תאילנד, תוצאות מפתיעות במכרז לרישיון 4G לחברות התקשורת TRUE ו- AIS


auction 4G

ב-12 בנובמבר 2015, חברות התקשורת התאילנדיות TRUE ו- AIS זכו בשני המכרזים לרישיונות 4G בסכום כולל של 80.78 ביליון בהאט. חברת TRUE זכתה ברישיון הראשון בסכום של 39.79 ביליון בהאט וחברת AIS זכתה ברישיון השני בסכום של 40.99 ביליון בהאט. מבחינה ריאלית מדובר בכ- 200% מעל למחיר המצופה מהמכרז.

לאחר 30 שעות ו-86 סיבובים המשרד הלאומי לתקשורת ושידור (NBTC – National Broadcasting and Telecommunications Commission) הכריז על הזוכים בשמונה בערב. מחיר הבסיס עבור כל רישיון היה במקור 15.91 ביליון בהאט וההצעות היו מעל לפי שניים משערוך השווי לרוחב הפס. תוצאות המכרז יאכפו ע”י NBTC החל מה-17 בנובמבר.

AIS_dtac_Truemove-H

 

החברות הנוספות, שהשתתפו במכרז והפסידו JAS Mobile Broadband ו- DTAC הציעו 38.99 ביליון בהאט ו-17.50 ביליון בהאט בהתאמה. ארבע החברות, שהשתתפו במכרז, הינן חברות בת לחברות הטלקום הגדולות בתאילנד, שלושה מהן מפעילות סלולר. מניות החברות אב, הרשומות בבורסת תאילנד צנחו עקב חששות המשקיעים, כי הצעות החברות היו גבוהות מידי.

למידע נוסף על צניחת המניות – AIS leading shares lower amid costly auction

עבור שלוש החברות הגדולות, המכרז היה בגדר “להיות או לחדול” והפסד במכרז משמעו הפסד הזדמנויות עתידיות רבות אחרות. עבור TRUE זכייה ברישיון 4G צפוי לשמור על מיקומם כמובילים בתחום שירותי 4G. עבור AIS זכייה ברישיון 4G תאפשר גישה לשוק ה- 4G ותסייע בגידול ההכנסות בגין תוכן מובייל, זאת מכיוון שאין להם כרגע שירות 4G המוצע ללקוח. ל- DTAC, שהפסידה את המכרז, אין שינוי מהותי, שכן היא כבר מחזיקה ברישיון G4 במדינה עם פריסה חלקית, אולם, רישיון זה צפוי לפוג ב- 2018 מה שיקשה עליהם בעתיד ועל כן הם מנסים לשריין רישיון נוסף.
opportunities 4g

החברות הזוכות יוכלו להתחיל להפעיל את הרישיון החדש לאחר תשלום של חצי מסכום המכרז (לא יאוחר מ 90 יום מיום הזכייה) ומחויבות להציע שירותים בתעריף נמוך מהתעריף המוצע כיום לשירותי 3G. כמו כן, החברות הזוכות מצופות לפרוס את רשתות ה- 4G לחצי מהאוכלוסייה בתאילנד תוך שנתיים מיום קבלת הרישיון ול-80% מהאוכלוסייה במדינה תוך ארבע שנים.

thailands-telecom-market-information

 

כמובן, שיש בעיה נוספת, שכן צפוי מכרז נוסף בקרוב ל- G4 ויש ספקות גדולים האם ניתן יהיה להשיג את הסכומים הללו או דומים להם, מה שיטיל צל על מחירי הרישיונות של המכרז הנוכחי.

למרות המחירים הגבוהים הובהר, כי העלות הנוספת לא תגולגל על הצרכן הסופי.

צור קשר עם:

ברק שרעבי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל