המדינה הראשונה שהקימה משרד לאנרגיות מתחדשות

בהמשך לפוסט קודם מחודש יוני 2014 (אבדן של 27 מיליארד דולר), שעסק באובדן העצום ברשת החשמל בהודו, די מפתיע לגלות, שהודו הייתה המדינה הראשונה בעולם, שהקימה מWind Farm Tamil Naduשרד לאנרגיות מתחדשות, שנקרא אז המשרד לאנרגיה ולאנרגיה לא קונבנציונלית. מצד שני, זה לא מפתיע אם מסתכלים על הפער בין הביקוש לצריכה של אנרגיה בהודו: 13% היום, אבל גדל והולך.

מאז הקמתו של המשרד, מתקיימת פעילות של הקמת חוות סולריות, הקמת סכרים ותחנות כוח להפקת חשמל ממפלי מים, ובשאר התחומים כמו רוח, עיבוד אשפה, ביומס, ביופיול ועוד.

פעילות זו מיקמה את הודו בשנים האחרונות בתוך עשר המדינות המובילות בכמות האנרגיה, המופקת ממקורות מתחדשים. אולם, עדיין באופן יחסי לכמות האנרגיה הנדרשת, זוהי כמות זעומה.

יש לזכור, כי הודו הינה יבואנית הנפט ומוצריו מספר 4 בעולם ויבואנית הגז מספר 6, מה שדוחף את הממשלה לתמיכה ביצירת מקורות אנרגיה חליפיים.

התחום המוביל הוא אנרגית הרוח. תמיכה ממשלתית בהקמת חוות רוח ליצירת חשמל הביאה את הודו למקום החמישי בעולם בכמות החשמל, המיוצרת מרוח. בסוף 2014 הופקו 22,000 מגה וואט מרוח, 4,000 מגה וואט ממפלי מים ו- 3,000 מגה וואט אנרגיה מהשמש. אחריהם, הפקת אנרגיה מפסולות עירוניות, חקלאיות, אנרגיה מביומסה ועוד.

סה"כ 34,000 מגה וואט חשמל יוצרו בסוף 2014  מאנרגיות מתחדשות. במדינה ענקית כמו הודו זה אולי מעט, אבל בהשוואה לצריכת השיא בישראל, שחווינו בשבוע האחרון של מאי 11,334 מגה וואט, מדובר בפי שלושה.

Sources of Electricity
אחד הפרויקטים הראשונים, שנעשו לטובת תושבי הכפרים, שעדיין לא מחוברים לרשת החשמל, היה החלפת 5 מיליון מנועי דיזל (שהניעו את משאבות המים והזרימו את המים לשדות) בפאנלים סולריים מקומיים. הפרויקט נתמך ע"י התכנית להגנת הסביבה של האו"ם.

בהמשך, הוקמו חוות סולריות רבות ובתכנון עוד חוות רבות, שיענו על הביקוש הגדל והולך. פיזור האוכלוסין בהודו, רמת הקרינה ברוב חלקי המדינה, עליית מחיר החשמל ועלות החיבור לרשת, מהווים תמריץ להקמת חוות סולריות.

חווה סולרית גדולה על שטח של 35,000 קמ"ר (פי 1.66 משטח מדינת ישראל) מתוכננת להקמה במדבר טהאר (THAR).

הפקת חשמל מפסולת

בכל שנה נאספת בהודו פסולת עירונית מוצקה בכמות של 55 מיליון טון ו- 38 ביליון מ"ק של ביוב עירוני. בנוסף, נאספת פסולת תעשייתית מוצקה ונוזלית.

עלויות איסוף, שינוע, הטמנה, ניקוי, מניעת דליפה למי תהום ומניעת היווצרות גזי חממה, ימריצו את הקמת המפעלים לעיבוד פסולת והפקת אנרגיה. משרד האנרגיה ההודי תומך בכל הקשור בטיפול בפסולת, מה שנקרא כאן Waste to Energy, במגוון דרכים, החל מתמיכה במחקרים ועד השתתפות במימון פרויקטים. אחד ממתקני הטיהור בבנגלור פועל בשיטה, שהועתקה ממתקן הטיהור בתל אביב (חירייה).

לכל החברות, שעוסקות בתחום האנרגיה המתחדשת ברצוני להזכיר דו"ח שנקרא RECAI: Renewable Energy Country Attractiveness Index- דו"ח משווה את אטרקטיביות ההשקעה במדינות שונות באנרגיה מתחדשת, שנעשה ע"י Ernst & Young באוגוסט 2013. בדוח תפשה הודו את המקום ה- 9 המכובד ובתחום הרוח לבדו את המקום ה- 6 .

חברות העוסקות בתחומים הבאים: Urban Waste, Industrial Waste, Biomass Waste, Medical Waste, Solar farms, STPs, Energy Efficiency, Solar, Wind, Biomass, Biofuels, Waste to Energy, Wastewater, Geothermal מוזמנות ליצור קשר עם המחלקה הכלכלית בקונסוליה הישראלית בבנגלור.

צור קשר עם:

אבי פרידמן

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל