אתגר לסטארטאפיסטים: טכנולוגיית הגנה על ייצור מזון אוסטרלי מפני העתקות

לא כולם ערניים לכך, שענף המזון נדרש להגנה מסוג זה, אולם, לאחרונה עלתה דרישה של יצרני המזון המקומיים לממשלת אוסטרליה, להגן על שוק ייצוא המזון הייחודי של היבשת מפני העתקות. שף סיני, אשר טעם בשר אוסטרלי של "דייוויד בלאקמור" (blackmorewagyu) בשנגחאי, הופתע מאיכותו הירודה של הבשר המיובא מאוסטרליה וטען, כי אכזבתו נובעת מהיכרות רבת שנים בהן עבד בדובאי עם הבשר הזה ממש. או אז התברר, כי סוחר הונה את הרוכש תוך התחזות ליצואן האוסטרלי וכי הסוכנות המייצאת בסידני אינה מכירה את המשלוח הזה כלל.

בואו נודה על האמת. גם אנשים נורמטיביים מוצאים עצמם לא פעם, לקראת סוף טיול במזרח הרחוק או אזור מפלי האיגוואסו בדרום אמריקה, רוכשים תיקים ושעונים שזויפו באיכות גבוהה, מדיה ובה סרטים ומוסיקה, שהועתקו באופן פיראטי, מכנסי ג'ינס וחולצות "פולו", שאינם נאמנים למקור וכדומה, אך הסיפור לא נגמר פה. לאחרונה נרשמת זליגת השוק השחור של מוצרים מזויפים אל האזור המסוכן של תחום המזון. בניגוד להעתקת טכנולוגיה או מוצרי הלבשה נלווים, בהם מדובר בפגיעה בזכויות יוצרים וברווחיות החברות המקוריות, שטרחו על המצאת המוצר הנדרש, כאן כבר מדובר על בריאות הציבור ממש, הדורש אכיפה פלילית משמעותית. הבעיה הינה: הקושי בזיהוי.

אוסטרליה רואה עצמה, בצדק רב, כמדינה מובילה בתחום החקלאות האיכותית. ייצור המזון באוסטרליה כפוף לכללים מחמירים, שנאכפים ביעילות והם שהוציאו למגוון מוצרים אוסטרלים את השם הטוב של תוצרת בריאה, נקייה, ראויה לאמון ואיכותית. תו התקן של מזון באוסטרליה מוכח ואינו ניתן לוויכוח. שוק המזון הבינלאומי, בעיקר בדרום מזרח אסיה, מעדיף לרכוש- גם אם ביוקר- מוצרי מזון, שמוצאם באוסטרליה, הודות לתו התקן המחמיר על המוצרים.

הבשר האוסטרלי הוא שם דבר בעולם כולו ולא בכדי מייבאת גם ישראל את רוב הבשר מאוסטרליה. עשרות מיליוני ראשי הבקר באוסטרליה ניזונים מעשב בר, מתגוררים בטבע בינות קנגורו מקפצים ולא ברפתות ואינם זוכים לתוספים לא טבעיים והגנה אנטיביוטית מיותרת. בהתאמה ובשינויים המחויבים, הדברים נכונים לשאר מוצרי היצוא האוסטרלי כמו: דובדבנים, אוכמניות, בשר טלה, חלב ומוצריו, אלכוהול ועוד. יצואן דובדבנים מטסמניה עדכן, כי בשנה שעברה, ספקית מזון וייטנאמית התלוננה מולו על טיב הדובדבנים הטסמניים, שרכשה זאת כאשר עונת הקטיף עמדה להתחיל חודש מאוחר יותר…

meat
הבשר האוסטרלי ידוע באיכותו

מומחים לתחום באוסטרליה טוענים, כי שוק זיוף המזון העולמי שווה 1.7 טריליון דולר לשנה וכי טכנולוגיה מזהה, אשר תצליח להפחית את כדאיות הזיוף, או תזהה את העבריין ותחסום אותו לחלוטין, שווה כסף גדול לשוק העולמי.

כיום נעשה מאמץ מיושן, בסיסי ומצומצם מדי על מנת למנוע זיוף מוצרים וברוב המקרים הוא מבוסס על הטמנת ברקוד בחלק הפנימי של האריזה, המאפשר מעקב ממוחשב אחר תנועת הסחורה. התמריץ לזייף מוצרי איכות גבוהה גדול בהרבה מהאתגר, שמציבה הפרקטיקה של רישום במדבקות ברקוד ולכן עלתה דרישה הקוראת לאיתור טכנולוגיות, שיספקו הגנה על מוצרים המועדים לזיוף.

חברות ישראליות להן רעיון מקורי להתמודדות עם האתגר מוזמנות לפנות לנספחות הכלכלית של ישראל בסידני.

צור קשר עם:

אתי לוי

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל