רוחות המזרח: וועדה כלכלית מעורבת ישראל – טאיוואן

חודש הרוחות (Ghost Month) החל השנה בין ה-14 באוגוסט ל-12 בספטמבר הוא ההסבר המטאפיזי הטוב ביותר למה, שמתרחש בימים אלו בחלקו המזרחי של העולם- המפולות הפיננסיות. על פי המסורת הסינית ובכך הדבר נוגע בהכרח גם לטאיוואן, בחודש זה נפתחים שערי הגיהינום וכל הרוחות הרעות עוזבות את מושבן ומגיעות חזרה על מנת להשביע את רעבונן ואף אולי לזכות במעשים טובים לקראת הגלגול הבא.

במהלך תקופה זו, טאיוואנים רבים נוקטים במשנה זהירות על מנת לא לעורר את חמתם של הרוחות. זר שרגיש, יבחין בוודאי במספר מנהגים נפוצים: טאיוואנים רבים לא שוחים במהלך החודש, מתוך מחשבה שרוחות שטבעו בים ימשכו אנשים למצולות על מנת לתפוס את מקומם ולהיוולד מחדש. שריקות, במיוחד בלילה, הם דבר לא מקובל, שכן על פי האמונה שריקות קוראות לרוחות, שלא יעזבו את השורק במהרה. מנהגים נוספים, כמו הישענות על קירות (מסתבר, שהרוחות אוהבות להימצא על קירות בשל הטמפרטורה היחסית קרירות), או ישיבה במופע בשורה הראשונה (על פי המנהג השורה הראשונה שמורה לרוחות) אינם מקובלים במהלך החודש.

על כן, מי שירצה, יוכל לתרץ את המפולת הפיננסית הנוכחית ולקשרה לחודש הרוחות, שמסתובבות כרגע בין האנשים ומשרות אווירה אפלה. כמי שמעודכן באופן תדיר בחדשות המקומיות, אין זה סוד, שלאחרונה המצב הכלכלי אינו מזהיר, לא בטאיוואן ולא בסין. זה כבר שבועות, שהעיתונות המקומית מספרת את מה שהעולם המערבי נחשף לאחרונה- ירידות חדות בביקוש, ירידות חדות בהזמנות היצור. מדד היצור הטאיוואני יורד בחדות זה שלושה חודשים (בחודש יוני ירד בכ- 9% נוספים). התמ”ג הצפוי לשנת 2015 עודכן לאחרונה מצפי של 3.2% בתחילת השנה ל- 1.65% כעת. טאיוואן, אשר 40% מהיצוא שלה מופנה לסין והונג קונג, קשורה קשר גורדי לכלכלה הסינית לטוב ולרעה. טוב ברגעי שגשוג, רע ברגעי משבר, כמו עכשיו.

יחד עם זאת, טאיוואן כלכלה חזקה ובריאה והינה אחת מ-20 שותפות הסחר המרכזיות של ישראל. 1.3 מיליארד דולר היה נפח המסחר בשנת 2014 בין שני הצדדים, עם גרעון קטן לישראל. למרות שרוב עבודתנו בנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בטייפה מתרכזת ברובד ה- B2B, בעיקר בסיוע ובמציאת שותפים ומפיצים לחברות, לעתים מזדמן לנו לעסוק גם בנושאי G2G. אחת לשנתיים מתכנסים משרדי הממשלה משני הצדדים ונפגשים לדיונים כלכליים משותפים תחת הכותרת “וועדה כלכלית מעורבת“. כל משרד מעלה את הנקודות, אותן ירצה לקדם מול הצד השני. לדוגמה, רק לאחרונה נחתם הסכם מו”פ בין טאיוואן לישראל, שיאפשר לחברות פרטיות משני הצדדים לקבל מענקים לפרויקטי מו”פ משותפים. הסכם זה הינו  תוצאה של דיוני הוועדה הקודמת, שהתקיימה בנובמבר 2013 בטייפה.

השנה, תתקיים הוועדה ה-11 ב-18 באוקטובר בישראל. אני קורא בזאת הן למשרדי הממשלה והן לתעשייה ולחברות הפרטיות להעלות נושאים אותם יבקשו להעלות ובהם ירצו שהוועדה תתמקד. נושאים כגון: הסרת חסמי סחר, הקלה רגולטורית, היתרי יצוא וכן כל נושא, שמקשה או יכול להקל בתחום המסחר וההשקעות,יתקבל בברכה ואנו מבטיחים לעשות את המרב על מנת להשיג את המטרה.

 

הערות ובקשות ניתן לשלוח ישירות לנספח המסחרי בטאיוואן, דורון חמו בכתובת:  doron.hemo@israeltrade.gov.il

10325394_804843286193914_2012725663382446991_n

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל