ענקית המזון וולוורת' וההזדמנויות עבור חברות ישראליות בשוק מרכיבי המזון

וולוורת' (F.W.Woolworth Company), ענק קמעונאות המזון באוסטרליה עלול לאבד את חוסנו הכלכלי. הניסיון של וולוורת' (מעין מקבילה של שופרסל בישראל) להכריע את התחרות מול Wesfarmers, המקבילה לה ולהוביל בבטחה את ענף שיווק המזון הקמעונאי באוסטרליה, נתקל לאחרונה בקשיים חמורים.

לפני כחמש שנים, יזמה וולוורט את "פרויקט Oxygen", במסגרתו ניסתה להיכנס בכל הכוח לתחום שיווק כלי הביתי תוך הקמת 150 חנויות ענק ולסיים בכך את השליטה של הרשת הקמעונאית המתחרה Bunnings מבית Wesfarmer’s. אגב, שמו של הפרויקט ניתן לו כנגזרת מן המטרה לחנוק את חמצן המתחרה, אך צוחק מי שצוחק אחרון ונדמה, כי המהלך שהחל לפני כחמש שנים מכלה את החמצן של רשת החברות, שבבעלות וולוורת' ומאיים גם על רשת שיווק המזון.

ב- 10 בנובמבר נאלצה וולוורט ושותפתם האמריקאית Lowe's להוסיף להשקעתם סכום של 90 מיליון דולר ובכך להשלים השקעה של קצת פחות משלושה מיליארד דולר בתוך פחות מ- 6 שנים.

מעבר לכספים שכבר נבלעו בעסק המשותף, נצברו הפסדים של כמיליארד דולרים נוספים אותם יצטרכו השותפים להשלים ובשלב זה צופים עוד לפחות 5 שנים של פעילות בהפסד.

ההפסדים, שהוסבו לחברת וולוורט, כה גדולים עד, כי השוק הקמעונאי הרחב מתחיל לבחון את האפשרות שמא מצב התאגיד ישליך על חוסן רשת הסופרמרקטים הקמעונית היציבה הפרוסה על כל אוסטרליה. זאת בתקופה, בה נוגסות ברווחיה רשתות מוזלות, אשר צמחו במרוצת השנים האחרונות כגון: Aldi ו- Costco.

Australia

שוק המזון האוסטרלי- רקע:

שוק המזון האוסטרלי נמצא בצמיחה מתמדת ועל פי נתונים עדכניים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באוסטרליה, צריכת המזון הממוצעת לנפש, שהוערכה ב- 2012 בכ-2,565 דולר אוסטרלי לנפש, עלתה ב- 2013 ב-% 1.2 ועתידה לצמוח ב-% 6.5 עד לשנת 2017.

הכנסות גבוהות יחסית של אזרחי אוסטרליה ובעיקר הכנסה פנויה גדולה בהשוואה למדינות אחרות, מאפשרות להם לצרוך מזון איכותי החורג מהבסיסי. הצרכן האוסטרלי הוא בעל מודעות גבוהה לאורח חיים בריא ולפיכך גוברת הדרישה לצריכת מזון טרי ומזין, המכיל רכיבים טבעיים או כאלה הנחשבים לבריאים. הוא גם נכון לשלם מחיר גבוה עבור פרמטרים בריאים במזון אותו הוא צורך. לאור דרישה של השוק הקמעונאי באוסטרליה, הסכימו חברות מזון המייצאות לאוסטרליה לשנות את הרכבם של מוצרי דגל שלהן בכדי לצמצם במידה ניכרת את כמויות המלח והשומן המוקשה במוצריהן.

האתגרים בחדירה לשוק המזון האוסטרלי

אוסטרליה מייבאת באופן מסורתי מניו-זילנד, אירופה, ארה”ב ומדינות מזרח אסיה. מיקומה הגיאוגרפי ובידודה היבשתי פיתחו באוסטרליה גישה מסחרית, הסכמית ולוגיסטית לשווקי מזרח אסיה המייצרים, מגדלים ואורזים תוצרתם בעלות נמוכה יחסית.

בדומה לפרויקט "קנו כחול-לבן" בישראל, מקיימת אוסטרליה קמפיין רחב לצריכה של מוצרים, שאינם מיובאים ולאחרונה אף נכנסה לתוקף חקיקה המחייבת "רישום תווית ארץ המוצא".

ליצרנים הישראלים הזדמנויות חדירה רבות בשוק מרכיבי המזון, בו לעתים ניתנת עדיפות לרכיבים כשרים ומבדיקה עדכנית, נמצאה דרישה למרכיבים הבאים: צבעי מאכל טבעיים, אומגה 3 ללא ריח וטעם, אנזימים; מרכיבים מאצות; אנזימים לתעשיית המזון לבעלי חיים, מי גבינה ופרוטאינים, תוספי תזונה לספורטאים, רכיבים פרו-ביוטים ונוגדי חמצון טבעיים.

 

צור קשר עם:

אתי לוי

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל