טכנולוגיה מתקדמת נדרשת – זהות משתמש הנייד

לא אחת קורה, שתוך עיון שגרתי בתדפיס החיובים בבנק מתגלה לך לתדהמתך, שרכשת אפליקציה או שדרוג למשחק כלשהו, שמעולם לא שמעת על שמו. החשדות מול הנער המתבגר שבבית מתגלים מהר מאוד כנכונים. פעולה פיננסית מקוונת, שעשויה לקחת לדור ההורים רבע שעה, תתבצע באמצעות דור בניהם בתוך שניות ספורות באמצעות האלפון החכם ("הסמארטפון"), שהנחת על השולחן לרגע והופ, הוא רכש לו את מבוקשו.

לראשונה, המכשיר המוביל בעולם לביצוע עסקאות פיננסיות בעולם המערבי בשנת 2014 הוא הסמארטפון. אמנם, גנבי זהויות ועברייני הונאה אחרים מהווים איום מתמשך לכל עסקה מקוונת, אך האיום הוחרף בשל השימוש הרחב, שנעשה בסמארטפונים ככלי עיקרי לביצוע העסקאות.

מראשיתו, נושא הבטיחות מלווה את תחום השירותים המקוונים, אך בעשור האחרון עם ההצטיידות הרחבה בסמארטפונים, הנושא הופך רק מורכב יותר, הן עבור הלקוח והן עבור ספק השירות. מרכישת כרטיסים להופעה ועד לביצוע פעולות פיננסיות מקוונות מול הבנק, זהות מבצע הפעולה הופכת לקרדינאלית.

במחקר אוסטרלי, אשר הופץ לאחרונה על ידי ענקית התקשורת הבינלאומית "טלסטרה"- 'Mobile Identity – The Fusion of Financial Services, Mobile and Identity', מוצגת העובדה, שלקוחות המבצעים פעולות בנקאיות מקוונות בסמארטפון מעוניינים בזיהוי מידי ביומטרי (באמצעות קול או טביעת אצבע) במקום להידרש להוכחת זהותם באמצעות סיסמאות ושמות משתמש (לעיון בדו"ח המלא ראו כאן).

לצד העליה הגדולה במספר הלקוחות המשתמשים בסמארטפונים לביצוע עסקאות פיננסיות, עולות גם הציפיות לגבי ייעול אמצעי הזיהוי ובפועל, כ- 47% מהלקוחות שלהם למעלה ממיליון דולר, מסרו לעורך המחקר, כי היו מעוניינים לחשוף את הפרופיל המזהה שלהם מול ספק השירות הפיננסי.

מאז הופעתו ובשל הנוחות שהוא מספק, הפך הסמארטפון למכשיר נפוץ לביצוע עסקאות פיננסיות. אנו מעוניינים לקבל שירותים פיננסיים, לשלם ולרכוש מוצרים מכל מקום ובכל זמן. רוקי סקופקליטי, מנהל בכיר בטלסטרה ציין, כי הצורך שלנו בנגישות לביצוע עסקות ישירות, אשר אף זכה לכינוי: ‘no-finapp-phobia’, מחייב את המוסדות להצטייד בטכנולוגיות חדשניות לזיהוי המשתמש במכשיר נייד באופן מהיר ויעיל יותר.

המחקר של טלסטרה נערך תוך בחינת מוסדות באמריקה, אירופה והפאסיפיק וחקר את התנהגות צרכנים באוסטרליה, סינגפור, מלזיה, אינדונזיה, הונג-קונג, אנגליה וארצות-הברית, כך שבשינויים קלים תוצאותיו תואמות גם הפעילות הכלכלית בישראל. המחקר דן בדרכים שונות לזיהוי לקוחות תוך מתן דגש על הדור הצעיר, אשר גדל אל עולם רווי סמארטפונים ושולט בו כבכף ידו.

המחקר מגלה, שלמעלה ממחצית הצרכנים בוחרים את הספק לביצוע עסקאות בהתבסס על המוניטין, שצבר בתחום אמינות ובטיחות. ציבור הצרכנים מצפה, גם אם תוך תשלום, כי המוסדות נותני השירות המקוון יתאימו את רמת הבטיחות לעליית התחכום של העסקאות המבוצעות באופן מקוון. כ-40% מהצרכנים שזהותם נגנבה לפחות פעם אחת סבורים, שהתקלה הייתה באחריות המוסד הפיננסי שלא נקט באמצעים מספקים.

ככל שמוסדות פיננסיים הולכים ותופסים מעמד כבעלי מוניטין בטיחות גבוה יותר מארגונים אחרים, הם יכולים להיות נושאי הדגל בקביעת קריטריונים עבור הפעילות הפיננסית המקוונת המשלבת בין  שירותים פיננסיים, ניידות וזהות (לגבי ה-DNA של הבטיחות במוסדות ראו כאן).

לפני המחקר של טלסטרה, פחות ממחצית הלקוחות האוסטרלים מרוצים משיטות הזיהוי הנהוגות כיום והם היו מעדיפים' שהמוסדות הפיננסיים יזהו את מבקש השירות באמצעים ביומטריים כמו זיהוי קול, טביעת אצבע, זיהוי פנים או רשתית העין. כחמישית מהצרכנים שהשתתפו במחקר הרחיקו אף לכת וציינו, כי במטרה למקסם את בטחון העסקאות, יסכימו לחלוק את רצף ה-DNA שלהם עם ספק השירות.

חברות בעלות אוריינטציה בתחום זה בעלות פתרונות לזיהוי משתמשי ניידים, מתבקשות לפנות אל הנספחות הכלכלית בסידני במטרה לתאם פגישות עבודה עם גורמים בכירים בטלסטרה. 

צור קשר עם:

אתי לוי

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל