“התחממות בין-יבשתית” – יחסי טאיוואן ישראל

בשבעת הימים האחרונים, הנספחות הכלכלית בטאייפי אירחה 4 משלחות ישראליות וכן השתתפה בארגון כנס הנקרא “The Huzpa Club” (ניתן לקרוא בלינק). זהו היה השבוע הכי עמוס ופורה שהתרחש בטאיוואן בשנים האחרונות (מבחינת מדינת ישראל) ולכן ניתן לראות בשנה הנוכחית כמדד להתחממות יחסי ישראל-טאיוואן בתחום העסקי והכלכלי, שכן הרצון של חברות ישראליות וגופים ממשלתיים להגיע לטאיוואן וליצור חיבור עמוק יותר בין שני הצדדים בא על ידי ביטוי בכמות המשלחות הנכנסות אשר עולה משנה לשנה. הצד הטאיווני אינו אדיש במערכת יחסים זו, חברות בכירות בתעשייה המקומית וגורמים ממשלתיים מביעים באופן שוטף את התעניינותם באירוח משלחות אלו ולא רק בגלל אופיין אלא בעיקר בגלל מוצאן.

המשלחות שהגיעו לטאיוואן עסקו בארבעה תחומים, תחום הסייבר, מחקר ופיתוח, מוצרי צריכה וציוד רפואי. משלחת הסייבר הגיעה לטאיוואן בזכות עבודה משותפת עם מחלקת הסייבר של מכון הייצוא. משלחת זו אשר מנתה 10 חברות הגיעה ליומיים בהם נפגשה עם כ-100 נציגים מחברות מקומיות וכ-25 נציגי בנקים וגופים ממשלתיים. בעקבות החתימה על הסכם מו”פ בין טאיוואן לישראל בחודש אפריל שנה שעברה, מתימו”פ החליטו להרים את הכפפה ואירגנו את משלחת המחקר ופיתוח שכללה 12 חברות ישראליות שנפגשו עם 60 חברות מקומיות ודנו בדרכי פעולה לשת”פ במו”פ. משלחת נוספת אשר אורגנה על ידי איגוד לשכות המסחר הגיעה לאירוע “סורסינג טאיוואן” על מנת לבחון אפשרויות של יבוא מוצרי צריכה מטאיוואן לישראל. משלחת הציוד רפואי שהייתה אחרונה להגיע, גם כן הגיעה לטאיוואן בסיוע מכון הייצוא, נפגשה עם כ-30 חברות והתארחה אצל שני בתי חולים מן המובילים בטאיוואן. סה”כ בשבוע אחד הגיעו 63 חברות ישראליות שנפגשו עם למעלה מ-200 חברות מקומיות!

התגובות הנלהבות לא איחרו להגיע משני הצדדים, “היו לנו יומיים מלאי הזדמנויות שכבר במהלכם נקבעו פגישות המשך בטאיוואן וגם הבאת לקוחות לביקור אצלנו בישראל. העבודה מול השוק הטיוואני יכולה להיות מאוד מורכבת אך לדעתי טמון בשוק הזה המון פוטנציאל עסקי הן בגלל הקשר החם לישראל והן בגלל בשלות והבנה בטכנולוגיה מתקדמת.” אמר רועי הלר, מנהל המכירות של חברת Nucleon בהתייחסותו למשלחת הסייבר. מן הצד השני, מר. Jin Liu סגן מנהלHua Nan financial holding אמר “התרשמתי מאוד מטכנולוגיות הסייבר המתקדמות של ישראל, הפתרונות החדשניים שהוצגו ע”י החברות הישראליות אכן חדשות לי. אני מאמין שיש פוטנציאל גדול בשיתופי פעולה בין חברות ישראליות לחברות טאיווניות”. כצפוי למדינה שמתבססת כאחת הדומיננטיות בתחום הסייבר, חברות ישראליות זכו להערכה רבה, אך גם בתחום המכשור הרפואי לא חסכו בשבחים, “אנחנו מודים על ההזדמנות שניתנה לנו לראות כל כך הרבה מוצרים מתקדמים וחדשניים של חברות מכשור רפואי ישראליות. אנחנו מעוניינים מאוד בשיתוף פעולה נוסף עם חברות אלה בעתיד, דבר אשר יהיה לתועלת עבור המטופלים שלנו.” אמר ד”ר Ray-Jade Chen, מנהל בית החולים Taipei Medical University Hospital.

האם אותה הערכה לה זכו החברות הגיעה רק בזכות המוצרים שהציגו או שמא ישנה הערכה גם לישראלים באשר הם? על פי הלר קיים אלמנט נוסף שמהווה פקטור משמעותי בביסוס הקשרים בין ישראל לטאיוואן, “שמחתי לראות את היחס החם וההערכה הרבה שישראלים וחברות ישראליות מקבלות בטאיוואן. מועדון חוצפה האיר את עיני בהרבה מובנים על המשותף בין טיוואן וישראל ואני מאוד שמח שלקחנו חלק במפגש”.

כיצד ניתן לנצל את הערכה זו, הן כלפיי רמת הטכנולוגיה הישראלית והן וכלפיי המוח הישראלי? ובכן, חברות אשר מעוניינות לנצל את האפשרויות הטמונות בטאיוואן ולהמשיך להראות מדוע כדי לעבוד עם חברות ישראליות, או לחילופין חברות אשר חושבות כי תחום עיסוקן מתאים לכלכלה הטאיווניות ומעוניינות לנסות לקדם משלחת ישראלית בתחום זה, מוזמנות ליצור קשר עם הנספחות הכלכלית בטאיפיי בכתובת המייל Taipei@israeltrade.gov.il.

IMG_33021460616177679

 

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל