החיבור בין יום הזיכרון האוסטרלי ליום העצמאות של ישראל

מדי שנה, עולה בישראל שאלת הסמיכות שבין יום הזיכרון לחללי צה"ל לבין יום העצמאות, במסגרתה יש המוצאים בכך סמליות רבה אך מנגד, רבים אוהבים לטעון, כי אילוצים פרוצדורליים סתמיים יצרו ברבות השנים מתודולוגיה ופילוסופיה שלא נועדה אלא לנמק לשווא את המצב הקיים.

השנה חל יום הזיכרון לחללי צבא אוסטרליה וניו-זילנד (Anzac Day) למחרת יום העצמאות הישראלי והיה זה מעניין לגלות, כי אוסטרלים רבים מרגישים וטוענים, באופן שאינו משתמע לשני פנים, שלא ניתן לנתק בין זיכרון לעצמאות. על פי אמונתם, עצמאותה של אוסטרליה הוכרזה אמנם כבר בשנת 1901, אולם רק למעלה ממאה שנים לאחר מכן, במלחמת העולם הראשונה, התעצבה אוסטרליה והפכה לאומה בין האומות.

השנה מלאו 100 שנה למלחמת אוסטרליה באימפריה העות'מאנית. ילדים אוסטרלים מחונכים על ברכי מורשת הקרב בת המאה של צבאם בגליפולי והם מלאי גאווה על כיבוש באר שבע. ההיסטוריון רוג'ר פורד קבע, כי לכיבוש הצבאי האוסטרלי הייתה משמעות עצומה בהכרעת האימפריה העות'מאנית באמרו, כי: "לאור העובדה שהאמריקאים…היו איטיים בכניסתם למערכה.. נזקק לויד-ג'ורג' לכובע וגם לארנבת שניתן לשלוף. הכובע היה המזרח התיכון והארנבת הייתה הניצחון על התורכים בפלסטינה".

שלב הכרחי לעצמאות ישראל בארץ ישראל נשען על סיום האימפריה העות'מאנית, ששלטה באזור למשך כ- 400 שנים. ישראלים רבים חולפים על פני האנדרטה, שהציב קק"ל לזכר חיילי צבא אוסטרליה וניו-זילנד ביער בארי, שבנגב או על פני אנדרטת הפרש האוסטרלי בפארק החייל האוסטרלי בבאר שבע ונמנעים מלקשר בין הכרעת האימפריה העות'מאנית לבין עצמאות ישראל, אך דווקא בצדו השני של העולם, רואים אזרחי אוסטרליה את הקרבות הללו ככאלו שהפכו אותם לעם עצמאי בארצו.

anzac
אנדרטת הפרש האוסטראלי בבאר שבע (צילום:ד"ר אבישי טייכר). ויקימדיה (רישיון 2.5 Generic)

הקישור הגיאוגרפי וההיסטורי בין האירועים, שתופרים את מורשות הבסיס לעצמאות שני העמים מסייע לנספחות הכלכלית באוסטרליה לחזק ולמנף את הקשר ליצירת מערכת כלכלית משותפת ומגוונת.

צור קשר עם:

אתי לוי

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל