כלכלת סינגפור מדשדשת (!?!)- אינדיקטורים כלכליים לסיכום שנת 2014

Singapore ronאת זה אנחנו לא רגילים לקרוא, או לשמוע, או לפטפט אודותיו. אבל זה קרה ועדיין קורה. כלכלת סינגפור נחלשת, מאטה, או פשוט לא חסונה, כפי שהתרגלנו לראות בשני העשורים האחרונים. הממשלה תשתדל למתן את החששות, אנחנו בנספחות נספר לכם, כי התחושה ברחובות לא השתנתה והשגשוג עדיין מורגש בכל עבר, אבל לאמיתו של דבר, כשהשכנים כבר פחות נחשלים, כשה- PPP עומד על 69,000 דולר בשנה, קשה לצמוח בקצבים המסחררים, שסינגפור התרגלה אליהם.

יוקר המחיה, הבחירות הממשמשות (שכנראה גם יגיעו עד סוף השנה), התחרות הגלובלית המעצימה, הפרודוקטיביות המקרטעת, וכמובן- סין סין סין, כל אלו גורמים למספרים הבאים להיראות קצת פחות אטרקטיביים ולא עומדים בציפיות הגבוהות של הממשל.

כמה מספרים מעניינים לפני שאשאיר אתכם לצלול לאינפוגרפיקה המצורפת:

המשק צמח ב- 2.9 אחוזים, לא רע למדשדשת, אבל פחות ממה שהסינגפורים דורשים מעצמם, האינפלציה מרוסנת למדי, אולי אפילו מדי ועומדת על אחוז שנתי בודד. האבטלה עודנה נמוכה להחריד ועומדת על 2 אחוזים, עלייה קלה מ- 1.9%, שייצג את שנת 2013 ועוד הישג מרשים לממשלה המקומית, שמספקת עבודה לכל דורש ואפילו בשכר חציוני הגון של 3,700 דולר לחודש.

מאזן סחר הסחורות של סינגפור חיובי. היא מייצאת בסכום מדהים של 518 מיליארד דולר ומייבאת 464 מיליארד דולר, כיאה למרכז סחר משמעותי, כמו שסינגפור מייצבת את עצמה. גם הסחר בשירותים מרהיב ועומד על 178 מיליארד דולר ייצוא לעומת 179 מיליארד ייבוא, כשהשירותים המובילים הוא תחבורה, פיננסים, תיירות ותחזוקה ותיקונים.

שותפות הסחר המובילות של סינגפור הן סין, מלזיה, האיחוד האירופי, אינדונזיה וארה"ב. הסחר עם ישראל עמד על כ- 2 מיליארד דולר וההדדיות היא שם המשחק: ייצוא ישראלי של מיליארד דולר לעומת ייבוא כמעט זהה.

אין ספק, שנקודת החולשה במספרים הסינגפוריים היא הפרודוקטיביות, מדד הפריון החלש, שהולך ונחלש למרות מאמצים רבים של הממשלה להעלות את הפריון בעבודה המקומית. מי אמר ישראל?

infographics Singapore economic indicators

*מקור:  Economic Survey of Singapre 2014. The Ministry Of Trade and Industry of Singapore
(כל המספרים בדולרים סינגפורים)

צור קשר עם:

רון שניר

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל