רוחות של אופטימיות בהודו: 1+1=3?

מי שמכיר אותי, יודע שאני פרגמטי לרוב. בכל הקשור ליחסי הודו-ישראל, אינני נוטה להיסחף אחר ססמאות, מעדיף את ללכת על הבטוח מאשר לצאת בהצהרות.

אני מודה, בתקופה האחרונה אכן הססמאות הופכות למציאות – רוחות של אופטימיות ביחסי הודו – ישראל?

במאי 2014, עלה לשלטון נרנדרה מודי, ראש מפלגת BJP. בעברו הצהיר מודי, כי יש שתי מדינות שהוא מעריץ בעולם: יפן ו…ישראל. עליית מפלגת ה-BJP לשלטון פתחה בפני שגרירות ישראל בדלהי "מסלול ירוק" לגורמי ממשל וקובעי מדיניות. בכל תחום ותחום, קיימת התחושה, שהפקידות, אך גם המגזר העסקי, שמים עינם על ישראל – האם קיימים פתרונות בישראל? איך ישראל התמודדה עם האתגרים שלנו?

רק בכדי להמחיש את הנקודה, בשנה האחרונה הצמרת המדינית של הודו וישראל נפגשה אחת עם השנייה, בתדירות ובבכירות כפי שלא קרה מעולם. פגישה של ראשי הממשלה , מודי ונתניהו בניו יורק, ביקור שר הפנים ההודי (מספר 2 בממשל) בישראל והביקור האחרון של שר הבטחון יעלון בהודו אך לפני מספר שבועות – ורק שנבין את החשיבות: זהו ביקור ראשון מסוגו בהודו של שר בטחון ישראלי.

אותה תחושה מחלחלת הלאה למגזר העסקי, שמחפש תמיד שיתופי פעולה על בסיס טכנולוגיה וידע. אם פעם, אלו היו בעיקר SME's, שמחפשים את שיתופי הפעולה, פתאום אנו עדים לכך, שהחברות הגדולות והחזקות במשק ההודי, אותם קונגלומרטים רבי השפעה, נמצאים גם כן בעסק. התחום הבולט הוא התחום הבטחוני, שבו לא ארחיב. אך גם בתחומים אזרחיים – מים, חקלאות, תעשיית האלקטרוניקה והמוליכים למחצה, סייבר ועוד ועוד.

infosys campus
אינפוסיס Infosys

השיא מבחינתי, שגורר תחושת האופטימיות זהירה, הינו הרכישה האחרונה שבוצעה בארץ על ידי Infosys, חברת שירותי התוכנה השנייה בגודלה בהודו. החברה רכשה בסכום של 200 מיליון דולר את חברת Panaya. בהודעה לעיתונות שפירסמה החברה, מצוטט המנכ"ל Vishal Sikka אומר, כי "…סיבה אחרת בעטיה רכישה זו היא כה מרגשת היא, שבסיס הבית של Panaya נמצא בישראל. אני הייתי סטודנט והערצתי את המדינה המדהימה הזו. היא צמחה לכדי מרכז צפוף ביותר של סטארטאפים וחדשנות אחרי עמק הסיליקון…כאשר פגשתי את רוה"מ מודי, דנו בשאלה כיצד לחבור לחדשנות הישראלית. גם רכישה שכזו הינה צעד לבנות נוכחות בישראל"

אני בטוח, שבשנים הקרובות נראה עוד ועוד מהלכים של הפיכת ישראל ל"מקור החדשנות" עבור אותן ענקיות הודיות, בבואן להתחרות בשוק הגלובלי.

לראייתי, קיים חלון הזדמנויות יוצא דופן לחברות ישראליות, בכל הקשור לביסוס מעמדם בשוק ההודי. אותה רוח של אופטימיות שנושבת, תכנית Make in India, שמייצרת מגוון רחב של הזדמנויות לשיתופי פעולה עם חברות הודיות ומחויבות המשטר להשקיע במחוללי צמיחה מקומיים.

אתם בוודאי שואלים מה שלום הכלכלה ההודית וליתר דיוק: האם היא מצליחה להתאושש מהאטה של השנים האחרונות?

אם כן, רק אוסיף כאן עוד קורטוב קטן של אופטימיות – קרן המטבע הבינ"ל עדכנה היום את תחזיות הצמיחה של הודו לכ-7.2% צמיחה שנתית לשנה הפיסקלית. זהו אכן שיפור רציני מתחזיות צמיחה קודמות, שנעו סביב 5-6 אחוזים. הקרן מנמקת את ההחלטה בכך, שהודו שיפרה את יכולת הספיגה לזעזועים חיצוניים ומכנה את המדינה " קודה זוהרת" בנוף של הכלכלה הגלובלית. אף על פי כן , גורסת הקרן, כי על הודו להמשיך ביתר שאת ברפורמות המבניות והקלה על השקעות במדינה.

 

חלון הזדמנויות לחברות ישראליות (1) + תחזיות צמיחה מוגברת בהודו (1) = 3 ?

 

בקרו אותנו גם בבלוג הודו בשפה האנגלית


אנחנו זמינים כמובן גם כאן:  LinkedIn | Facebook | Twitter

 

צור קשר עם:

יוני בן זקן

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל