והרי החדשות מהודו (מהדורת 20.10.2016)

globe_indiaשגריר ישראל בהודו התראיין לאחרונה למהדורת יום ראשון של עיתון מוביל בשם Business Standard ודיבר על התקדמות היחסים בין ישראל והודו והמבט לעתיד לקראת שנת 2017 המסמנת את 25 שנה ליחסים הדיפלומטים בין המדינות. בכותרת הראיון בחרו להדגיש את הציפייה לביקור ראש ממשלת הודו, מודי, בישראל.

פטירתו של נשיא מדינת ישראל וראש ממשלת ישראל לשעבר, שמעון פרס ז”ל, הובילה לפרסום שורה של מאמרי דעה על פרס כדמות ומנהיג בעל שיעור קומה עולמי. במקרים רבים, קשרו המאמרים את סיפור מותו של פרס לסדר היום ההודי, תוך התמקדות בסוגיות של הצורך בביטחון אל מול שלום, התמודדות ישראל אל מול האתגרים הביטחוניים ועוד.

בשבועות האחרונים ניכרת עליה בהיקף האזכורים הנוגעים ביחסי ישראל והודו, על סכסוכים טריטוריאלים של הודו עם פקיסטן, הן מבחינת סיוע ישראלי אפשרי בטכנולוגיות ו\או ידע בהתמודדות עם האתגרים והן בהשוואה שנעשית בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני לסכסוך ההודי-פקיסטני.

בראיון של מומחה סייבר ישראלי, רם דור, שביקר בהודו לפני מספר שבועות (במטרה לקדם את חשיפת כנס HLS&CYBER שיתקיים בישראל בחודש נובמבר הקרוב), הובלט הניסיון הישראלי בתחום ביטחון סייבר אשר יכול לסייע להודו בהתמודדותה עם אתגרים שונים.

ישראל זוכה לסיקור תקשורתי חיובי בסוגיות “אזרחיות” ונזכרת כשותפה רלוונטית בפרט בתחום המים. בעקבות סכסוכי המים בין מדינות הדרום של הודו (שהביאו למהומות נרחבות והתנצחויות בתקשורת ובערכאות משפטיות) וכן על רקע האיומים של הודו לשלול משכנתה העויינת גישה למקורות מים חיוניים, התפרסמו מספר כתבות המפארות את הטכנולוגיות הישראליות לשימור ומחזור מים כפתרון אפשרי למצוקת המים בחלק מאזורי הודו. בתוך כך, הופיעה גם ידיעה בדבר עסקת ייצוא מערכות תקשורת של חברה הודית בשם Alpha Design לחברת אלביט.

במקביל ובהמשך להודעת שר הפנים ההודי, Rajnath Singh, כי הודו תבנה חומה בגבול הודו-פקיסטן, כחלק ממערך הלוחמה בטרור, הקבילו גורמי תקשורת את המהלך לנעשה בישראל על מנת להתמודד עם האיום הביטחוני הנשקף מהצד הפלסטיני.

בתוך כך, הודו ורוסיה צפויות לחתום על הסכם ביטחוני על סך מיליארד דולר לרכש מסוקים רוסיים. בנוסף, הודו מעוניינת במערכות הגנה אווירית מסוג (S-400) בסך 6 מיליארד דולר נוספים. שר הביטחון ההודי הודיע כי צפויים להיחתם הסכמים ביטחוניים בשווי מעל 10 מיליארד $ עד סוף השנה הכלכלית (מרץ), שיביאו את סכום ההוצאות הביטחוניות בשנתיים מאז כניסתו לתפקיד ל-44.92 מיליארד$.

הודו-כלכלי:

  • מדינת Maharashtra תשקיע כמיליארד דולר בהתקנת תשתית אינטרנט מהירה בכל כפרי המדינה עד 2018.
  • חברת דירוג האשראי S&P מעריכה כי הודו תחווה עליה של 7-8% בתל”ג בשנה הכלכלית הבאה.
  • הודו מתכננת להזמין השקעות לפיתוח צירי תחבורה מימיים בנהרות ודרכי מים, על מנת לעודד תנועה והעברת סחורות ובכך להקל על צירי התחבורה היבשתיים.

הודו-עולם:

  • פקיסטן: שגריר הודו באו”ם כינה את פקיסטן ‘האיום הגדול ביותר על שלום עולמי’.
  • סין: לקראת ביקור נשיא סין בהודו לכבוד מושב ה-BRICS בגואה, הצהיר סגן שר החוץ הסיני כי הודו וסין דנות בשנית בנושא ה-NSG וכי היא תומכת עקרונית ברצון של הודו להצטרף כל עוד היא פועלת לפי ההנחיות והעקרונות של ה-NSG.
  • BRICS: הודו אירחה את מדינות ה-BRICS בגואה ב-16/10. לקראת הכינוס הגיע פוטין על מנת להיפגש עם מודי יום קודם לכן.
  • סרי לנקה: ראש ממשלת סרי לנקה ביקר בהודו למען קידום היחסים הכלכליים בין המדינות. במהלך ביקורו הצהיר כי הודו וסרי לנקה מעוניינות להרחיב את הסכם הסחר החופשי בין המדינות לכלול גם שירותים והשקעות.

 

 

תודה לדוברת שגרירות ישראל, אביגיל שפירא, שעל בסיס סקירתה השבועית נבנה סיקור זה.

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל