האם מזון אורגני בבירת המזון המהיר של אסיה נשמע לכם פרדוקס?

בשנים האחרונות ישנה עליה משמעותית בשוק המזון האורגני בטאיוואן כחלק מהמעבר לתזונה בריאה יותר. מגמה זו רק התחזקה על רק שערוריות מזון בשנתיים האחרונות, שכללו שמן לבישול שלא יועד לצריכת אדם, כימיקלים מסוכנים, שנמצאו בתה, טופו שהכיל רכיבים מסרטנים ועוד.

חקלאות אורגנית החלה בטאיוואן בתחילת שנות ה-90′ ומאז השוק עבר דרך ארוכה מנישה לחובבי סביבה ובריאות לדרך חיים לטאיוואנים רבים. כבר בשנת 2004 היו ברחבי טאיוואן אלף חנויות אורגניות, שבינתיים כבר הפכו לכמה אלפים, מה שהפך את טאיוואן למגמה המובילה באסיה במגמה זו.

אמנם ברחובות טאיוואן, המפורסמת בשווקי הלילה התוססים שלה, אפשר למצוא בעיקר אוכל מטוגן בשמן עמוק בדוכנים שחלק מהאנשים עשויים לכנות אותם מפוקפקים, אבל אל תתנו לתמנונים המטוגנים להטעות אתכם. לצד המזון המהיר הנמצא פה בשפע, גם מתקיים ענף מזון אורגני משגשג.

הטאיוואנים, בעיקר בערים הגדולות, מעוניינים באוכל בריא יותר ללא חשש משערוריות מזון ולכן ניתן למצוא בקלות סופרמרקטים ורשתות של חנויות אורגניות וגם בחנויות הרגילות ניתן למצוא מחלקות אורגניות.

שוק המזון האורגני קורץ במיוחד לחברות זרות, שכן למעלה מ- 70% ממוצרי המזון והשתייה האורגנים הנמכרים בטאיוואן מיובאים מחו”ל. כמו כן, הצריכה לנפש בטאיוואן על אוכל הינה אחת הגבוהות באסיה, על אחת כמה וכמה כשמדובר באוכל הממותג כבריא ואורגני.

לאחת מהרשתות האורגניות הפעילות היום בטאיוואן, Lee­zen, כבר 87 סניפים בכל רחבי טאיוואן ומחזור מכירות של למעלה מ-4 מיליון דולר. רשתות אורגניות מובילות נוספות הינן Yogi House International, Santa Cruz, Earthlife ו- Cotton Land.

יחד עם זאת, עדיין ישנו חסם רגולטורי. בטאיוואן, שלא כמו בישראל, ההכרה במוצרים אורגניים נעשית על ידי משרד החקלאות ישירות. אי לכך, מוצרים אורגנים בעלי תקן ישראלי לא מוכרים כאורגניים בטאיוואן. נושא זה אנו מקווים להעלות בחודש הבא בעת דיוני הוועדה הכלכלית, המעורבת בין ישראל לטאיוואן.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל