הכל בזכות מסמר, ניו-זילנד כסיפור הצלחה.

 

שיר אנגלי מפורסם ועתיק For Want of a Nail, שהולחן על ידי נעמי שמר בסוף שנות השישים ובוצע על ידי להקת פיקוד צפון, מצביע על חסרונו של מסמר בפרסת סוס קרבות כסיבת הפסד צבאי בקרב חשוב. מפואמת המסמר לומדים רבים כי לעיתים, די במסמר קטן במקום הנכון כדי להצליח על כל רוחב הספקטרום.

 

מערכת היחסים בין ישראל למדינות העולם נקבעת על ידי משתנים מגוונים שאינם תמיד בתחום שליטת מקבלי ההחלטות. תורכיה מסתכסכת עם רוסיה על רקע מלחמת האזרחים בסוריה למשל, ופתאום היא בוחנת חלופה לספקית גז ובוחרת לחתור לפיוס מדיני עם ישראל.

 

כל מי שמחפש בגוגל מידע אודות ישראל בתקשורת הניו-זילנדית נחרד, הכתבות, רובן ככולן שליליות וביקורתיות כלפי מדינת ישראל. הנספחות הכלכלית של ישראל הפועלת באוסטרליה, אחראית גם על היחסים הכלכליים עם ניו-זילנד. בתחילת הדרך, כאשר בדקנו בגוגל מידע אודות ישראל כפי שהוא מסוקר בתקשורת הניו-זינלדית – נחרדנו.  חרדה הוא מצב קיומי לא מומלץ ועל כן סימנו לעצמנו את הפוטנציאל הטמון בשיפור יחסי המסחר בין המדינות ובחרנו להשקיע מאמץ לעבות את הקשר ולהיטיב את דו-השיח.

 

ב- 2013, מבלי שהיה ברור לנו מה תהיינה התוצאות, הרכבנו משלחת חברות טכנולוגיה ישראליות מרתקות במיוחד, תחת הכותרת של ‘טכנולוגיה למען עולם טוב יותר’, וקיימנו ביקור היכרות עם השוק הניו-זילנדי. ייחודיות המוצרים שהוצגו כמו גם איכות נציגי החברות היכו את הגורמים שפגשו אותם בתדהמה וגירו את רעבונם. לפתע, ישראל הצטיירה עבורם לא רק דרך טפטופי הרעל התקשורתי העולמי הבוחנת אותנו דרך משקפים בעלות הטיה אנטי-ציונית מובהקת אלא, דרך הישגים טכנולוגיים בנושא איכות סביבה, טכנולוגיות רפואיות, בטיחות תחבורה ואנרגיות חלופיות. כמובן, שלא תמיד מפגשים מעין אלו מולידים קשרים מסחריים פוריים אולם במקרה זה, חברת דריו הישראלית, שפיתחה מכשיר ייחודי לניטור רמות הסוכר בדם ומערכת לניהול המחלה באמצעות סמארטפון הצליחה לחדור מיד לשוק המקומי. עבורנו היה זה ציין חיובי לכך שהכיוון שאנו צועדים בו אינו מוביל לדרך ללא מוצא.

 

צריך להודות, שהמפגש בין הישראלים לבין התקשורת הניו-זילנדית התקיים תחת האימפקט החיובי שיצרה הקבוצה, אבל רוב השאלות שנשאלנו על ידי כתבים עסקו בנושאים בתחום הפוליטי תוך ניסיונות לא מוסווים לצבוע את כל האירוע בצבעים שליליים. עשינו כמיטב יכולתנו להסב את תשומת הלב לטכנולוגיות אותם הבאנו להצגה ולהשאיר את השאלות המגמתיות להזדמנויות אחרות. בפועל, התקשורת לא זכתה לנתחים עסיסיים לה ציפתה ועל כן הסתפקה בסיקור מקצועי של המשלחת וביקורה הנדיר משהו.

 

שנה חלפה, ושוב גיבשנו משלחת טכנולוגית של חברות ישראליות לניו-זילנד תוך ביצוע תכנית הכנה יעילה יותר של גורמים רלוונטיים בניו-זילנדי ובנינו אירוע סביב חדשנות והשקעות בישראל. האירוע הזה כבר היה מקצועי נטו, וחשף בבירור, שיש עניין של חברות ניו-זילנדית לקיים ביקור גומלין בישראל. גם המדיה המקומית הייתה הרבה יותר קואופרטיבית והשאלות שנשאלנו עסקו יותר בהידוק היחסים מאשר בעוולות הנגרמות לטענתם מעבר לקו הירוק.

 

החלטנו לקיים מפגש בישראל של גורמים עסקיים ומקבלי החלטות ניו-זילנדים. אם אירוע דומה אכן התרחש בעבר יתכן שהיה זה אחרי התקופה שבה החליט הרצל לגדל זקן אבל נדמה לי שזה היה בתקופה שגלישה באינטרנט לוותה בצפצוף ההתחברות מקו הטלפון ועדיין הדפסנו על נייר כרום באמצעות מדפסות סיכות.

חברנו למעגל לגוף עסקי האמון על הידוק היחסים באזור ה- Trans Tasman והתחלנו לגבש במרץ משלחת תוך שקבענו לעצמנו כי אם לא נצליח לגייס לפחות 20 חברות וגורמים מקבלי החלטות בכלכלה הניו-זילנדית הרי שלא מיצינו את היכולות.

המענה לקול הקורא שקיימנו יחד עם השותפים לפרוייקט, הפתיעו גם אותנו וכשהגענו לסף של 50 חברי משלחת החלטנו לעצור כאן לפני שהעסק יתחיל לגלוש ולמרות ניסיונות צמצום הגיעו בסופו של דבר בתחילת יוני 2016 כ- 56 חברי משלחת.

התכנית נבנתה עם הרבה מחשבה תוך דאגה לכלול מפגשים עם חברות, חממות, אקסלרטורים, קרנות הון-סיכון וגורמי ממשל מתחומים הרלוונטיים לשתי המדינות.

סיפור עצמאותה של מדינת ישראל להזכיר, החל בדחיקת רגלי המשטר העותמאני מהארץ, הצלחה שהעניקה לשר החוץ של בריטניה, הלורד בלפור את הביטחון להצהיר על תמיכה בהקמת מדינה ליהודים. הלחימה הצבאית כנגד התורכים נערכה על ידי לוחמי צבאם המשותף של אוסטרליה וניו-זילנד (ANZACs) להם אנו חבים לא מעט. המשלחת ביקרה על כן באנדרטה שהוקמה לזכר לוחמי ANZAC שנפלו בקרב עם התורכים בתל באר שבע לצד סיור במעבדות הסייבר של החממה הטכנולוגיות בעיר. עבור חברי המשלחת, מותם של הלוחמים הניו-זילנדים לא היה לשווא והסיור בבאר שבע ניסה להעניק ערך רב עד כמה שניתן.

 

קשה יהיה להפריז בהצלחה הראשונית של המשלחת הזו. 55 שגרירים נוספו לנו בניו-זילנד ולחלקם השפעה על מאות אנשים אחרים.

להערכתנו אפשר ומדובר בנקודת מפנה במערכת היחסים הכלכלית בין המדינות.

העיתונות הניו-זילנדית יצאה מגדרה וסיקרה בכתבות חיוביות מאוד את הביקור ותוצאותיו.

בין התוצאות הרבות מציינים כי ראש המשלחת הניו-זילנדית מגבש מסמך המלצות עבור הממשלה המקומית אשר תכלול המלצה להדק את מלוא רוחב היחסים שבין ישראל לניו-זילנד.

 

דבריו בתקשורת המקומית של ראש המשלחת שנאמרו כאן, לא היו יכולים להיאמר וכתבה שכזה לא יכלה להתפרסם בניו-זילנד לפני שלוש שנים.

בדקנו. פחות מעשרה אחוזים מהסיקור התקשורתי מצא לציין דברים שליליים על המשלחת האחרונה. אבל גם כאן נכונה לנו הפתעה חיובית. עם שובה של המשלחת מישראל פנתה לקוחה נזעמת אל אחת החברות שהשתתפה והודיעה להם נחרצות שהיא המומה מביקורם במדינה המקדמת טרור, רוע ואפליה סטייל אפרטהייד וכו ולדבריה, היא מפסיקה לאלתר את השירותים שקיבלה מזה שנים מחברתם והיא פונה אל המתחרים. עד כאן כלום לא חדש תחת הר קוק. אלא, שבפעם הראשונה ראינו את דובר החברה עונה מענה נפלא. אנחנו שמחים שהישראלים שיתפו אותנו בטכנולוגיה המדהימה שלהם הוא אמר. אנו גאים על שיתוף הפעולה של ישראל אתנו, ומקווים להידוק היחסים. את מוזמנת לעבור למתחרים, רק שלידיעתך, הטכנולוגיה של המתחרים מבוססת גם היא על טכנולוגיה ישראלית.

צריך לזכור, המקום היחידי בו הצלחה באה לפני עבודה הוא המילון.

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל