אחד מי יודע? מעשה באי האסייתי בו רואים בישראל מודל לחיקוי

בחודש שעבר הגיעו כמאתיים טאיוואנים למרכז סמינרים חדיש במרכזה של בירת האי, טאיפיי. הטאיוואנים התיישבו במקומם וחיכו לשמוע את דברי האורחים הזרים, שהגיעו מצידו השני של העולם. נושא האירוע: כנס חינוך וחדשנות בישראל.

בימים בהם תקציב משרד החינוך מקוצץ ומערכת החינוך הישראלית סופגת ביקורת על כך שהישגי התלמידים יורדים משנה לשנה, מסתבר שבמזרח הרחוק עדיין מעלים על נס את החינוך הישראלי ומאד מעוניינים ללמוד מה עומד מאחורי סוד ההצלחה הישראלי.

לכנס הייחודי שאורגן על ידי לשכת הסחר ישראל – טאיוואן (TICC) בשיתוף עם הנספחות הכלכלית של ישראל בטאיוואן הגיעו נציגים טאיוואנים וישראלים רבים, בהם אנשי חינוך, אנשי עסקים, ראש נציגות ישראל בטאיוואן, סימונה הלפרין, ראש העיר של טאיפי ואנוכי.

כוכבי פאנל החינוך בכנס היו ללא ספק המשלחת החינוכית של תלמידי תיכון ליאו בק מחיפה, שהגיעו במטרה לחלוק עם תלמידי התיכון בטאיוואן את חוויית לימודיהם בישראל. לתיכוניסטים הישראלים, מסתבר, יש הרבה מה לחדש לחבריהם הטאיוואנים.

4-2
ראש העיר של טייפה עם תלמידי ליאו באק

בדומה ליהדות, התרבות הסינית מייחסת חשיבות רבה ללימודים, אך שתי התפיסות שונות בתכלית. התפיסה הסינית, המושפעות רבות מהפילוסוף והמחנך קונפוציוס, הינה של שינון וכיבוד המורה. בבתי הספר בטאיוואן כל המקצועות, כולל מתמטיקה ומדעים נלמדים על ידי חזרה ושינון. בנוסף, בכיתה טאיוואנית טיפוסית שורר שקט מוחלט והתלמידים לרוב אינם שואלים שאלות, שכן אלו נתפסות פעמים רבות כערעור על סמכות המורה. מיותר לציין, שהתדיינות עם המורה כלל אינה באה בחשבון. למעשה, כיתה טאיוואנית היא כמעט כמו תמונת מראה של הכיתה ישראלית.

לשיטה הטאיוואנית יתרונות וחסרונות, אך אין ספק שעל אף כל המגרעות, יש משהו בחוסר רשמיות הישראלית, אשר מעודד חדשנות ויצירתיות. בזמן שבישראל כבר בתיכון תלמידים יכולים לנהל ויכוחים עם המורים שלהם, בטאיוואן התלמידים לא פוצים פה. קשה לייסד סטארטאפ, כשכל החיים מלמדים אותך, שהמורה הוא הסמכות העליונה, ציונים הם מהות הכל וששינון היא שיטת הלימוד האולטימטיבית.

החוזק של הכלכלה הטאיוואנית נובע בעיקר בייצור איכותי. לא בכדי טאיוואן הינה הכלכלה ה-21 בגודלה בעולם ומקום 18 בעולם בייצוא ובייבוא. מאז שנות ה-60 ועד היום כלכלת טאיוואן שגשגה בזכות אסטרטגיה כלכלכית מוכוונת ייצור איכותי של שבבים, אלקטרוניקה, ציוד רפואי וכו’, אבל היום זה כבר לא מספיק.

לזכותם של הטאיוואנים יאמר, שהם בהחלט מודעים לכך. הסביבה באסיה משתנה והתחרות הולכת וגוברת – לא רק עם דרום קוריאה, ש-77% מהייצוא שלה זהה לייצוא הטאיוואני, אלא גם לסין, שהולכת ומתפתחת ממדינה שכלכלתה מבוססת על ייצור המוני זול למדינה הפונה לתחומים מתקדמים יותר כמו רכבים חשמליים ואנרגיה ירוקה.

כדי להתמודד עם האתגר, טאיוואן רוצה לשנות את השיטה ולעודד יותר חדשנות ויזמות. לאחרונה נחשפות עוד ועוד יוזמות של ממשלת טאיוואן בנושא, אך קודם כל, השינוי מתחיל בחינוך.

מתוך מטרה, שהמשלחת החינוכית הזו לא תהיה סנונית יחידה, סוכם על הקמת מרכז חינוך טאיוואני בישראל, מרכז EON. המרכז, לו תהיה שלוחה בישראל, יזום תכניות לחילופי תלמידים ומורים, מחנות קיץ משותפים וגם התמחויות טאיוואנים בישראל וישראלים בטאיוואן.

את החצי השני של היום פתח ראש העיר הצבעוני של טאיפיי, אשר עלה לנאום ולסכם את חלק החינוך של הסמינר. ראש העיר הינו דמות מעניינת במיוחד מאחר שהוא אינו עוד פוליטיקאי מפס הייצור הרגיל, אלא דווקא רופא, אשר ידוע באמירותיו הפרובוקטיביות והלא שגרתיות, מה שגורם לתקשורת לעקוב אחריו ולנסות לתעד את פליטת הפה הבאה. בתקופת כהונתו הקצרה הוא כבר הספיק להרגיז את סין יותר מפעם אחת בעזרת אמירות, התומכות בעקיפין בעצמאות טאיוואנית ומנגד לזכות בתומכים טאיוואנים רבים. כדמות לא שגרתית, הוא עודד בחום את הטאיוואנים, שנכחו בכנס, ללמוד מהניסיון הישראלי, להוציא את הראש מהספרים, להמציא רעיונות חדשים ובעיקר – לא ללכת בתלם.

1
אני מנחה פאנל בנושא חדשנות ישראלית

מיד לאחריו עליתי לדבר ונשאתי דברי ברכה. בהמשך הנחיתי פאנל בהשתתפותם נציגים ישראלים מתחומים שונים, המנוסים בעסקים עם טאיוואן.

חלק מהישראלים היו אורחי ממשלת טאיוואן, שהוזמנו לכנס בשם Sourcing Taiwan, אשר מתקיים בכל שנה במטרה לקדם את כלכלת טאיוואן ולשלבה בכלכלה העולמית. ממשלת טאיוואן, בסיוע משרד החוץ הטאיוואני והארגון לקידום סחר חוץ, מזמינה מאות חברות מרחבי העולם, מממנת עבורם את כל ההוצאות- כרטיסי טיסה, מלון וכו’ ומארגנת להם פגישות איכותיות עם חברות מקומיות בתחומן. כתוצאה מכך, מדי שנה נוצרים אלפי שיתופי פעולה בין חברות טאיוואניות לחברות מכל רחבי העולם.

בפאנל החדשנות, הישראלים חלקו מניסיונם בעשיית עסקים באסיה בכלל ובטאיוואן בפרט ועמדו על השוני בין תרבות העסקים הישראלית לזו הטאיוואנית ובאילו צעדים יש לנקוט כדי לגשר על הפערים.

אני העברתי סקירה מקיפה על חדשנות בישראל: תמריצים ממשלתיים, החממות הטכנולוגיות במסגרת תכנית המדען הראשי, מאיצים טכנולוגיים של חברות פרטיות ישראליות ובינלאומיות, הפועלות בישראל ועל הפעילות הענפה של קרנות ההון סיכון הישראליות. הנוכחים התרשמו בעיקר מכך, שבשנת 93′ קרנות ההון סיכון השקיעו כ-200 מיליון דולר לעומת 3.4 מיליארד דולר בשנת 2014.

את דבריי השלימו בראיון וידאו מישראל זאב לביא, מנהל האגף הבינלאומי באיגוד לשכות המסחר ויו”ר גיזה (GizaVC), זאב הולצמן, אשר דיברו על שיתוף הפעולה בין כלכלות ישראל טאיוואן כיום ועל הפוטנציאל הטמון בהעמקת שיתוף הפעולה בעתיד. לקרן ההון סיכון גיזה שנים ארוכות של ניסיון עבודה עם ממשלת טאיוואן. ממשלת טאיוואן כבר השקיעה בעבר כספים רבין בקרן ואילו גיזה תיעלה חלק מהכספים להשקעות בחברות טאיוואניות. דובר נוסף היה אמיר יער, יזם ישראלי’ אשר יסד את China Israel Synergy להעמקת שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לבין סין. China Israel Synergy פועלת גם בטאיוואן ורוקמת קשרים עם חברות טאיוואניות מובילות בעיקר בתחום ההייטק.

האירוע הסתיים בערב גאלה, בו חגגו הנציגים הטאיוואנים והישראלים את שיתוף הפעולה המתהדק. רק בחודש הקרוב התקיימו שני אירועים חשובים. הראשון הוא משלחת טאיוואנית, שהגיה לתערוכת אגריטך הישראלית בסוף אפריל במטרה לקדם שיתוף פעולה בתחום החקלאות הטכנולוגית ואילו השני הוא הסכם מחקר ופיתוח, שנחתם לאחר שנים של מסע ומתן. ההסכם נחתם ב-20 באפריל במעמד המדען הראשי אבי חסון ושר הכלכלה של טאיוואן, דנג. טאיוואן אימצה למעשה את המודל הישראלי וישראל היא המדינה הראשונה עמה לטאיוואן הסכם שכזה. לאחר החתימה, חברות ישראליות וטאיוואניות יכולות להגיש בקשות למחקר, אשר ימומנו חציין על ידי ממשלות ישראל וטאיוואן. היום הסתיים באירוע נוסף, בו ציינה לשכת המסחר המקומית טאיוואן-ישראל 5 שנים להיווסדותה.

אין ספק שבזכות צעדים אלו, תמשכנה התקרבות משמעותית בין המזרח התיכון למזרח הרחוק.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל