מראש עיר לנשיא – בחירות בפיליפינים 2016

ב-9 למאי נערכו הבחירות ה-16 במספר בפיליפינים מאז שנת 1935. ראש העיר דאוואו, רודריגו דוטרטה, הידוע בעיקר במלחמתו הבלתי מתפשרת בפשיעה, זכה ב-36% מסך הקולות ובפער של 14% ממאר רוחאס, שר הפנים לשעבר והמועמד המועדף על הנשיא היוצא אקינו.

מתחילתה של מערכת הבחירות הנוכחית היה קשה להתעלם מנוכחותו של דוטרטה. פניו הביטו בעוברים ושבים מפוסטרים שנתלו בכל רחבי הפיליפינים, בעיקר בדאוואו, ומתחתיהם הסיסמא: “השינוי בדרך”. אותו השינוי שאליו מכוון דוטרטה הוא בעיקרו בשיעור הפשיעה הגבוה, בשחיתויות ובבעיית סוחרי הסמים הנרחבת, דבר אשר כבר הצליח להתמודד איתו היטב בעודו ראש העיר דאוואו.

דוטרטה נבחר שבע פעמים להיות ראש העיר דאוואו וכהונתו שם נמשכה 20 עשרים שנה. דאוואו, עיר חוף של כמיליון וחצי תושבים, נחשבה עד לאחרונה לגן עדן של עבריינים אך לאחר תהליך ממושך של “ניקוי רחובות העיר מפשע”, הצליח דוטרטה להעלות את קרנה של העיר ולהפוך אותה לאחת הערים הבטוחות במדינה, דבר שהוביל לעלייה בהיקף ההשקעות והתיירות. לאחר ההצלחה בתהליך זה, התחייב דוטרטה במערכת הבחירות למגר את הפשיעה בפיליפינים בתוך שישה חודשים.

תהליך “ניקוי רחובות העיר מפשע” לא היה פשוט מבחינתו של דוטרטה שכן הוא ספג ביקורת מצד ארגוני זכויות אדם בינלאומיים אשר טענו כי הוא איפשר למיליציות מקומיות אזרחיות להרוג כאלף חשודים בפלילים ברחבי בעיר. גם בתוך הפיליפינים יש את אלו החושבים שהוא איש מסוכן והטוענים כי נשיאות בהנהגתו תביא לתקופה של חוסר יציבות גדול. מנגד נמצאים תומכיו של דוטרטה אשר משבחים את סגנון חייו ועקרונותיו. דוטרטה מתגורר בבית צנוע, נוהג לנוע ברחבי עירו באופנוע ותומך בארגוני להטבי”ם – מדיניות מסוכנת בפניי עצמה בפיליפינים, מדינה קתולית במהותה.

דוטרטה ידוע בהתבטאויותיו השנויות במחלוקת, כגון התבטאותו בהקשר למיגור בעיית עברייני הסמים בה אמר, “המדינה צריכה להקים בתי לוויות, לא בתי מעצר” או כאשר אמר כי לאחר שייבחר הוא יבטל את הקונגרס או יכונן ממשלת מהפכה. התבטאויותיו הביא לכך שבמערב רבים מכנים אותו “דונלד טראמפ הפיליפיני”, אולם בפיליפינים, אשר רואים את תוצאות המאבק שלו בפשיעה, רבים נוהגים לכנותו “דוטרטה הארי” על פי דמותו של כוכב הסרט “הארי המזוהם”, ובעירו דאוואו רבים מהתושבים מכנים אותו “המעניש”.

מערכת היחסים בין ישראל לפיליפינים נמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות. המשבר הכלכלי העולמי ב-2008 נתן את אותותיו עם ירידות חדות בהיקף המסחר בין המדינות בשנים שלאחר מכן, אך בעזרת מאמצים משותפים של גופים כגון לשכת המחסר, מכון הייצוא ומשרד הכלכלה, אשר החל בעבודתו בפיליפינים בשנת 2012, היקף המסחר התייצב בשנים 2012-2014 וכבר בשנת 2015 ניתן היה לראות עלייה משמעותית (של כ-25% מעל הממוצע של השנים הקודמות). לפניי מספר חודשים ביקר מזה זמן רב שר ישראלי בפיליפינים, השר לוין, אשר ערך ביקור וניפגש עם גורמים כלכליים חשובים במדינה. מאמצים אלו, מביאים לחיזוק השת”פ בין המדינות. בחודש יוני הקרוב, אמורה להגיע משלחת מעורבת מהפיליפינים לישראל של אנשי ממשל וחברות פרטיות.

אנו מאמינים שהממשל החדש בפיליפינים יחד עם ההתפתחויות האחרונות יביאו להמשך חיזוק מגמת הסחר בין ישראל לפיליפינים. בחודש אוגוסט הקרוב ייתחלף הנספח הכלכלי, מר דורון חמו, שיסיים את תפקידו. במקומו ייכנס מר רן יחזקאל ששימש בעברו כנספח בוייטנאם ובקנדה.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל