הסכם המו”פ התעשייתי שנחתם השבוע – זריקת עידוד ליחסים הכלכליים בין טאיוואן וישראל

ב-20 באפריל נחתם הסכם שיתוף פעולה במו”פ תעשייתי בין ישראל לטאיוואן במעמד המדען הראשי אבי חסון ושר הכלכלה הטאיוואני ג’ון דנג.

המדען הראשי ניצל את ביקורו כדי להתרשם מהתעשייה הטאיוואנית ולאחר טקס החתימה נערכה פגישה עם השדרה הניהולית של חברת BenQ, אחת החברות הגדולות בטאיוואן, הכוללת, בין היתר, חטיבות תקשורת, מחשוב ומכשור רפואי. כמו כן, נערכה פגישה עם נציגי התעשייה והאקדמיה באוניברסיטת צ’ינג-הואה (National Tsing Hua University) בעיר שינז’ו  (Hsinchu City) מרכז ההיי-טק של טאיוואן.

יצוין כי מבחינת טאיוואן, ההסכם נחשב לפורץ דרך – זהו ההסכם הראשון מסוגו עליו טאיוואן חתמה. אמנם ממשלת טאיוואן משקיעה יותר במחקר ופיתוח וכבר תמכה ומימנה בעבר מחקרים במסגרת האקדמיה, אך מעולם לא ניתנה תמיכה ממשלתית בשת”פ בין חברות טאיוואניות פרטיות לבין חברות זרות. רק לאחר שהנספחות הכלכלית בטאיוואן ומשרד המדען הראשי השקיעו זמן רב במשא ומתן, ביקורים ופגישות, המאמצים נעשו פרי.

לחתימת ההסכם סייעה גם העובדה, כי לתעשייה הטאיוואנית הערכה רבה כלפי החדשנות הטכנולוגית הישראלית ולמעשה כבר קיבלנו פניות מחברות טאיוואניות, המעוניינות להגיש בקשות למימון מו”פ תעשייתי עם חברות ישראליות.

אחד מיתרונות ההסכם עבור טאיוואן נובעים מהתחרות הגוברת מול שכנותיה האסייתיות: יפן, דרום קוריאה וסין. ממשלת טאיוואן הפנימה, כי הדרך היחידה לשמור על יתרונה התחרותי הוא לעודד חדשנות ובהתאם לכך, החלה להפנות יותר משאבים למחקר ופיתוח, על אף שמדובר בשינוי מדיניות, שצפוי לארוך זמן ואין ספק, כי שת”פ עם ישראל יכול להצעיד את הטכנולוגיה הטאיוואנית קדימה.

כיום, הסחר בין ישראל לטאיוואן נמוך יחסית ועומד על כ-1.3 מיליארד דולר, זאת על אף הפוטנציאל הגבוה. לאחר החתימה על ההסכם אני צופה, כי לא רק השת”פ התעשייתי בין המדינות יתחזק, אלא גם היבוא והיצוא בתחומים נוספים.

משתתפים מימין לשמאל: תמר ירדן, אשי ירדן ראש הנציגות הישראלית הנכנס (קיץ 2015), דורון חמו הנספח הכלכלי בטאיוואן, אבי לובטון מנהל דסק אסיה במתימו"פ, אבי חסון המדען הראשי, סימונה הלפרין ראש הנציגות הישראלית היוצאת, הנציג הטאיוואני בישראל, סגן שר הכלכלה הטאיוואני, סגן שר החוץ.
משתתפים מימין לשמאל: תמר ירדן, אשי ירדן ראש הנציגות הישראלית הנכנס (קיץ 2015), דורון חמו הנספח הכלכלי בטאיוואן, אבי לובטון מנהל דסק אסיה במתימו”פ, אבי חסון המדען הראשי, סימונה הלפרין ראש הנציגות הישראלית היוצאת, הנציג הטאיוואני בישראל, סגן שר הכלכלה הטאיוואני, סגן שר החוץ.

כפי שאני תמיד אומר, כלכלות טאיוואן וישראל אינן תחרותיות באופיין, אלא דווקא משלימות זו את זו. טאיוואן הינה כלכלה מוכוונת מסחר ומעצמה עולמית בהנדסה וייצור איכותי ואילו ישראל מובילה עולמית בתחום החדשנות. בשל כך, האפשרויות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח תעשייתי רבות ומגוונות.

לאחר חתימת ההסכם ואישורו לקראת סוף השנה יפורסם קול קורא לחברות ישראליות וטאיוואניות להגיש במשותף הצעות לפרויקטים בתחום המו”פ התעשייתי שיזכו לתמיכה כלכלית הן מצד טאיוואן והן מצד ישראל.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל