חקלאות מסורתית מחפשת פתרונות

הסיסמה של כנס ביטחון המזון, בו השתתפתי החודש הייתה:

Thank the Farmer for the Food We Eat

החקלאות בהודו מרוכזת בעיקרה על ידי חקלאים קטנים וככזו, נתונה לחסדי הטבע. למרבה האירוניה, מחקרים מראים, כי חקלאים אלו אינם נוטים לעשות ביטוח מפני “כוחות טבע” מאחר ומדובר במהלך חד כיווני (ראו דו”ח של HYSTRA בתחום)
השנה הייתה שנת שיא במספר החקלאים, המתאבדים במדינה מהרשטרה: עד ספטמבר השנה נספרו כ- 2,000 מקרי התאבדות, מספר שיא בחמש השנים האחרונות.

נראה, כי הבצורת הקשה, שעוברת על המדינה בשנה האחרונה, פוגעת ברמות היבול של החקלאים, עד לרמה של חוסר יבול. אלו מביאים, במקרים רבים, לפגיעה בהכנסה עד לחוסר הכנסה כלל וכתוצאה, ניתן לראות עלייה בהתאבדות.

בעקבות פיזורו הנרחב של סקטור החקלאות בהודו, זהו סקטור שאינו מאורגן, מתקני ההשקיה אינם נגישים לכל השטחים והחקלאים עובדים על שטחים קטנים במיוחד ולכן לא כלכליים. החקלאים לא זוכים למימון נגיש ומכיר הרכישה המינימאלית של היבול, אינו מגיע לחקלאי. בנוסף, עלות התשומות לחקלאי עולה עם השנים, מה שמצמצם את הרווחים, כיוון שמחירי המכירה אינם גדלים בהתאם.

אפילו היום, בחלקים מסוימים של המדינה, חקלאות הינו עיסוק עונתי. במחוזות רבים החקלאים מקבלים יבול אחד בשנה ולכן מתקשים בהמשך השנה. גם לאחר הקטיף, השימור של המזון, ההובלה ומכירתו הינם בעייתיים לאור הפיזור ובעיות בתנאים וכלים לשימורו.

נדרשים פתרונות עבור חקלאים אלו לאורך כל שלבי התהליך על מנת לשמר מקצוע זה:

  1. ניהול מים נכון יותר.
  2. פיתוח פתרונות פיננסיים עבור חקלאים אלו והדרכות בניהול נכון של הכספים.
  3. שינוי הגישה והתייחסות לחקלאות כתחום מקצועי ולא תחום מסורתי ומכאן העברת טכנולוגיות גם לחקלאים הקטנים. נדרשות הדרכות בנושא חקלאות עבורם על מנת להביא את הטכנולוגיה למודעות ולהעשירם בידע חקלאי.
  4. פרויקטים לחיבור מספר חקלאים קטנים לעבודה משותפת בחלקה גדולה יותר ברמה מסחרית.
  5. פיתוח מודל עסקי מתאים, שמקטין את דמי התיווך לחקלאים קטנים (גם בקניית טכנולוגיות וגם במכירת התוצרת).
    פיתוח המוצר הנכון במחיר הנכון ובעיקר במודל העסקי הנכון עבור אוכלוסייה זו יסייע בגידול בכמות היבול ועל כן בשיפור מצבם של החקלאים.

בשנה האחרונה הועברו במכון היצוא, בשיתוף מנהל סחר חוץ, מספר סדנאות הדרכה לפיתוח מוצרים לחקלאים קטנים תחת תחום ה- BOP) Base of the Pyramid), העוסק בעשיית עסקים עם עניי העולם והכללתם בשרשרת הערך. Small holder farmers מהווים נתח עצום מאוכלוסיית ה-BOP, המונה כ- 5 מיליארד איש ומוערכת בכ- 12 טריליון דולר. מדובר בפוטנציאל עסקי אמיתי, באוכלוסייה בעלת צרכים בוערים וצורך נואש בידע וטכנולוגיות שישפרו את מצבם.

למידע נוסף אנא הכנס לסקירה בנושא BOP.

חברות בעלות פתרונות טכנולוגיים, המעוניינות להשתלב בשוק ההודי, מוזמנות לפנות אלינו!

צור קשר עם:

דנה נהרי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל