אז מה קוריאה הדרומית הולכת לעשות ב-2015?

ממשלת קוריאה הדרומית הודיעה השבוע על התכנית הכלכליות שלה ל-2015.

אבל לפני שמתחילים לחקור את התכנית הכלכלית של הממשלה חשוב להבין את המבנה הפוליטי.

קוריאה הדרומית היא רפובליקה דמוקרטית, שבה חולקים הנשיא והרשות המחוקקת את השלטון. בראש המדינה עומדת כיום הנשיאה, פאק גון-הייה (Park Gyeon-Hye), הנבחרת בבחירות ישירות לקדנציה בת חמש שנים ללא אפשרות לקדנציה נוספת (הנשיאה הנוכחית נבחרה בדצמבר 2012). הנשיאה ממנה את ראש הממשלה וכן את שריו. הדמוקרטיה הקוריאנית היא רב מפלגתית ומיוצגת באסיפה הלאומית (הרשות המחוקקת)- "האספה הלאומית של קוריאה הדרומית" – הפרלמנט החד ביתי.

התרבות הקוריאנית היא מאד היררכית ולנשיאה סמכויות רבות ומעמד חשוב אף יותר. לכן, החלטות שמתקבלות למעלה מהר מאד מיושמות ומועברות לכל רמות הביצוע בממשלה ובמגזר הפרטי. סדר היום הכלכלי של הממשלה ובהתאם של המגזר העסקי, בדרך כלל מוכתב בתכניות ממשלתיות כאלה, מה שעוזר להבין את שיחת היום בקהילה העסקית.

חשוב להבין, שמאחר שהנשיאה נבחרה לקדנציה אחת, יש לה חמש שנים לחולל שינוי ולקדם את האג'נדה של מפלגתה. היתרון בכך הוא, שהתהליכים מאד ברורים ומהירים והשאיפה היא לראות תוצאות תוך חמש שנים, מה שגורם למחזורי העסקים להיות מהירים. החיסרון הוא שקשה יותר ליישם רפורמות ארוכות טווח.

כפי שהוזכר בפוסטים קודמים, הנשיאה הנוכחית של קוריאה הדרומית חרטה על דגלה את החדשנות ושואפת ליצור מנועי צמיחה חדשים בכלכלה הקוריאנית באמצעות היזמות וחדשנות.

מאפיין זה בולט גם בתכנית הכלכלית של השנה, כאשר הממשלה החליטה על הרחבת התמיכה הכספית לסטארט-אפים, התמקדות בסקטורים, כגון תוכנה וציוד רפואי וכן הקמת 4,000 "מפעלים חכמים". "מפעלים חכמים", כפי שהוזכר בתכנית הכלכלית, מיועדים לתת מענה לכל שלבי הפיתוח של המוצר החל מעיצוב, ייצור והפצה ומתופעלים על ידי מינימום התערבות אנושית.

המטרה המרכזית של מפעל חכם היא ייצור טכנולוגיות מתקדמות בעלויות יצור נמוכות (עלויות השכר בקוריאה גבוהות ולכן חשוב הקטנת כוח האדם) ובכך לתת מענה לתחרות שמדינות כמו סין ווייטנאם בעלות עלויות ייצור נמוכות יוצרות בשנים האחרונות.

החלטה זו היא הזדמנות לחברות ישראליות בעלות טכנולוגיה ומוצרים, אשר מוזילים את עלויות הייצור ותורם למפעלים קיימים להיות "חכמים יותר".

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בקוריאה תשמח לעזור לחברות ישראליות בעלות פתרונות מתאימים להיכנס לשוק הקוריאני ולהשתלב בתכנית הכלכלית של 2015.

צור קשר עם:

שי פילר

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל