מעסיק ממאדים, עובדים מנוגה

המשפט "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" נכון במיוחד, כשמרחיבים את הפעילות העסקית בווייטנאם. אין צורך להכביר במילים באשר לחשיבות ההון האנושי בחברה והשפעתו על סיכויי ההצלחה. בשל כך, אתגר גיוס העובדים המתאימים בווייטנאם הוא בעל חשיבות עליונה עבור חברות ישראליות.

לאחרונה, אני מסייע ליותר ויותר חברות ואנשי עסקים באיתור וגיוס עובדים לפעילות הצומחת שלהם במדינה. בעקבות פתיחת המשרד שלנו בהו צ'י מין סיטי והרחבת פעילות הנספחות באופן כללי, גייסתי גם אני 6 עובדים במהלך כהונתי בווייטנאם.

איך מגייסים עובדים מוכשרים, מהימנים ומסורים בתרבות שונה כל כך וסביבה עסקית הפועלת לפי קודים, שלרוב אינם ברורים לנו?

ראשית, כדאי להכיר בכך, שהבנתנו את התרבות היא מוגבלת ולבקש סיוע משותף וייטנאמי מהימן. שותף זה יכול לעבור על קורות חיים ולהצביע על בעיות או אפילו לדבר עם המועמדים ולבצע סינון ראשוני. עזרה חשובה נוספת היא באיתור עמודי המועמדים ברשתות החברתיות, משום ששמות רבים חוזרים על עצמם וכן בתרגום והסבר תרבותי של הפוסטים השונים היכולים ללמד על אופיו של המועמד.

שנית, מומלץ לקבוע קריטריונים ברורים כתנאי סף. עבודה בחברות וארגונים זרים היא בעלת יוקרה רבה בווייטנאם ולכן לכל משרה מתקבלות מאות פניות של מועמדים. קביעת תנאי סף ברורים והקפדה עליהם מקילה מאוד על הסינון הראשוני.

רצוי שאחד מתנאי הסף יהיה שליטה באנגלית ברמה גבוהה. לרוב, כבר בשלב קורות החיים אפשר לקבל מושג טוב על רמת האנגלית של המועמד. ככלל, רמת האנגלית של צעירים וייטנאמים הולכת ומשתפרת כתוצאה משיפור רמת ההוראה ויציאתם של רבים ללימודים בחו"ל, אולם חשוב לבדוק יכולת זו כדי לאפשר תקשורת טובה בין המנהל הישראלי לעובד הווייטנאמי.

שלישית, אני ממליץ לא לייחס חשיבות רבה מדי לתואר האקדמי ולציונים שהשיג המועמד בלימודיו. לא פעם נתקלתי במועמדים עם תעודה ממוסד אקדמי באירופה או ארה"ב, אך בהמשך התהליך התברר, כי מדובר בלימודים מקוונים (on-line) והמועמד מעולם לא יצא מווייטנאם…

זאת ועוד, במוסדות אקדמיים מקומיים נפוץ הנוהג של תשלום למורים ולהנהלה תמורת שיפור ציון או תעודה. אין בכך כדי לשפוך אור שלילי על המועמד, שכן זהו אופן ההתנהלות במקום, אך כאמור כדאי לקחת את הציונים בערבון מוגבל מאוד.

קריאה מדוקדקת בקורות החיים ומספר שאלות פשוטות בראיון העבודה יוכלו לחשוף האם למועמד (או למשפחתו) יש עסק פרטי, שבכוונתו לפתח תוך כדי עבודה עבור החברה שלך. הפעלת עסק משפחתי מקובלת מאוד כאן ורבים מהם אף מציינים זאת במפורש כדי להראות, שהם יזמיים ובעלי חוש עסקי מפותח. כך למשל, הפסקה ממושכת בין עבודה לעבודה (בעיקר אצל גברים) יכולה להצביע על פרק זמן, שהוקדש לפתיחת עסק. לעיתים, שאלות על פעילות פנאי יכולה להביא למידע זה, כאשר מועמדים מציינים, כי הם "מייעצים לחברים" או "עוסקים בתרגום".

לבסוף, המלצה ממכר היא קרוב לוודאי הדרך הטובה ביותר לצמצם את מרחב אי הוודאות, שבגיוס עובדים במדינה זרה וכך גם בווייטנאם. יחד עם זאת, כדאי לברר את טיב הקשר בין הממליץ למועמד החדש שכן בתרבות הווייטנאמית קיימים ניואנסים עדינים של מחויבויות ונאמנויות שיכולים להוות מכשול בקיום יחסי עבודה תקינים וארוכי טווח עם עובד חדש אשר הגיע דרך המלצה ממכר.

אלו מכם המעדיפים לגייס בשיטת "עשה זאת בעצמך" יכולים להיעזר באתרי דרושים. אחד הנוחים שבהם, המאפשר פרסום גם באנגלית הוא הוא Vietnam Works.

בהצלחה!

צור קשר עם:

צפריר אסף

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל