למה הודו

קרדיט:   Gary Shilling Bloomberg

לעומת כל ארצות ה – BRIC הנמצאות במשבר כלכלי עם צמיחה שנתית נמוכה, הודו היא הכלכלה היחידה שצומחת באחוזים מרשימים. אמנם ב – 25 השנים האחרונות, צמיחת הכלכלה ההודית בהשוואה לכלכלה הסינית’ היתה נמוכה יותר. ב – 1990 התלג ההודי היה כ – 4% מהתל”ג האמריקאי, וב – 2014 הגיע ל – 11% . כאשר באותה תקופה צמח התל”ג הסיני מ – 9% ל – 60% מהתל”ג האמריקאי. אי אפשר להתעלם מהבעיות המרכזיות של המשק ההודי ביניהן: בירוקרטיה איטית. עודף בירוקרטיה שמלווה בשחיתות. נתונים סטטיסטיים לא אמינים של המשק ההודי. אוריינטציה סוציאליסטית עד תחילת שנות ה – 90,  שריכזה בידי הממשלה את כל חברות התשתית הגדולות. שליטת הממשלה בכלכלה שדיכאה את היזמות הפרטית. איסור ייבוא כדי להגן על התעשייה המקומית. הערמת קשיים על היבוא אשר במשך שנים דיכא כניסת חברות זרות והטמעה של טכנולוגיות חדשות. גידול שנתי נמוך של המשק בין תחילת שנות ה – 70 עד תחילת שנות ה – 90 כאשר עברה הודו מאוריינטציה סוציאליסטית למשק חופשי. תשתיות ברמה מאד נמוכה שמעכבות פיתוח של המשק. תרבות שמרנית שלא מעודדת לקיחת סיכון ומדכאת יזמות מכל סוג. המדינה נמצאת באחד המקומות האחרונים בעולם כשמדובר בעלות הקמת עסק חדש, ומשך קבלת כל האישורים להקמתו. תשתית חינוכית לקויה בה 50% מהילדים נושרים לפני סיום בית הספר התיכון.

 

אז למה בכל אופן הודו?

משום שבהשוואה לסין ומדינות ה – BRIC האחרות, הודו אף פעם לא היתה כלכלה מוטת יצוא וגם לא מרכז ייצור של מפעלים מארצות המערב שביקשו להוזיל את מוצריהם ע”י ייצורם באסיה. אלו שני תהליכים שהחלו בהודו רק בשנים האחרונות ומהווים פוטנציאל לגידול משמעותי של המשק ההודי בשנים הקרובות. המשק ההודי הוא הצעיר בעולם (אחוז הצעירים בגילאי עבודה מתוך סך האכלוסיה). הודו היא דמוקרטיה שמאפשרת ניהול מדינת ענק. רשת רכבות הגדולה בעולם. השפה האנגלית שמשמשת בכל העולם את הסחר הבינלאומי ומאפשרת ניהול מדינה זו עם מאות שפות שונות. עיתונות חופשית. חברות ענק מודרניות כמו TATA , INFOSYS.

בהשוואה למדינות ה – BRIC האחרות היתה הודו תמיד עם אוריינטציה של שוק חופשי. סקטורים כמו PHARMA ו – ICT שלא סובלים מ”עודף רגולציה” והתפתחו יפה.

חמישית מהיצוא ההודי היום, הם שירותים רפואיים, מרכזי תמיכה, ומשרדי חברות בינלאומיות. המדינה מהווה בסיס למיקור חוץ בתחומים רבים.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בבנגלור מקדמת את קשרי הסחר עם מדינות דרום הודו.

משרד הכלכלה ומכון היצוא מארגנים משלחת בתחום התכנה שתצא להודו בשבוע השלישי של יולי.

חברות תכנה שמעונינות לפגוש את האינטגרטורים הגדולים של הודו כמו: INFOSYS TCS WIPRO מוזמנות לפנות אלינו.

צור קשר עם:

אבי פרידמן

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל