אימפקט אינבסטמנט?? כדאי להכיר

משפחות בעלות הון רבות מבקשות להשפיע מהטוב שנפל בחלקם על קבוצות חלשות יותר.

אם בעבר הסתפקו התורמים לייעד את התרומה ל"מטרה ראויה", הרי שבקרב הדור השני והשלישי למשפחות פילנתרופיות בכל העולם, התורמות בקביעות סכומי כסף משמעותיים למגוון יעדים, ניכרת מגמה, שלא להעביר את הכספים רק על בסיס מלכ"רי/מוסדי, אלא לבחון האפשרות ליצור תמורה חברתית/סביבתית משמעותית בקרב הקבוצה, שמקבלת את הכספים ואף לשלב רווחיות, גם אם זו אינה המטרה הראשית. ההשקעה הזו מכונה "Impact Investment", או בעברית "השקעה חברתית".

לעתים "המשקיע החברתי" מצביע על מטרה מאוד מוגדרת של השפעה חברתית/סביבתית, כגון "טיהור אגם מים ספציפי בכדי שישמש כמקור למי שתייה" ולעתים, המטרה רחבה יותר ועוסקת, למשל, בשיפור רמת זיהום האוויר במדינה בה מתבצעת ההשקעה.

מבחינות רבות, ההשקעה המיועדת להשפיע סביבתית, מאתגרת ומורכבת הרבה יותר מאשר הפילנתרופיה הקלאסית. אם בעבר בחן הצד הנותן את אופי המתת על בסיס צר של שיקולים תדמיתיים והסתפק, נניח, ברכישת אמבולנס ליישוב מתפתח, הרי שכיום עליו לבחון, בנוסף, את כדאיות ההשקעה ואת אופי התמורה, שהשקעתו תספק לגורם המקבל.

השקעה למטרות רווח בלבד מביאה לא פעם לשיפור איכות החיים והסביבה בעולם, גם כשזו לא עמדה לנגד עיני התורם ולכן, יש הטוענים (ראו למשל כאן), כי בעוד שהמשק הכלכלי הרחב מקיים איזון בין סיכון לבין סיכוי הרי ,שהמרכיב החברתי באימפקט אינבסטמנט- דהיינו, הרצון לחולל שינוי משמעותי בנושא חברתי/סביבתי- עשוי לגרום למשקיע לסכן את כספו מעבר לשיקולי רווח-הפסד קלאסיים ולתרום לחברה/סביבה יותר מכפי שהגורם התועלתני הצר היה מאפשר.

דבורה שוורץ, מנהלת תחום השקעות בקרן מק'ארתור ניתחה את היתרונות, שיש בהשקעות אימפקט אינבסטמנט ומצאה, שהן מגדילות את הסיכוי למימוש השאיפה החברתית/סביבתית. בין היתר ציינה, כי: הכספים המושקעים במיזם הם בטוחים יותר, עלות המוצר הסופי/השירות יהיה זול ממחיר השוק, קיימת גמישות מצד המשקיע להתאים עצמו לצרכי המקבל והוא בעל סבלנות ארוכה יותר למימוש ההשקעה, מאשר משקיעים תועלתניים גרידא.

ג'יי פי מורגן (J.P. Morgan) ציינו בדו"ח מ- 2013, כי הם צופים גידול של השקעה מצד המשקיעים המוסדיים ולהערכתם הדבר יגביר את הביקוש וניסיונות האיתור אחר קרנות שנוהלו בהצלחה מוכחת.

המגזין פורבס העולמי פרסם לפני כשנתיים את חמש המגמות הצפויות בתחום האימפקט אינבסטמנט ובין היתר צוין, כי ההשקעה באפיק תורם, הפכה לנורמה וכי כיום השאלה בקרב משקיעים אינה עוד האם כדאי למדוד את השקעתנו באמת מידה של תרומה סביבתית/חברתית, אלא איך ניתן למדוד את התרומה הסביבתית של ההשקעה.

אגב פורבס, המגזין הישראלי פורבס יזם תחרות בין מיזמים טכנולוגיים ישראלים להם השלכה חברתית. יוזמה זו של פורבס, הגרסה הישראלית של המגזין הכלכלי המוביל בעולם, הינה חדשנית, נערכת לראשונה בישראל והיא תתקיים ב- 18 פברואר 2015. היוזמות הטכנולוגיות ייבחנו על ידי משקיעים ונציגים מקרנות הון סיכון במטרה לבחון השקעה.

 

הון אוסטרלי מחפש בישראל טכנולוגיה ישראלית לאימפקט אינבסטמנט

משקיעים בתחום האימפקט, מחפשים בעיקר חברות, שנבנו מראש, כך שתהיינה רווחיות, אך כאלו המשלבות ראייה חברתית רחבה במטרה לתרום לסביבה. עם זאת, תחומים רבים ביזמות הטכנולוגית הישראלית, עונים מעצם טבעם על הגדרות היעד של אותן קבוצות פילנתרופיות ובכלל זה, מוצרים מסקטור החקלאות, ציוד רפואי, בטיחות, חינוך, קלינטק ועוד.

בשולי הדברים, אציין כנס עולמי של תורמים יהודיים, שיתקיים ב- 16-19 מרץ 2015 במלון הילטון בתל אביב ויתמקד בנושא אימפקט אינבסטמנט (לפרטים ראו כאן).

בשבוע הקודם לכנס, בין ה-9 ל-13 במרץ 2015 נערכים להגיע לישראל נציגי משפחות תורמות מאוסטרליה (AJF), (לפרטים ראו כאן) במטרה לבחון דרכים חדשניות לפילנתרופיה וביניהן כזו, המשלבת השקעות חברתיות. הקבוצה תבחן טכנולוגיה, שיש בה פוטנציאל תרומה לחברה, לאיכות הסביבה, בטיחות וכדומה. הנספחות הכלכלית באוסטרליה נמצאת בקשר ישיר ואישי מול ההנהלה של חלק מאותן קבוצות.

צור קשר עם:

אתי לוי

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל