ממשלת הודו ביטלה את חוקיות השימוש והערך של שטרות בשווי 500 ו 1000 רופי. רגע, מה?!?!

6071978b-3b60-4fe8-912d-9ec86d0dc4c7יום שלישי השבוע, בשעה 21:00 לפנות ערב (שעון הודו), עת עולם ומלואו עסוק בשאלת הבחירות בארה”ב וכל הודו מנסה להבין כיצד חיים עם רמת זיהום אוויר חסרת תקדים שכזו בבירתה הנצחית – הכריז ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, כי שטרות הרופי שערכם 500 ו 1000 אינם חוקיים לשימוש החל מחצות הליל.

החל מחצות, כך פורסם בריש גלי, יהפכו השטרות בעלי הערכים הנקובים לעיל, לפיסות נייר חסרות ערך.

לטענת רה”מ  – פעולה זו נועדה להיאבק בכלכלה השחורה העצומה בהודו, למנוע שימוש לרעה בכספים לשם טרור, להקשות על הסחר הבלתי חוקי בנשק ולצמצם את השחיתות.

שטרות 500 ו 1000 רופי מהווים 80% ממחזור השטרות בהודו. זוהי גם הסיבה לכך שעל פי ההערכות, על כל 100 אלף שטרות, 250 הם למעשה מזוייפים. אולם, המלחמה בשטרות המזוייפים אינה המלחמה היחידה: מודי טוען כי הכסף השחור מחליש את האומה ומקשה על המאבק לצמצום העוני.

יש בכך הרבה אמת – השימוש במזומן מקשה על השלטון המרכזי והשלטונות המדינתיים והמוניציפאליים לגבות מנישומים וצרכנים, שכמעט בלתי אפשרי לעקוב אחר תנועת הכספים שלהם, מס.

מסים מוכרים מארצנו הקטנטונת כמו מס הכנסה, מס קנייה, מס ערך מוסף, מס שבח ועוד מגוון נרחב של מסים ישירים ועקיפים שמסבסדים עבור כולנו שירותים חברתיים וממשלתיים לרוב (שירותי רפואה ותברואה, ביטחון ושיטור, חינוך והשכלה גבוהה, מים וביוב ועוד) אומנם קיימים בהודו… אבל פחות (באופן יחסי, כמובן).

בעקבות הודעת ראש הממשלה מודי, פורסמו הנחיות לציבור בעניין העתיד להתרחש. הממשלה, העתונות ובמיוחד הבנקים העבירו לציבור הודעות דחופות באמצעות SMS, הודעות דחף (פוש) באפליקציה, מודעות ענק בעתונות ובכל אמצעי התקשורת. בתגובה, יצאו אזרחים רבים ברחבי הודו למסעות קניות מוטרפים במטרה לבזבז כמה שיותר שטרות של 500 ו 1000 רופי לפני שההנחיה הממשלתית נכנסת לתוקפה.

ביום שלמחרת, שלט החוסר וודאות באוויר. הידיעה על הצפי למחסור חמור במזומנים, ביטול השווי של השטרות הפופולאריים, מכשירי הכספומט והבנקים המושבתים והעדכונים הסותרים על הצפוי והעתיד להתרחש, הותירו רבים מבולבלים ואף חסרי אונים.

האם הפכו השטרות הישנים לחסרי ערך לגמרי? לא בדיוק. הממשל ההודי אכן הביא לביטול חוקיות השטרות 500 ו 1000 רופי – אך העניק אפשרות להפקידם או להחליפם בבנק או בדואר החל מ 10 בנובמבר ועד ה 30 בדצמבר בלבד. למשך 72 שעות, אפשר הממשל המרכזי בהודו לעשות שימוש בשטרות הישנים למקרים הומניטאריים לשם רכישת מוצרי מזון, תשלום בבתי חולים, רכישה בחנויות ממשלתיות, תחנות דלק ממשלתיות, למימון שירותי קבורה ושריפה וכיו”ב. ההארכה זו כבר הוארכה ל- 72 שעות נוספות.

במסגרת המאמצים לעודד את הציבור לעשות שימוש באמצעי תשלום הניתנים למעקב אחר תנועת הכספים, מאפשרת ממשלת הודו החלפה של הכספים הישנים בשטרות חדשים ותקניים – שטר חדש של 500 וכן שטר חדש של 2000 רופי. עם זאת, ברוב הבנקים עדיין לא קיימים השטרות החדשים וניתן למשוך שטרות בעלי ערך של מאה רופי, חמישים רופי, 20 רופי ועשר בלבד.

נכון לימים אלו, ניתן להמיר כסף בבנק מישן לחדש בסכום של עד 4000 רופי ליום לאדם. ברם, הכספומטים, אינם מאפשרים משיכה העולה על 2000 רופי במשיכה אחת. ביום שלם, יכול אדם למשוך עד 10,000 רופי ובשבוע, עד 20 אלף רופי בלבד. בדרך זו ובתוך כך, מעודד הממשל את הציבור לעשות שימוש באמצעי תשלום חדשניים ומתקדמים כמו ארנקים דיגיטאליים, תשלומים בדביט קארד \ קרדיט קארד, תשלומים באמצעות העברה בנקאית ואפילו בצ’קים המסורתיים.

500-and-1000-rupee-note-3-300x272

לצד זאת, הטיל הממשל המרכזי בהודו סנקציה בשווי 100 רופי על אזרחים שרוצים להחליף כסף ישן ולא להפקידו בבנק (עידוד פעיל של אזרחים לפתוח חשבון בנק בכדי שלהנהגה יהיה מעקב אחר תנועות הכספים) – כך שעל כל 500 רופי ישנים שיופקדו, יתקבלו בתמורה מהבנק רק 400 רופי במקרה של החלפה.

אזרחים הודיים המבקשים להפקיד או להחליף סכומי כסף במזומן מעל 300 אלף רופי, כך הבהיר השלטון, צפויים לסנקציה כספית כבדה היוצאת מנקודת הנחה כי אחוז נכבד מהכספים הם למעשה הכנסה לא מדווחת שחייבת במסים.

ראש ממשלת הודו, התנצל בפני האזרחים מראש על אי הנוחות הזמנית אך הצהיר כי מדובר במאבק עיקש בכסף שחור, זיופים וטרור. אך למעשה, נראה כי מדובר בדרך של הממשל המרכזי לקבל תמונת מצב מהימנה בדבר הכנסות אמיתיות של כלל האוכלוסיה ההודית (משכר \ נכסים וכיו”ב) ולגבות מס בהיקף שמשקף את ההכנסות של מעלימי מס רבים בהודו מחד והאתגרים העצומים שעימה הודו מתמודדת מאידך.

ככלל – התגובות למהלך של מודי הן חיוביות: קשת רחבה של מפלגות תומכות במהלך, למרות אי הנוחות הזמנית. המערכת הפוליטית משבחת את מודי על הסיכון והאומץ שנלקח – והמהלך ההיסטורי המהווה צעד בדרך לשינוי עצום בכלכלה ההודית. רפורמה זו, בהובלת ראש הממשלה המרכזי של הודו, מצטרפת לשורה ארוכה של רפורמות בהובלת ממשל מודי כמו מהפך טכנולוגי, השקעה אדירה בתחום ההכשרה המקצועית, חיבור הפריפרייה החקלאית לרשת המידע, לחשמל, לאינטרנט ולתשתית טלפון סלולארית מהירה ועוד ועוד.

complete-details-about-discontinuation-of-rs-500-1000-notes

אי הנוחות הזמנית טרם הסתיימה: תורי ענק נרשמו בתחנות דלק בערב ההכרזה אבל עד היום – למעלה מ 72 שעות לאחר ההכרזה – אנשים עומדים בתור לבתי מרקחת וחנויות ממשלתיות, כספומטים ובנקים, רק בשביל לרכוש פריט שיאפשר החלפה של כסף, להפקיד כסף בחשבון שיאפשר רכישות דיגיטאליות, לפתוח חשבון (שלחלקים גדולים באוכלוסיה מעולם לא היה) וכיו”ב.

חשוב לציין שגם הכספומטים שעובדים מגבילים נכון לעת הזו את המשיכות לעד 2000 רופי לאדם בלבד, בשל הפער בין הביקוש לשטרות לבין ההיצע (ואולי בכדי לאלץ את הכלכלה לעבור למרחבים הדיגיטאליים ולהיגמל מהמזומן).

אין ספק שהמהלך הזה של הממשלה בראשות מודי יצר בהלה בקרב רבים בהודו ששמרו כספים בהיקפים עצומים “מתחת לבלטה”  – כספים שאינם מדווחים לצורך מס שהתקבלו כתוצאה מעסקאות נדל”ן למשל והכנסות שונות שאינן מדווחות אך חשוב להבין כי מהלך זה פגע גם באזרחים נורמטיביים שפשוט מצאו עצמם ללא יכולת לרכוש או לשלם על שירותים שוטפים.

לטענת הממשל – למהלך של מודי צפויה השפעה ישירה על מעמד נמוך ומעמד הביניים. הממשל מדבר על צפי לירידה דרסטית של מחירי הדיור , מחירי ההשכלה הגבוהה, מחירי שירותי הבריאות וכו’, פגיעה קשה במבריחי הסחורות, במרגלים, בטרוריסטים וכיו”ב, תוך צמצום היקף השימוש בשטרות מזוייפים במחזורי הכלכלה של הודו, באופן שיעלה את ערך המטבע המקומי.

האם התרגיל המבריק הזה יעבוד? לא ידוע.

מה שבטוח – השלטון המרכזי כבר הצליח להגדיל משמעותית את היקף השימושיות באמצעי התשלום הדיגיטאליים (חברת הארנק הדיגיטאלי PAYTM אפילו מימנו עבורו מודעת ענק המודה לראש הממשלה מודי על המהלך) ואפילו הצליח להביא את הנהג שלי, הודי נוצרי בן 65 – שמעולם לא החזיק בחשבון בנק – לפתוח חשבון שכזה לראשונה בחייו.

 

עכשיו תסלחו לי: חייב ללכת לעמוד בתור לבנק.

 

(תודה לאדוה וילצ’ינסקי – יועצת פוליטית בשגרירות ישראל בדלהי – שהסקירה שלה שימשה השראה ובסיס לפוסט זה)

complete-details-on-how-to-exchange-old-rs-500-rs-1000-notes

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל