אינספור הזדמנויות עסקיות ב-3$ בלבד

מי מכם חשב פעם: “לו רק הייתי יכול/ה למכור מסטיק אחד, בשקל אחד, לכל סיני? הייתי יכול/ה להיות מולטי מליונר/ית…”

התקווה הסמויה הזו מבוססת על עיקרון עסקי פשוט: נמכור מוצר פשוט עם שולי רווח נמוכים לקהל צרכנים עצום. רווח קטן ועוד רווח קטן ועוד רווח קטן שווים הון.

העקרון הפשוט הזה הוא לב לבה של ההזדמנות העסקית הגלומה בפעילות בשווקי “בסיס הפירמידה”. ב”בסיס הפרימידה” נמצאים כ-4 מיליארד מתושבי העולם, המתקיימים מ-3$ ליום או פחות. רבים מהם אינם חלק מהפעילות הכלכלית הפורמלית המוכרת לנו (ללא חשבון בנק למשל). המונח פרץ לתודעה עם זכייתו של מוחמד יוניס בפרס נובל לשלום עבור הקמתו והפעלתו של בנק המיקרו קרדיט גראמין.

לא ארחיב את ההסבר על הנושא, מכיוון שברשת ניתן למצוא מידע רב. סקירה מצויינת, שהכין מכון היצוא מסכמת את עקרונות התפישה.

בראשית מרץ יצאתי עם קרטיס פטרסון (Curtis Peterson) מתוכנית Pears של אוניברסיטת ת”א למסע בן שבוע לזיהוי הזדמנויות עסקיות בבסיס הפירמידה בווייטנאם. הגענו עד הדרום הרחוק של הארץ הענקית הזו במטרה לפגוש חברות ואנשי ממשל, העובדים עם מיליוני החקלאים ונותני השירותים למגזר החקלאי כדי ללמוד מהם על הצרכים, השאיפות והחלומות שלהם. לצפייה בראיון מסכם עם קרטיס פטרסון.

להפתעתנו גילינו, כי על אף, שכשליש מאוכלוסיית וייטנאם (כ-35 מיליון איש) מוגדרים כ”בסיס הפירמידה”, המונח אינו מוכר כאן. בשל כך, גם עקרונות יסודיים של הפעילות אינם נפוצים מאוד. עקרונות אלה כוללים יצירת שותפויות עסקיות בין עסקים ועם הממשלה על מנת להוריד עלויות, חקירה לעומק של צרכים ואופן ההתנהלות של הצרכן על מנת להתאים לו פתרון (בניגוד להשקעה בשיווק, שנועדה לחנך את הצרכן לצורך מוצר חדש), שיתוף פעולה עם ארגוני המגזר השלישי ויצירת מחויבות אסטרטגית בקרב העובדים והשותפים על ידי הדגשת התועלות החברתיות, שבפעילות העסקית (שיפור רמת החיים או הנגשת שירותים בסיסיים, שאינם זמינים).

Vietnam_Traffic

המצב הזה יוצר הזדמנויות עסקיות מעניינות עבור חברות ישראליות. להלן כמה הזדמנויות בולטות:

  • חברת AGPP, אחת החברות הגדולות ליצור ושיווק אורז וקפה מעוניינת בפתרונות מבוססי “ענן” לניטור של צמחים על מנת למנוע מחלות ולהביא את התוצרת של אלפי מגדלי האורז, שמייצרים עבורה, לרמת איכות אחידה וגבוהה ככל האפשר.
  • חברת Viettel, חברת התקשורת הגדולה בווייטנאם מפעילה פלטפורמה אינטרנטית לאספקת מידע ויעוץ לחקלאים הנקראת One. החברה מספקת שירותים בסיסיים בלבד כרגע ומבקשת לאתר חברות, שיכולות להציע שירותים מתקדמים לחקלאים קטנים, כאשר הגבייה עבור השירות תהיה דרך חשבון הסלולר החודשי.
  • IFC, זרוע ההשקעות הפרטית של קבוצת הבנק העולמי הציבה את הפעילות ב”בסיס הפירמידה” במקום גבוה בסדר העדיפויות לפעילותה בווייטנאם ואף ערכה ניתוח שוק מעמיק של ההזדמנויות העסקיות. IFC שואפת להשקיע במיזמים משותפים של חברות וייטנאמיות עם חברות זרות לפיתוח מוצרים ושירותים למגזר זה.
  • יצרני מזון ורשתות שיווק הדגישו את הצורך במערכות, שמאפשרות מעקב אחר המזון מהשדה ועד המדף (Traceability). מערכות אלה צריכות להיות פשוטות מספיק וזולות מספיק עבור חקלאים ב”בסיס הפירמידה”. 

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בווייטנאם נמצאת בקשר רצוף עם החברות, שהוזכרו להלן ורבות אחרות ומסייעת ביצירת תהליך עסקי אפקטיבי עבור חברות ישראליות.

זאת ועוד, במהלך תערוכת אגריטך, שתערך בישראל בסוף אפריל, יתקיים Agrithon- סמינר עסקי ייחודי לפעילות בשווקים מתעוררים ובהם וייטנאם. באירוע יוצגו אתגרים מרכזיים, הדורשים פתרונות טכנולוגיים ועסקיים וישתתפו בו אורחים רמי דרג מווייטנאם וממדינות אחרות. לפרטים והרשמה לחצו כאן.

צור קשר עם:

צפריר אסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל