גו'קווי הבטיח ומתחיל לקיים: בואו להשתתף בפיתוח אינדונזיה במסגרת תכניות לפרויקטי מים

 

indo waterנשיא אינדונזיה החדש, ג'וקו וידודו (Joko Widodo) אשר הושבע לתפקידו באוקטובר האחרון עם הבטחות גדולות ונצורות של "ביצועיזם" בתחומי התשתיות, הכוללות פיתוח כבישים, תשתיות מים, אנרגיה וחקלאות, מתחיל לעבוד ולממש את הבטחותיו.

כידוע, תשתיות המים באינדונזיה הן מוגבלות ומידרדרות. הקושי לספק את הצרכים הגוברים והולכים של האוכלוסייה, בהינתן תקציבים מועטים, מביא את השלטון באינדונזיה לשלב כוחות שוק נוספים על הממשלה על מנת להביא לתנופה ממשית בפיתוח התשתית. האוכלוסייה הגדלה, המפעלים התעשייתיים והביקושים האדירים שלהם למים, מתבססים על תשתיות מים רופפות ולמעשה רק ל- 69% מהאוכלוסייה באינדונזיה, המונה כידוע למעלה מ- 250 מיליון בני אדם, יש גישה למים ראויים לשתייה.

תשתיות המים המוניציפליות מנוהלות על ידי חברות מים בשליטת המדינה, הידועות בשם (Perusahaan Daerah Air Minum (PDAMs.

ברחבי אינדונזיה יש למעלה מ- 300 חברות מסוג זה, כאשר לרוב לכל עיר או מחוז יש שתי חברות שפועלות בה, כמובן תלוי גודל. פרויקטים מוניציפליים הנמצאים תחת תחום הפעילות של ה- PDAMs, הם הכלי העיקרי להגדלת האספקה של מים נקיים לבתי התושבים. תכניות לבניית מפעלי מים חדשים, הכוללים טיפול במים וטיפול בשפכים, יפורסמו במסגרת של ספר ה- PPP וכמובן שדרוגים של מערכות קיימות גם הם מהווים הזדמנויות ממשיות לחברות ישראליות בעלות הטכנולוגיות המתאימות לקחת חלק בתהליכי הפיתוח.

חברות ישראליות, שרוצות לקחת חלק מוכרחות בשלב ראשון לחבור לחברה מקומית, שתהיה השותף העסקי שלהם בהצעה ותייצג אותם מול המימשל- הן בהשגת הרישיונות והבנת הדרישות הרגולטוריות המקומיות, כולל הבנה של חלוקת שטחי הפיקוח (לדוגמה, נהר העובר דרך מספר מחוזות), הבנת התקצוב- פדרלי או מחוזי והרגולציה הקיימת על המים (למשל, בשאיבת מים, ברמת הטיפול וכו'). השותפים העסקיים האפשריים יכולים להיות חברות מקומיות בתחום המים, כמו גם מפיצים, קבלני משנה ומפעילים. יש לוודא, כי השותף המקומי יכול לפעול במחוזות רבים באינדונזיה ואינו מוגבל לשטח טריטוריאלי מסוים. מאידך גיסא, שותפות בלעדית יכולה לטמון בחובה הגבלות נוספות ולכן כדאי לשקול את האופציה לחבור לשותפים שונים באזורים שונים של המדינה.

פרויקטים גדולים יכולים לכלול הקמת מפעלים לטיפול במים תעשייתים, במודלים של EPC או BOT, כדוגמת פרויקטי ההתפלה בישראל. על מנת לחקור לעומק הזדמנויות עסקיות אלו, יש לבנות מערכות יחסים עם התעשיות השונות כדי לבדוק את צורכיהם הייחודיים. במודלים של פרויקטים מורכבים, גדולים ויקרים, חברה שתצליח להביא עמה מימון, בין אם ממוסדות פיננסים בין לאומיים, מבנקים זרים או מ- ECAs, וכמובן מגופים פרטיים, תהיה בעלת יתרון ממשי לזכות בפרויקט. באינדונזיה, כמו ברבות מהמדינות המתפתחות, המימון יקבע את זהות המבצע.

לפרטים נוספים, ראו סקירה של Southeast Asia Group.

צור קשר עם:

רון שניר

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל