גם אנשי הייטק הודים צריכים לשתות מים

חודש עבר מאז שהגעתי לבנגלור, ומתחילים לראות גם את הצדדים הפחות נעימים של החיים בהודו. זה נכון שהודו מרתקת ומלאה בהזדמנויות עסקיות, אך יש גם סיבה מדוע עדיין מדובר במדינה “מתעוררת” עם צרכי פיתוח ממשיים.

בנגלור עד לפני עשור הייתה עיר של כשלושה מיליון אנשים. כיום חיים בה כעשרה מיליון אנשים, ופחות או יותר על אותם תשתיות חשמל, תחבורה ומים. זה אומר שהפקקים בעיר הנם דבר שבשגרה, ושיש הפסקות חשמל רבות המפריעות לחיי היום-יום של האזרחים ולקיום עסקים שוטפים.

בנוסף, סכסוך עתיק יומין בין מדינת קרנטקה למדינת טמיל נדו פרץ בשבועות האחרונים ועבר אפילו לאירועים אלימים. בית המשפט העליון של הודו פסק לאחרונה שמדינה קרנטקה (שבירתה בנגלור) נדרשת להעביר למדינת טמיל נדו השכנה כמויות מים רבות שמקורן בנהר קוברי (טמיל נדו סובלת מבצורת מתמשכת). בעבר, מדינת קרנטקה בנתה סכר גדול בנהר קוברי (המתחיל בקרנטקה ומסתיים בטמיל נדו), ואשר מספק מים רבים עבור תושביה וחקלאיה. חלק מתושבי קרנטקה, אשר חוששים שכעת, בעקבות החלטת בית המשפט, יהיו חשופים לחוסר במים נקיים, יצאו לרחובות והחלו בהפגנות אלימות. נכון להיום, הרוחות נרגעו מעט, והעיר חזרה לשגרה. אך קיימת סבירות ממשית לחידוש ההפגנות עם מימוש החלטת בית המשפט והעברת המים בפועל בין שתי המדינות.

 

Image result for cauvery issue karnataka

 

גם בישראל במשך שנים רבות היינו חשופים למחסור חמור במים (זוכרים את הקמפיין של “חייבים לשמור על כל טיפה!”?). בעקבות החלטת הממשלה להשקיע בפרויקטים של מתקני התפלת מי ים והפיכתם למי שתייה ומים לצרכי חקלאות, הצלחנו לפתור את בעיית מחסור המים בישראל, וגם הצמחנו תשתית חזקה של חברות ישראליות בתחום טכנולוגיות מים אשר מסוגלות להוביל פרויקטים בינלאומיים.

בעיית המחסור במים בדרום הודו מייצרת הזדמנויות עסקיות עבור חברות ישראליות בתחום, הן לבניה ותפעול של מתקני התפלה חדשניים, והן בהדרכה והעברת ידע בטיפול במי שופכין ופסולת, ובניהול מדיניות מים חסכונית ויעילה יותר.

חברות ישראליות רלבנטיות מוזמנות ליצור קשר עם הנספחות המסחרית בבנגלור לבחינת שתופי פעולה אפשריים.

צור קשר עם:

שי מוזס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל