניצחון של טראמפ על הכלכלה התאילנדית. הוא מאמין שהירידה בשוקי העולם בעקבות תוצאות הבחירות תהיה קצרת מועד. בטווח הארוך המצב יכול להשתנות במהירות ובכיוון בלתי צפוי, ולכן על היצואנים בתאילנד להתבונן מקרוב כיצד ינהג טראמפ ולהעריך איך מדיניותו עלולה להשפיע על עסקיהם.

סגן מנהל הכללי של משרד המדיניות הפיסקלית בתאילנד מאמין כי נשיאותו של טראמפ היא איום על הכלכלה העולמית, מכיוון שאין לו מדיניות ספציפית, וזה יכול לשחוק את אמון המשקיעים ולשבש השקעות. יתר על כן, הוא סבור כי המשקיעים יחפשו מבטחים כגון הפרנק השוויצרי והזהב, וימנעו מהשקעות בדולרים אמריקאים. ביחס לתאילנד ציין כי בטווח הקרוב צפויות תנועות הון יוצאות, אבל אין איומים למשק התאילנדי לטווח הארוך. הוא מאמין כי יש לעקוב מקרוב על מדיניותה של ארה”ב בנוגע להפחתת יבוא מסין ווייטנאם, מכיוון שזה עלול להשפיע באופן עקיף על היצוא התאילנדי למדינות אלה, שחלקו מיועד ליצוא מחדש לארה”ב.

מקור: Bangkok Post

צור קשר עם:

עדן פוזין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל