בחירות בטאיוואן

יום שבת האחרון, ה-16.1.2016, היווה ציון דרך משמעותי בטאיוואן. זוהי הפעם השישית סך הכל, שנערכו הבחירות בטאיוואן וכנראה סימנו שינוי דרך משמעותי בפוליטיקה המקומית. ראשיתה של טאיוואן החלה בסוף שנת 1949, כאשר מפלגתו Chiang Kai-Shek הפסידה במלחמה בסין נגד מפלגתו הקומוניסטית של Mao Zedong והתמקמה בטאיפיי. מפלגתו של Chiang Kai-Shek, הנקראת Kuomintang או בקיצור KMT, שלטה בטאיוואן 51 שנים עד שנת 2000. שנה זו היוותה ציון דרך נוסף בפוליטיקה הטאיוונית, כאשר מפלגת ה-Democratic Progressive Party) DPP) עלתה לשלטון ופעם ראשונה בטאיוואן הוחלף שלטון ה-KMT. כאשר מפלגת ה-DPP עלתה לשלטון עם הנשיא Chen Shui-Bian, הם זכו ברוב הקולות, אך לא בפער משמעותי. מפלגת ה-DPP החזיקה בשלטון 8 שנים ולאחר מכן שוב הוחלפה במפלגת ה-KMT.

בבחירות בטאיוואן המצביעים נדרשים לבצע שלוש הצבעות: הראשונה הינה למי יהיה הנשיא, השנייה למי ישב בגוף המחוקק והשלישית הינה לאיזו מפלגה תשב בשלטון. את שינוי הכיוון בטאיוואן ניתן היה כבר לזהות בבחירות לראשות המחוזות, שנערכו לפני כשנה וחצי, כאשר מפלגת ה-DPP זכתה בכמעט כל המחוזות בטאיוואן פרט למחוז אחד. מגמה זו המשיכה לצבור תאוצה, כאשר הסקרים לבחירות הנוכחיות הראו, כי למפלגת ה-DPP  יתרון בבחירות.

כאמור, הפתעה גדולה לא הייתה בשבת. Tsai Ing-wen זכתה ב-56% אחוז מהקולות ולראשונה בתולדות המדינה נבחרה נשיאה. לא זאת בלבד שזאת הפעם הראשונה בטאיוואן, בה נבחרה אישה לנשיאות, זוהי גם הפעם הראשונה במזרח-אסיה, שאישה נבחרת לתפקיד רם המעלה ללא קשרים משפחתיים מוקדמים. Tsai היא בת למכונאי רכב, אשר הצליחה לפלס את דרכה לצמרת הפוליטיקה דרך האקדמיה והשירות הציבור, בו עסקה טרם כניסתה לחיים הפוליטיים ב-2004.

אם כן, מדוע זהו שינוי דרך משמעותי בפוליטיקה המקומית? כיוון שמפלגת ה-DPP כעת שולטת בפעם הראשונה הן במשרת הנשיאות והן בגוף המחוקק, דבר אשר יקנה להם לקדם את מדיניותם במגוון תחומים חשובים. מפלגת ה-DPP ידועה בעיקר בתמיכה בעקרונות, כמו רווחה חברתית, הכוללים בתוכם זכויות נשים, דאגה לקשישים, ילדים ועוד. יתרה מכן, מפלגה זו דוגלת בעיקר בזכויות האדם ודמוקרטיה, כלכלה מאוזנת, חינוך ורפורמה תרבותית ומדיניות חוץ של שלום. אך אחד הדברים היותר מעניינים, שצפויים לקרות כעת, הוא התפתחות מערכת היחסים עם סין.

בשבע וחצי השנים האחרונות, בו מפלגת ה-KMT הייתה בשלטון, חלה התקרבות הדרגתית בין טאיוואן לסין. התקרבות זו הביאה לפתיחת קשרי תעופה והרחבה מסיבית של קשרי הסחר בין טאיוואן לסין. השיא של ההתחממות ביחסים היה בפגישה ההיסטורית בין נשיא סין Xi Jinping, לבין נשיא טאיוואן Ma Ying-jeou, שהתקיימה בסינגפור בנובמבר 2015. לקראת הבחירות הקרובות, המשרד לענייני טאיוואן בסין פרסם לתקשורת, כי בחירתה הצפוי של Tsai צפויה להעמיד "אתגרים חדשים" ולהביא "לשינויים מורכבים" ביחסים סין-טאיוואן.

אמנם Tsai הצהירה והתחייבה לשמירת הסטטוס קוו עם סין, אך בטוח שכעת היא תצטרך להתמודד עם לחצים של גורמים פוליטיים, הן מתוך מפלגתה שלה והן מחוצה לה. כעת Tsai תצטרך להראות את יכולותיה הפוליטית, בשמירה וביסוס העקרונות הבולטים של מפלגתה, שכנראה סיפקו לה את התמיכה הרחבה בבחירות הנוכחיות ואף חשוב מכך בהתמודדות עם היחסים המורכבים של סין-טאיוואן.

השאלה הנשאלת כמובן היא כיצד בחירות אלו ישפיעו על ישראל? אין זה סוד, כי בין ישראל לטאיוואן קיים שיתוף פעולה מסחרי במספר נושאים, אך האם שינוי המפלגה ישפיע על קשרים אלו?

התשובה המסתמנת לי פי הצהרותיה של הנשיאה הנבחרת Tsai היא, שהיא מבינה את הצורך בחיזוק הכלכלה המקומית ומחפשת ליצור קשרים ארוכי טווח ועמידים בין חברות טאיווניות לחברות ממדינות אחרות בעולם. Tsai הצהירה, כי שמה לעצמה לדגש לפתח את התעשייה המקומית בין אם זה בהשקעות, שיתופי פעולה אפשריים, או שיפור מרכזי ה-R&D. כמו כן, על פי אחד נאומיה האחרונים היא הכריזה, כי שמה לעצמה לדגש לשפר חמישה ענפים מרכזיים: IoT, Life Science, Green Energy, Smart Machinery ו-Defense Industry.

חברות המעוניינת להביא את הידע שלהם בתחומים אלו וכמובן חברות אחרותף אשר רוצות לנצל את ההזדמנות לרצונה העמוק של ממשלת טאיוואן ליצור קשרים גלובליים מוזמן ליצור איתי בכתובת המייל Taipei@israeltrade.gov.il.

220px-Tsai_Ing-wen_2009
נשיאת טאיוואן הנבחרת Tsai Ing-wen Source=http://www.flickr.com/photos/davidonformosa/3350335987/sizes/o/ Author=http://www.flickr.com/photos/davidonformosa/ davidreid

צור קשר עם:

דורון חמו

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל